Προς το περιεχόμενο

Τρόποι "αθόρυβης" μελέτης


nkod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται σε όλους,

 

Σήμερα, όπως έχει συμβεί σε ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ που παίζει ντράμς, μου κάνανε την πρώτη μου παρατήρηση για την φασαρία... Βλέπετε μελετούσα και ξεχάστηκα ότι είχε πάει 3... Μην παρεξηγηθώ, δεν κοπανούσα τύμπανα, αλλά τα πράγματα που έχω για να μελετάω. Δηλαδή το κάθισμα της καρέκλας με το πλαστικό pad (MC_GTPP.gif) πάνω για ταμπούρο, την πλάτης της καρέκλας με αρκετά ρούχα για πιατίνια και την "κάσα" με το πετάλι που έχω.. Η κάσα βέβαια δεν ήταν και τόσο αθόρυβη, μιας και είχα χρησιμοποιήσει την τσάντα/θήκη του πεταλιού με αποτέλεσμα όποτε την βαρούσε ο κόπανος να ακούγεται αρκετά... Μετά από αυτήν την παρατήρηση βέβαια, είπα να σκαρφιστώ κάτι για να μπορώ να δουλεύω το πετάλι (μιας και τα άλλα δεν τα λές θορυβώδη - α ρε δυναμικές τι μου κάνετε!), για να μπορώ να μελετάω, μέχρι να μαζευτεί το απαρίτητο budget για την roland...

 

Οπότε παρακάτω παραθέτω τί ακριβώς σκαρφίστηκα:

 

τι θα χρειαστείτε:2 παλιές κάλτσες, 1 κλειδί για ντράμς, 1 πετάλι, μονωτική ταινία

 

Αρχικά γύρισα τον κόπανο ανάποδα (να κοιτάει προς τα κάτω δηλαδή), έτσι ώστε να μην κοπανάω την θήκη του, αλλα το ίδιο το πετάλι, εθαψα καλά καλα τον κόπανο μέσα στην κάλτσα για να μην κάνουμε και καμια ζημιά στο πετάλι και το τύλιξα με μονωτική ταινία. Επειδή είδα ότι ο κόπανος βαράει το πλαστικό κομμάτι του πεταλιού που σφίγγει στην κάσα, έβαλα την δεύτερη κάλτσα εκεί και την σφήνωσα επίσης με μονωτική. Τέλος για να έχω πιο καλή "κίνηση" στο πετάλι, το ρύθμισα έτσι ώστε να παίζει σαν να είναι κανονικά...και ορίστε το αποτέλεσμα:

294282593_Photo__30_19_16_37.thumb.jpg.165cab459dec8b27899c793a167a7f84.jpg

532529021_Photo__30_19_17_12.thumb.jpg.6a4bf45c3a712770871abc2e0c9fc93b.jpg

1342624687_Photo__30_19_17_37.thumb.jpg.84ffca29ce8d5f81b3c14b2fe1c63273.jpg

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε αθανατοι ντραμμερς πατεντιαριδες!!!!!!

Tι τραβαμε για να μελετησουμε....

Ξερεις τι δουλεια εκανε ο Macgyver πριν τον παρει η CIA???

DRUMMER ΦΥΣΙΚΑ!!!!

ROCK ON!!!!!!

p.s

Μου θυμισες τα πρωτα μου crash,,,,

2 ανεμιστηρες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη γνωστη μαγκια με τον κοπανο αναποδα!!! ευγε.

εγω δε την εκανα ποτε τελικαγιατι πηρα αυτο εδω το οποιο ειναι απιστευτο (τωρα βεβαια το εχω και σκονιζεται ελεω 2Box).

http://drumstore.gr/products.php?company=MAXTONE&id=7

 

πραγματικα αθορυβη δουλεια και το πεταλι συμπεριφερεται σωστα με την επαναφορα που πρεπει κτλ κτλ. το μονο γενικα σε μια τετοια διαταξη πρπει να εχεις χοντρο χαλι ή κατι τεοιο, απο κατω για την αποφυγη μεταδωσης κραδασμων μεσω του πατωματος

 

με τον κοπανο αναποδα η απορια μου ηταν αν κανει τη διαδρομη που πρπει το πεταλι...

αλλα αφου σε βολεψε εισαι σουπερ. γενικα απο την εμπειρια μου με τετοιες μοντες αυτα που κανουν πιο πολυ θορυβο ειναι πρωτον και με διαφορα, η μποτα και δευτερο τα πιατινια... οποτε ουσιαστικα οποιος λυσει το θεμα της μποτας ειναι αρχοντας

 

μολις επισης μου ηρθε τρελη ιδεα στο μυαλο. παιρνεις μια παλια κουβερτα, την κοβεις, τη πετας πανω στα πιατινια κα ιδε καταλαβαινει κανεις τιποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ρε nkod, σωστα ξηγιεσαι στην αναγκη σου.Ο αντιστροφος κόπανος μου θυμίζει τα πρωτα ηλεκτρονικα bass Drum pads της roland.

http://www.drumza.com/images/RolandKD7KickTriggerPad.jpg

 

Εφόσον βολεύεσαι καλά είναι.Απλα να ξέρεις ότι άμα περνάς καιρό παίζοντας σε επιφάνειες που έχουν μηδαμηνο rebound(π.χ. μαξιλάρια, καλτσες, κουβερτες και αλλα τέτοια), στο τέλος όταν θα μπεις πίσω απο ακουστικό σετ θα ακουγεσαι σαν να παιζεις σε μαξιλάρια.Don't mess with your feel.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον κοπανο αναποδα η απορια μου ηταν αν κανει τη διαδρομη που πρπει το πεταλι...

 

Για να σου λύσω την απορία... Έκατσα και ρύθμισα το πετάλι (πλαϊνή βίδα), έτσι ώστε η διαδρομή που κάνει όταν το πατάς, να είναι ίδια με αυτήν σαν να βαράει ευθεία την κάσα... Εντάξει δεν είναι και 100% το ίδιο, αλλα τουλάχιστον καλύτερα απο το να "κλοτσάω αέρα", και μια προσωρινή λύση μέχρι να πάρω το 1ο μου σέτ.

 

Τώρα, at least, είναι όλα αθόρυβα και μπορώ και μελετάω μέχρι ότι ώρα θέλω, ελπίζω να γίνεται και το ίδιο με το σέτ.

 

Απλα να ξέρεις ότι άμα περνάς καιρό παίζοντας σε επιφάνειες που έχουν μηδαμηνο rebound(π.χ. μαξιλάρια, καλτσες, κουβερτες και αλλα τέτοια), στο τέλος όταν θα μπεις πίσω απο ακουστικό σετ θα ακουγεσαι σαν να παιζεις σε μαξιλάρια.Don't mess with your feel.

 

Βασικά το ξέρω αυτό, αλλα δεν νομίζω ότι είναι θέμα... Επισκέπτομαι που και πού κάποιο στούντιο και κλείνω ώρες για μελέτη, αρα έρχομαι σε επαφή με ακουστικό σέτ... την 1η φορά που πήγα, μου πήρε μόλις 10 λεπτά να συνηθίσω τα rebound και το feel... αυτό που με ενοχλούσε και δεν κατάφερα να συνηθίσω ήταν οι ήχοι της  drums...με ενοχλούσανε και με αποσυγκεντρώνανε...χαχαχαχαχαχα... Στο "σέτ" που έχω τώρα το τουκ τουκ, είναι κοινό...χαχαχαχα

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου