Προς το περιεχόμενο

Σπασιμο συγκεκριμενης χορδης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θορυβαδες! :P Εχω ενα προβληματακι με την κιθαρα μου..... ειναι μια squier fender telecaster.... Η τεταρτη χορδη συγκεκριμενα μου εχει σπασει 2 φορες ειτε παιζοντας μια απλη συγχορδια πεμπτης ή με ενα απλο full bend.... Θελω να επισημανω οτι παιζω 4 χρονια κιθαρα εκ των οποιων το ενα ειναι ηλεκτρικη και εχω κανει τεραστια προοδο (οπως ακουω τουλαχιστον να μου λενε πολυ καλυτεροι κιθαριστες  :P).... Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν η χορδη εσπασε επειδη ειμαι εγω "αχρηστος" και εκανα βλακεια (πραγμα που δεν το νομιζω ξερω πως να κανω bend) ή αν υπαρχει καποιο προβληματακι με τα σαμαρακια (απο εκει εχει σπασει και τς 2 φορες).... Σημειοτεον οτι δεν ειχα προβλημα ποτε με καμια απο τις αλλες χορδες!! (Δεν ξερω πως συγκρατω ακομα την οργη μου και δεν εχει φυγει απ το μπαλκονι.... -.-  :'( ) 

 

Note: Ξερω να αλλαζω χορδες και εχω αλλαξει και σε κιθαρες φιλων και δεν ειχαν προβλημα οποτε δεν πιστευω να φταιει αυτο...

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνήθως το σαμαράκι φταίει. Για κοίτα το λίγο από κοντά για κάποια περίεργη γωνία, εγκοπή ή κάτι τέτοιο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μαλλον το saddle κοινος σαμαρακι φταει τσεκαρε το με ενα μεγεθυντικο φακο για καποιο εξογκομα. αν πιανουν τα χερια σου λειανε το με λεπτο  συρμα σαν αυτο για τις κατσαρολες η πολυ λεπτο γυαλοχαρτο, αλλιως πηγαινε την σε ενα μαστορα να το κανει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θορυβαδες! :P Εχω ενα προβληματακι με την κιθαρα μου..... ειναι μια squier fender telecaster.... Η τεταρτη χορδη συγκεκριμενα μου εχει σπασει 2 φορες ειτε παιζοντας μια απλη συγχορδια πεμπτης ή με ενα απλο full bend.... Θελω να επισημανω οτι παιζω 4 χρονια κιθαρα εκ των οποιων το ενα ειναι ηλεκτρικη και εχω κανει τεραστια προοδο (οπως ακουω τουλαχιστον να μου λενε πολυ καλυτεροι κιθαριστες  :P).... Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν η χορδη εσπασε επειδη ειμαι εγω "αχρηστος" και εκανα βλακεια (πραγμα που δεν το νομιζω ξερω πως να κανω bend) ή αν υπαρχει καποιο προβληματακι με τα σαμαρακια (απο εκει εχει σπασει και τς 2 φορες).... Σημειοτεον οτι δεν ειχα προβλημα ποτε με καμια απο τις αλλες χορδες!! (Δεν ξερω πως συγκρατω ακομα την οργη μου και δεν εχει φυγει απ το μπαλκονι.... -.-  :'( ) 

 

Note: Ξερω να αλλαζω χορδες και εχω αλλαξει και σε κιθαρες φιλων και δεν ειχαν προβλημα οποτε δεν πιστευω να φταιει αυτο...

 

Αν σπαει η χορδη στο σημειο που ειναι το saddle μαλλον φταιει αυτο. Οπως ειπαν λιγο τριψιμο για να γινει λειο, Αν σπαει σε αλλο σημειο, στη μεση πχ μαλλον δεν φταει το saddle. Επισης αν τις ειχες τις χορδες επανω κανενα 4μηνο λογικο να σπασουν. Απο το μπεντ να σπασει δεν το νομιζω εκτος κ αν τις εχεις πολυ καιρο οπως ειπα. Εγω πχ παιζω μεχρι κ 4ημιτονια μπεντ κ δεν μ εχει σπασει ποτε χορδη αλλα τις αλλαζω καθε 5 μερες περιπου.

Καλα για το οτι ξερεις να αλλαζεις χορδες, αυτο ελειπε να μην ηξερες.... 4 χρονια ειπες παιζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σπαει η χορδη στο σημειο που ειναι το saddle μαλλον φταιει αυτο. Οπως ειπαν λιγο τριψιμο για να γινει λειο, Αν σπαει σε αλλο σημειο, στη μεση πχ μαλλον δεν φταει το saddle. Επισης αν τις ειχες τις χορδες επανω κανενα 4μηνο λογικο να σπασουν. Απο το μπεντ να σπασει δεν το νομιζω εκτος κ αν τις εχεις πολυ καιρο οπως ειπα. Εγω πχ παιζω μεχρι κ 4ημιτονια μπεντ κ δεν μ εχει σπασει ποτε χορδη αλλα τις αλλαζω καθε 5 μερες περιπου.

Καλα για το οτι ξερεις να αλλαζεις χορδες, αυτο ελειπε να μην ηξερες.... 4 χρονια ειπες παιζεις....

     

 

Χορδες αλλαξα τελευταια φορα τελη Μαρτη! Και τις 2 φορες παντως μου εσπασε στο σαμαρακι οποτε θα παρω το συρματακι της μανας μου για τς κατσαρολες! (αφου το απολυμανω πρωτα δις!  ;D χαχαχαχαχα!) Σας Ευχαριστω ολους!  :) Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη!  :P

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το οπως σου ειπαμε μηπως ειναι καπως αιχμηρο, Μια βδομαδα μπορει να ειναι μεγαλο διαστημα αναλογα με το ποσο παιζεις καθημερινα. Οι χορδες υπολογιζε οτι αντεχουν κανενα 10ωρο παιξιμο. Μετα περα απο το οτι σκουριαζουν κ μαυριζουν δεν εχουν κ καλο intonation.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου