Προς το περιεχόμενο

Σπασιμο συγκεκριμενης χορδης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες το οπως σου ειπαμε μηπως ειναι καπως αιχμηρο, Μια βδομαδα μπορει να ειναι μεγαλο διαστημα αναλογα με το ποσο παιζεις καθημερινα. Οι χορδες υπολογιζε οτι αντεχουν κανενα 10ωρο παιξιμο.

 

άμα ιδρώνεις σαν φούστης ναι αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές.αλλά επειδή οι περισσότεροι δεν ιδρώνουν τόσο πολύ τότε όχι σε καμία περίπτωση (πολλοί θα διαφωνίσουν πιστεύω)

 

δεν εχουν κ καλο intonation.

 

Νομίζω και δω κάνεις λάθος.Το intonation εγώ ξέρω ότι μένει σταθερό.Θα άλλαξε μόνο αν άλλαζε ο μήκος ή το πάχος της χορδής.Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό με τη σκουριά.Ίσως το νομίζεις αυτό επειδή τιν ακούς να κάνει φάλτσα κάτι το οποίο οφείλεται στα overtones και την κακή ποιότητα του ήχου, η στο ότι οι χορδές λόγω της παλιότητας τους δεν κρατάνε τόσο καλά το κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει αν κανεις 2 μηνες να αλλαξεις χορδες δεν μου φαινεται να φταιει το σαμαρακι που σπανε..

 

.....Οι χορδες υπολογιζε οτι αντεχουν κανενα 10ωρο παιξιμο.....

 

Xaxaxaxaxaxaxaaaa.

 

 

Ελεος. :P

 

Οπως εχω ξαναγραψει και εχω επικριθει για αυτο, αλλα  who cares, πανω απο 10 χρονια ιδιες χορδες με τρελλα floyd rose ανεβοκατεβασματα ( χεβιμεταλας γαρ  ;D ) και χορδες δεν σπανε.

 

Σιγουρα κατι αλλο φταιει.Περιμενε τον SF.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xaxaxaxaxaxaxaaaa.

 

 

Ελεος. :P

 

Οπως εχω ξαναγραψει και εχω επικριθει για αυτο, αλλα  who cares, πανω απο 10 χρονια ιδιες χορδες με τρελλα floyd rose ανεβοκατεβασματα ( χεβιμεταλας γαρ  ;D ) και χορδες δεν σπανε.

 

Σιγουρα κατι αλλο φταιει.Περιμενε τον SF.

 

Καλά σε βλέπω να πηγαίνεις στο ΕΣΥ με ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΡΙΓΓΑ να σου κάνουν αντιτετανικό  ;D (τώρα είναι σελφ σέρβισ) :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω με τις ιδιες χορδες (κοστους 1Ευρώ ) πανω απο τετραμηνο κανω αρκετα μπεντς και δεν εχω κανενα προβλημα αρα λογικα δεν μου φαινετε λογικο να σπανε λογο ηλικιας (ασε που αλλαζω κουρδισμα τουλαχιστον μια φορα καθε φορα που παιζω, απο στανταρ σε υφεση και το αντιστροφο)

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Gauge-10/Fame-E-Guitar-Strings-10-46-round-wound/art-GIT0013709-000

βεβαια το χερι μου δεν ιδρωνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλη σχεση  :P

 

οποτε ποιο εγκυρη μου φαινεται η περιπτωση να σπανε λογω κατεσκευαστικης ατυχιας καποιου μερους με το οποιο εφαπτονται οι χορδες  ;D

καλη τυχη ευχομαι στην επιλυση του προβληματος σου  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω με τις ιδιες χορδες (κοστους 1Ευρώ ) πανω απο τετραμηνο κανω αρκετα μπεντς και δεν εχω κανενα προβλημα αρα λογικα δεν μου φαινετε λογικο να σπανε λογο ηλικιας (ασε που αλλαζω κουρδισμα τουλαχιστον μια φορα καθε φορα που παιζω, απο στανταρ σε υφεση και το αντιστροφο)

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Gauge-10/Fame-E-Guitar-Strings-10-46-round-wound/art-GIT0013709-000

βεβαια το χερι μου δεν ιδρωνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλη σχεση  :P

 

Άιντε από δώ και σύ μας συγχίζεις βραδυάτικα  ;D

Ο ιδρώτας έχει μεγάλη σημασία ειδικά όταν μετά από λίγο στεγνώνει (και μαζεύεται αυτή η πράσινη γλίτσα πάνω),υπάρχουν πολλά είδη αλάτων μέσα που διαβρώνουν τις χορδές.Χειρότερο είναι βέβαια όταν έχεις πιει και αλκοόλ πιο πριν.Εδώ έχω δει floyd rose να έχει φαγωθεί από την οξύτητα του ιδρώτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  'Εχω παρατηρήσει σε κιθάρα μαθητή μου, που του άλλαζα χορδες. ότι μια τουλάχιστον από τις παλιές χορδές δεν είχε καλό intonation και όταν μπήκε η καινούρια δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Απλά, δεν είναι κάτι που το βλέπεις συχνα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και δω κάνεις λάθος.Το intonation εγώ ξέρω ότι μένει σταθερό.Θα άλλαξε μόνο αν άλλαζε ο μήκος ή το πάχος της χορδής.

 

    Οχι μονο δε μενει σταθερο, αλλα παει και περιπατο για τα καλα.... ;D Η χορδη απο ενα σημειο και μετα τσακιζει στα σημεια που παταν τα ταστα και οι μηχανικες της ιδιοτητες αλλαζουν. Αλλαζουν λοιπον οι υποταλαντωσεις = αλλαζουν οι αρμονικες = αλλαζει το intonation και δεν κουρδιζει σωστα η κιθαρα με τιποτα.

 

    Αν αμφιβαλλεις, δες σε μια σωστα σεταρισμενη κιθαρα τι λεει το κουρδιστηρι με καινουργιες χορδες και τι λεει μολις παλιωσουν.... ::)

 

η στο ότι οι χορδές λόγω της παλιότητας τους δεν κρατάνε τόσο καλά το κούρδισμα.

 

  Απο μονος σου το λες εξαλλου.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ομως το intonation αποχεραιταει μετα απο καποιο διαστημα... Καλα περα απ αυτο οι χορδες μετα απο καποιες ωρες παιξιματος εχουν αθλιο playability... Εχουν μαυρισει, δεν γλιστραν... Εκτος κ αν παιζεις 10 λεπτα τη μερα, ενταξει... Εγω που παιζω παντως γυρω στο 4ωρο τη μερα καθε βδομαδα τις αλλαζω... αλλα ηδη απο την 3η-4η οι χορδες ειναι μαυρισμενες και δεν γλιστραν... Αλλα ενταξει ειπαμε... δεν θα αλλαζουμε κ καθε 3 μερες χορδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως καποιο σελακι ή η τρυπα απο την οποια "βγαινουν" οι χορδες πριν πανε στο σελλακι θα εχει καποιο "φαγωμα" το οποιο θελει λιανση.

 

Κατα τα αλλα εννοειται οτι οι χορδες πεθαινουν μετα απο 10 ωρες παιξιματος ,τωρα αν εχεις το gain στο 12 & το chorus μονιμα ανοιχτο και παιζεις με καθαρο ηχο καθε Μεγαλη Παρασκευη.....ασ'τες πανω και 60 χρονια μια χαρα θα εισαι... ;D..αν ομως θες καλο ηχο,καλο intonation & ωραια αισθηση (καθως και την αποφυγη του τετανου) αλλαζε χορδες οσο πιο συχνα μπορεις,ενα φρεσκο σετ χορδες σε μια καλοσεταρισμενη κιθαρα ειναι ο ευκολοτερος δρομος για καλο ηχο/παιξιμο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου