Προς το περιεχόμενο

Η απλότητα των πληκτράδων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες.Ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει ποτέ να ερωτευθείτε ένα όργανο τόσο πολύ ώστε να θέλετε να το αποκτήσετε τουλάχιστον 2 φορές και να το έχετε είς διπλούν!Αν σας έχει τύχει,ποιό όργανο έχετε/είχατε είς διπλούν και ποιοί οι λόγοι που σας οδήγησαν να το...διπλόσετε(!) το όργανο? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

3 x D-50

3 x D-550

Αλλά ήταν καθαρά γιά λόγους δουλειάς σε τρείς διαφορετικούς χώρους.

 

Edit.

Καθόλου απλότητα σε σχέση με τον τίτλο του θρεντ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και έχει τύχει να θέλω πολύ ένα όργανο... στο τέλος συνήθως το παίρνω.

 

O μεγαλύτερος έρωτας ήταν το KorgTriτon Classic όταν είχε πρωτοβγεί, πριν 11 χρόνια και ακόμη εξακολουθεί να φέρνει ανατριχίλα όταν το βλέπω στημένο σε live stage. Και εννοώ μόνο το classic όχι τα Studio, Extreme & Le... κατά περίεργο τρόπο.... ήταν τότε με το millenium που νόμιζαν όλοι ότι θα έρθει η εντέλεια του κόσμου και ο καθένας έπαιρνε από κάτι για την άλλη ζωή όταν θα ερχόταν η 00:001 1/1/2000 και ο Y2K... τρομάρα σας...

 

Ε... κάτι και οι διαφημίσεις της Bon Studio για το Triton στα εξώφυλλα.... θεεικές δε μπορείς να πεις...

 

Άλλοι έπαιρναν κονσέρβες, εγώ έπαιρνα Τriton χε χε χε  :P

 

Τελικά δεν ήρθε τίποτα και όλοι κατέληξαν να παίζουν στα σκυλάδικα με Triton μετά ανακάλυψαν και τη moss και έγινε ο χαμός... ώ ρε γλέντια... ε μετά ήρθε το δντ κτλ κτλ

 

Ποτέ πάντως δεν το θέλησα εις διπλούν, αυτό πάντα μου φαινόταν άκυρο.... ποιός ο λόγος?

 

Όσο για τον τίτλο "η απλότητα..." μόνο απλότητα δεν έχουν οι πληκτράδες ακριβώς το αντίθετο... δεν υπάρχει τίποτα το απλό στο να συντονίσεις ένα drummer με drum track loop στα bpm, arpeggios, και να παίζεις 8 διαφορετικά μέρη φωνών σε κομάτια, εισαγωγές, σόλα κτλ ταυτόχρονα με 3 πλήκτρα... ενώ παράλληλα πρέπει να κάνεις σινιάλο στον κιθαρίστα και να κλωτσάς και τον μπασίστα όταν μπαίνει σε άρσεις...

 

η απλότητα και ο μινιμαλισμός απευθύνεται στους μπασίστες, οπότε δεν σε πιάνω ακριβώς με το τι εννοείς "απλότητα".

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ παράλληλα πρέπει να κλωτσάς και τον μπασίστα όταν μπαίνει σε άρσεις...

 

η απλότητα και ο μινιμαλισμός απευθύνεται στους μπασίστες, οπότε δεν σε πιάνω ακριβώς με το τι εννοείς "απλότητα".

Εμμμμ....ποιο μπασιστα κλωτσουσες σταυρο παιδι μου?

Καλα το δευτερο μερος το αφηνω ασχολιαστο...ξερεις εσυ.... ;)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμμ....ποιο μπασιστα κλωτσουσες σταυρο παιδι μου?

Καλα το δευτερο μερος το αφηνω ασχολιαστο...ξερεις εσυ.... ;)

 

μεταφορικά μιλάω... δεν υπάρχει πουθενά απλότητα στα πλήκτρα πρέπει να σκέφτεσαι 200 πράγματα ταυτόχρονα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavros_d80 όσον αφορά το τέλος του κόσμου του 2000 που δεν ήρθε και εσύ πήρες πλήκτρα,έχουμε και το 2012 μπροστά,οπότε πράξε αναλόγως και πάλι ! ;D

Το ξέρω ότι για ένα πληκτρά δεν υπάρχει απλότητα,αλλά τί πιό απλό από το να ξέρεις ότι αν μπλέξεις με πλήκτρα θα θέλεις να τα δοκιμάσεις όλα,ότι θα γίνει ο κόσμος σου πολύπλοκος άρα και πανέμορφος? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavros_d80 όσον αφορά το τέλος του κόσμου του 2000 που δεν ήρθε και εσύ πήρες πλήκτρα,έχουμε και το 2012 μπροστά,οπότε πράξε αναλόγως και πάλι ! ;D

Το ξέρω ότι για ένα πληκτρά δεν υπάρχει απλότητα,αλλά τί πιό απλό από το να ξέρεις ότι αν μπλέξεις με πλήκτρα θα θέλεις να τα δοκιμάσεις όλα,ότι θα γίνει ο κόσμος σου πολύπλοκος άρα και πανέμορφος? :o

 

Μην ανησυχείς... τώρα για 26/12/2012 έχει σειρά το Kronos! χε χε χε

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται περίεργο είναι η αλήθεια να θες να χεις ακριβώς το ίδιο όργανο 2 φορές.Πάντως δύο όργανα (διαφορετικά) της ίδιας εταιρείας ναι άνετα θα τα έπαιρνα.

 

Προσωπικά αν αυτό γίνει ποτέ θα ήταν μάλλον με τίποτα πετάλια (πχ 2 delay boss με διαφορετικό tempo το καθένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου πλήκτρο ήταν το Roland XP-30 (το μοναδικό καινούργιο που πλήρωσα) εν έτη 2003 όπου πέρασα κι εγώ από το πιάνο στα χνάρια των ήχων-προγραμματισμών-πολυπλοκότητας κλπ. Από τότε έχω μια έντονη αρέσκεια για τους ψιλοστάνταρ και ολ-τάιμ-κλάσσικ ήχους της σειράς των JV-XP-XV-JD (συμπεριλαμβανομένων 3 ενσωματωμένων SR-JV80 καρτών του XP-30 και ακόμη 3 που αγόρασα σιγά-σιγά).

Έτσι κατέληξα πέρσι να αγοράζω το XV-5080 για να ενισχύσω την ποιότητα σε ηχογραφήσεις, να διευκολινθώ λιγάκι σε ρυθμίσεις, να εμβαθύνω σε ορολογίες των πλήκτρων και λίγο του sampling (πήρα SCSI cd-rom και δίσκο) και να προχωρήσω και στις SRX (περιμένω ήδη την παράδοση της 2η μου αυτήν την στιγμή). Όλα αυτά πάντα με οικονομική σύνεση και με την βοήθεια software ήχων από το PC.

Τελικά έχω καταλήξει να νιώθω πως κι ένα τρίτο (μεταχειρισμένο πάντα) παρόμοιο θα βοηθούσε, π.χ. ένα JV1010 ή ένα XV1010 για μην κουβαλάω πολλά, ένα FA76 ή ένα RD700SX για την ευκολία των 76 πλήκτρων ή την άνεση των βαρυκεντρισμένων πλήκτρων στο σπίτι. Ίσως έχω μείνει λίγο πίσω από ηχοθήκη αλλά δεν νιώθω ιδιαίτερα "χαμένος", τις ημιεπαγγελματικές μου ανάγκες τις καλύπτω πλήρως άλλωστε.

Για το χόμπι μου μάλλον θα έπαιρνα ένα JD-990 και θα του πέταγα μέσα την vintage expansion που ήδη έχω καθώς κι ένα V-Synth XT για να πειραματίζομαι με δημιουργία ήχων, χρήση vocoder και την ενσωματωμένη ηχοθήκη του D50. Κολλημένος Rolandάκιας; Δεν θα το'λεγα...

Αν είχα την οικονομική άνεση και τον χώρο θα έπαιρνα ένα original Fender Rhodes, κι ένα Hammond με Leslie για να τα βάλω δίπλα στο πιάνο μου :-) Εναλλακτικά αυτών ένα Electro 3 73 (για τα rhodes και το hammond του) που βολεύει και για live.

Για επαγγελματικούς σκοπούς (live-ηχογραφήσεις) ίσως ένα Triton Extreme 76 για all-around κι ένα καλό 88άρι βαρυκεντρισμένο, πιθανότατα το motif XF 8 ή το S 90 XS.

Τέλος σε περιπτώσεις περιορισμένης πολυφωνίας έχω ακούσει να αγοράζουν πολλαπλά πλήκτρα, όπως p.x. συστοιχίες JD-990 ;-)

http://www.picaja.be/images/jd990_02.jpg

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTr2V47r9-EwF5ljy3ZlX2mSMj9fGTU54_bs9DPhfqcWv_7SHZDlg&t=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει 2 Korg Trinity και ο λόγος ήταν επειδή οι επεκτάσεις τους Solo-Tri (Plus) και Moss-Tri (V3) κουμπώνουν στo ίδιο Slot και λειτουργούν με διαφορετικό λειτουργικό. Συνεπώς αν έχει κανείς ένα όργανο μπορεί να έχει μόνο μία από τις δυο εγκατεστημένη κάθε φορά. Επειδή λοιπόν είχα βαρεθεί να ανοίγω το όργανο και να αλλάζω τις κάρτες κάθε φορά φορτώνοντας και το αντίστοιχο λειτουργικό πήρα και δεύτερο όργανο. Aκολουθούν φωτογραφίες:

 

Korg Trinity με εγκατεστημένη τη Solo-Tri:

 

pic2.jpg

 

pic9.jpg

 

 

 

Korg Trinity με εγκατεστημένη τη Moss-Tri:

 

pic8.jpg

 

pic11.jpg

 

 

 

Άποψη και των 2 μαζί.

 

pic10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου