Προς το περιεχόμενο

bass cabs and heads.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτελους μπηκα στην διαδικασια μετα την αγορα 5χορδου odyssey να αγορασω και μια κεφαλη καθως και καμπινα.η επιλογη μου ειναι markbass.κεφαλη little mark iii  και απο καμπινα η standard 102 HF 2χ10(400w rms).ερωτησες.1ο με αυτη μου την επιλογη θα μπορω να βγαλω φανκ ροκ ηχο?2ο.τι γινετε με τα watt και τα ohm?πχ η κεφαλη ειναι 500w με output α.300w/8 ohm β.500w/4 ohm.καπoiα στιγμη θελω να προσθεσω και 1χ15 ηχειο.οποτε που καταληγω?σε ποσα watt kai ohm καμπινα? ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω την απάντηση για τα βατ-«ομ», αλλά ως προς το Φανκ, αν θα το έχεις ή δεν το έχεις κοίτα τα... δάκτυλα σου  ;). Εκεί βρίσκεται...

 

Αν το έχουν, το έχεις και εσύ... Δεν το έχει ο ενισχυτής...

 

Το Odyssey είναι ένα καλό μπάσο, αλλά δεν παίζει από μόνο του ούτε Φανκ, ούτε ροκ.

 

Το εν κατακλείδι: Το σετ απ σου θα παίζει τα πάντα - και ροκ και φανκ και τα πάντα όλα- αρκεί να του τα βγάλεις...

 

ΥΓ: Καλορίζικο το μπάσο   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επαυξανω...τωρα για το αν ειναι καλα μπασα τα odyessy...hmmmm....αναλογα με τα κεφια του ιωαννιδη..τωρα η 2Χ10 καμπινες ειναι λιγο ποιο στακατες ας μου επιτραπει η εκφραση..για Funk jazz soul rnb dumb κλπ κλπ εισαι κομπλε...για ροκ και ρεγκε ομως παιζει να χρειαζεσαι και μια 15αρα...στο θεμα μας..εχω την εντιπωση οτι αν βαλεις 2 καμπινες σε ενα κεφαλη αντισταση απο 8 πεφει στα 4ohm αλλα παντα ειναι καλο να περνεις τις καμπινες στην ιδια αντισταση με το κεφαλι..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνω και επαυξανω...τωρα για το αν ειναι καλα μπασα τα odyessy...hmmmm....αναλογα με τα κεφια του ιωαννιδη..

+ 10000 Έχω ένα και γνωρίζω  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινετε με τα watt και τα ohm?πχ η κεφαλη ειναι 500w με output α.300w/8 ohm β.500w/4 ohm.καπoiα στιγμη θελω να προσθεσω και 1χ15 ηχειο.οποτε που καταληγω?σε ποσα watt kai ohm καμπινα?

Οι περισσότερες καμπίνες έχουν αντίσταση 8Ω, η 2x10 που έχεις τώρα εκμεταλλεύεται 300w

απο τον ενισχυτή. Αν πάρεις μια 1x15 θα πρέπει να είναι επίσης 8Ω και να σηκώνει πάνω

απο 250w, όταν συνδεθεί παράλληλα με την 2x10 η συνολική αντίσταση θα είναι 4Ω οπότε

θα εκμεταλλεύεσαι και τα 500w του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μιλωντας...αν το κεφαλι σου ειναι στα 4ohm μπορεις να βγαλεις,4 καμπινες απο 16ohm η 2 καμπινες στα 8οhm η 1 στα 6 η 1 στα 4...στην περιπτωση σου η 15αρα που θες να παρεις πρεπει να ειναι στα 8ohm με 400watt...simple as this :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ενα  odyssey neck through εχω και ενα mark bass combo to cmd 112

δεν χρειαζομαι αλλη καμπινα αλλα το μηχανιμα μπορει να σηκωσει μια 8ohm για να φτασει στα 500 watt  :o μονο του βγαζει περιπου 300 που ειναι αρκετα .

Τωρα τον ηχο τον εχεις στα χερια σου τα οργανα ειναι πολυ καλα αλλα δεν παιζουν μονα τους

εγω παιζω jazz ,funk ,soul ,brazilian ,pop και ειχα παντα σουπερ ηχο

το markbass ειναι πολυ καθαρο, οτι ηχο εχεις στα χερια σου αυτο θα σου δωσει ,δεν εχει καθολου χρωμα ο ηχος του ειναι smooth kai full

 

 

 

 

αν 8ες πιο  aggresive ηχο παρε gallien

 

 

 

www.myspace.com/anagnostopoulosmanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το markbass ειναι πολυ καθαρο, οτι ηχο εχεις στα χερια σου αυτο θα σου δωσει

Και οτι οργανο εχεις στα χερια αυτο θα σου δωσει...επαιξα ενα Littlemark iii με ενα warwick και ειχα τελειος αλλο ηχο...οτι του δωσεις θα βγαλει...Φυσικα και τα ηχεια που εχεις εχουν σημασια....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω την απάντηση για τα βατ-«ομ», αλλά ως προς το Φανκ, αν θα το έχεις ή δεν το έχεις κοίτα τα... δάκτυλα σου  ;). Εκεί βρίσκεται...

 

Αν το έχουν, το έχεις και εσύ... Δεν το έχει ο ενισχυτής...

 

Το Odyssey είναι ένα καλό μπάσο, αλλά δεν παίζει από μόνο του ούτε Φανκ, ούτε ροκ.

 

Το εν κατακλείδι: Το σετ απ σου θα παίζει τα πάντα - και ροκ και φανκ και τα πάντα όλα- αρκεί να του τα βγάλεις...

 

ΥΓ: Καλορίζικο το μπάσο     

 

 

 

ευχαριστω.πιστευω οτι εχεις δικιο.πανω απο ολα ειναι τα χερια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπαν οι παραπάνω. Απλώς στο Mark προσεξε μην συνδέσεις >4Ω, γιατί θα τον κλαίς... δηλαδή ΜΗΝ συνδέσεις 2 καμπίνες 4Ω. Το ιδανικό θα ήταν να έχεις 2 καμπίνες των 8Ω. Το τί μεγέθη και συνδιασμούς, είναι σαφώς στο χέρι σου, ή μάλλον στο αυτί σου (και στο χέρι σου). Ωραίο σετάπ! Καλά παιξίματα!

Όσο για τα σχόλια σε σχέση με τα odyssey αγαπητοί, έχω 2 και διαφωνώ. Έχω παίξει αρκετά όργανα του Ιωαννίδη και ήταν όλα υπέροχα. Τώρα, αν κάποιος έπεσε στην εξαίρεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου