Προς το περιεχόμενο

ψηφιακή έξοδος/είσοδος spdif


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις σχετικά με την ψηφιακή έξοδο/είσοδο.

 

1.το spdif και το coaxial είναι το ίδιο?

 

2.αν για παράδειγμα έχεις ένα master dat που έχει την παραπάνω έξοδο και στείλεις στην αντιστοιχη είσοδο της κάρτας ήχου το σήμα. Το αναλογικό σήμα που στέλνεις από το master της κονσόλας, γίνεται ψηφιακό από τους convertors του dat και μετά πάει αναλείωτο μέσω του spdif στην κάρτα ήχου? κι αν οχι τι το επηρεάζει.?

 

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.αν για παράδειγμα έχεις ένα master dat που έχει την παραπάνω έξοδο και στείλεις στην αντιστοιχη είσοδο της κάρτας ήχου το σήμα. Το αναλογικό σήμα που στέλνεις από το master της κονσόλας, γίνεται ψηφιακό από τους convertors του dat και μετά πάει αναλείωτο μέσω του spdif στην κάρτα ήχου?

 

Σωστά.

 

Το SPDIF είναι ψηφιακός τρόπος μετάδοσης audio πληροφορίας και μπορείς να το συναντήσεις σε σύνδεση RCA με ομοαξονικό καλώδιο (Coaxial) και σε σύνδεση με οπτική ίνα TOSLINK.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις σχετικά με την ψηφιακή έξοδο/είσοδο.

 

1.το spdif και το coaxial είναι το ίδιο?

 

2.αν για παράδειγμα έχεις ένα master dat που έχει την παραπάνω έξοδο και στείλεις στην αντιστοιχη είσοδο της κάρτας ήχου το σήμα. Το αναλογικό σήμα που στέλνεις από το master της κονσόλας, γίνεται ψηφιακό από τους convertors του dat και μετά πάει αναλείωτο μέσω του spdif στην κάρτα ήχου? κι αν οχι τι το επηρεάζει.?

 

ευχαριστώ...

Το σήμα μεταφέρεται όντως ψηφιακά αλλά όχι αναλοίωτο. Συνήθως η ομοαξονική σύνδεση είναι καλύτερη από την οπτική αλλά και οι δύο τρόποι εξαρτώνται άμεσα από την ποιότητα του καλωδίου που χρησιμοποιείς. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα, αλλά από ότι ξέρω και γενικά. Οι χαΐφιντελάδες είναι πιο γνώστες στο θέμα :)

Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό ενώ το σήμα είναι ψηφιακό, μάλλον οφείλεται στο πρωτόκολλο spdf. Δεν ξέρω παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, χαιρομαι που πέφτω μέσα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι είναι αδύνατον να περνά αναλλοιωτο το σήμα από τη στιγμή που μπαίνει καλώδιο και πρωτόκολο στη μέση. Άρα αν κάποιος μπορει να βοηθήσει περισσότερο σ' αυτό το κομμάτι (από τι εξαρτάται η ποιότητα), θα τον ευχαριστούσα. Κι επίσης μου γεννήθηκε και η εξής αποριά. Αν η κάρτα ήχου σου είναι πολύ κακή, παίζει ρόλο στο spdif input της? δηλαδή υπάρχει καλή και κακή είσοδος (μιλάω μόνο για την είσοδο) spdif???

 

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις σχετικά με την ψηφιακή έξοδο/είσοδο.

 

1.το spdif και το coaxial είναι το ίδιο?

 

2.αν για παράδειγμα έχεις ένα master dat που έχει την παραπάνω έξοδο και στείλεις στην αντιστοιχη είσοδο της κάρτας ήχου το σήμα. Το αναλογικό σήμα που στέλνεις από το master της κονσόλας, γίνεται ψηφιακό από τους convertors του dat και μετά πάει αναλείωτο μέσω του spdif στην κάρτα ήχου? κι αν οχι τι το επηρεάζει.?

 

ευχαριστώ...

Εν συντομία και πολύ απλά.

Το SPDIF είναι πρωτόκολλο μεταφοράς.

Το coaxial είναι είδος σύνδεσης (βύσμα / καλώδιο).

 

Στην περίπτωσή σου, το ψηφιακό σήμα (π.χ. SPDIF) κατά την μεταφορά του δεν έχει κάποια αλλοίωση. Είτε η μεταφορά γίνει με coaxial είτε με optical (οπτική ίνα). Η οπτική ίνα είναι σαφώς καλύτερη αλλά γιά ορισμένες περιπτώσεις όπως γιά παράδειγμα μεγάλες αποστάσεις.

 

Αλλοίωση υπάρχει κατά την μετατροπή. Δηλαδή όταν μετατραπεί το σήμα από ψηφιακό σε αναλογικό και αντίστροφα. Αυτό εξαρτάται καθαρά από το είδος - ποιότητα του μετατροπέα DAC (Digital to Analog Converter). Η μετατροπή εξαρτάται καθαρά από τον κονβέρτορα και τον τρόπο - αλγόριθμο μετατροπής, τα παρελκόμενά του όπως γιά παράδειγμα φίλτρα, καθώς και από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά όπως γιά παράδειγμα S/N Ratio, bit resolution.

 

Θεωρητικά, αν ένα αναλογικό σήμα μπεί σε ένα ADC και ξαναβγεί από ένα DAC ίδιων χαρακτηριστικών, δεν υπάρχει αλλοίωση.

 

 

Αυτά πολύ γενικά καί σχετικά με την μετατροπή.

 

Επειδή όμως, ο τελικός αποδέκτης είναι το ανθρώπινο αφτί, αυτά που αλλοιώνουν στην πραγματικότητα το σήμα, είναι όλα τα ενδιάμεσα όπως: από καθαρότητα εισερχόμενου σήματος, π.χ. μικρόφωνο, τα αναλογικά καλώδια, ο τελικός ενισχυτής μέχρι και τα ηχεία. Ακόμα και οι τυχόν παρεμβολές του ηλεκτρικού ρεύματος στο αναλογικό σήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομία και πολύ απλά.

Το SPDIF είναι πρωτόκολλο μεταφοράς.

Το coaxial είναι είδος σύνδεσης (βύσμα / καλώδιο).

 

Στην περίπτωσή σου, το ψηφιακό σήμα (π.χ. SPDIF) κατά την μεταφορά του δεν έχει κάποια αλλοίωση. Είτε η μεταφορά γίνει με coaxial είτε με optical (οπτική ίνα). Η οπτική ίνα είναι σαφώς καλύτερη αλλά γιά ορισμένες περιπτώσεις όπως γιά παράδειγμα μεγάλες αποστάσεις.

 

Αλλοίωση υπάρχει κατά την μετατροπή. Δηλαδή όταν μετατραπεί το σήμα από ψηφιακό σε αναλογικό και αντίστροφα. Αυτό εξαρτάται καθαρά από το είδος - ποιότητα του μετατροπέα DAC (Digital to Analog Converter). Η μετατροπή εξαρτάται καθαρά από τον κονβέρτορα και τον τρόπο - αλγόριθμο μετατροπής, τα παρελκόμενά του όπως γιά παράδειγμα φίλτρα, καθώς και από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά όπως γιά παράδειγμα S/N Ratio, bit resolution.

 

Θεωρητικά, αν ένα αναλογικό σήμα μπεί σε ένα ADC και ξαναβγεί από ένα DAC ίδιων χαρακτηριστικών, δεν υπάρχει αλλοίωση.

 

 

Αυτά πολύ γενικά καί σχετικά με την μετατροπή.

 

Επειδή όμως, ο τελικός αποδέκτης είναι το ανθρώπινο αφτί, αυτά που αλλοιώνουν στην πραγματικότητα το σήμα, είναι όλα τα ενδιάμεσα όπως: από καθαρότητα εισερχόμενου σήματος, π.χ. μικρόφωνο, τα αναλογικά καλώδια, ο τελικός ενισχυτής μέχρι και τα ηχεία. Ακόμα και οι τυχόν παρεμβολές του ηλεκτρικού ρεύματος στο αναλογικό σήμα.

 

Συγνώμη αλλά μάλλον δεν συμφωνώ ότι η οπτική ίνα είναι καλύτερη χωρίς να είμαι ηχολήπτης. Έχω δύο οπτικές ίνες, μία φτηνή και μια πιο ακριβή (των 60 ευρώ). Η 2η ακούγεται καλύτερα εκτός και αν δεν ακούω καλά ;D

Το ομοαξονικό καλώδιο ακούγεται καλύτερα και από τις δύο.

Αυτά ισχύουν για το στερεοφωνικό μου που είναι αρκετά αξιοπρεπές και στο οποίο χρησιμοποιώ εξωτερικό Dac για τη μετατροπή του ήχου σε αναλογικό.

Αυτοί που ασχολούνται με το Hiend από ότι ξέρω (έχω και ένα φίλο που ασχολείται πολύ βαθιά με το αντικείμενο) προτιμούν επίσης το ομοαξονικό έναντι της οπτικής ίνας (μιλάμε για toslink).

Γι' αυτό και στην αγορά κυκλοφορούν από πολύ φτηνά μέχρι πανάκριβα ομοαξονικά καλώδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εμενα με αφορα η συνδεση με ομοαξονικο καλωδιο. που μπορω να βρω ενα τετοιο καλωδιο, η ειναι το ιδιο με ενα απλο rca?

 

ευχαριστω κ παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαζεσαι ενα καλωδιο 75 Ω σαν αυτα που βαζουμε στις κεραιες και δυo rca. Αγοραζεις καλης ποιοτητας κολλάς και καθαρησες. Τωρα αν χανει σε ποιοτητα δεν το εχω τσεκαρει απλα συνδεσα να δω αν δουλευει ενονωντας την soundcraft M8 με την Presonus Firestudio

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου