Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρωση ονοματος συγκροτηματος


fasma88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!!!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εχουμε ενα συγκροτηματακι (με πληκτρα, μπουζουκι , τραγουδιστρια και τραγουδαμε και οι τρεις) και θελουμε να του δωσουμε ενα ονομα ετσι ωστε να το χρησιμοποιουμε για δουλειες σε ταβερνες και μεζεδοπωλεια.

Το θεμα τωρα ειναι να μαθουμε αν υπαρχει γενικοτερα καποιος τροπος κατοχυρωσης του ονοματος. Και φυσικα να δουμε αν καποιο αλλο σχημα εχει κατοχυρωσει το ονομα που θελουμε και αν οχι πως θα γινει να κατοχυρωσουμε το ονομα. Γενικα οσα σχηματα εχουν ονοματα τα κατοχυρωνουν με καποιο τροπο ή απλα ετσι τα βαζουν στην τυχη και μπορει να υπαρχουν και 2-3 σχηματα με το ιδιο ονομα;

Θα ηθελα ν' ακουσω τη γνωμη σας για το θεμα αυτο!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν άλλα συγκροτήματα με το ίδιο όνομα δεν ξέρω πως να το ψάξεις με 100% σιγουριά στην απάντηση.

Αν το συγκρότημα λέγεται "Λαϊκή Ορχήστρα" ίσως να υπάρχει ήδη. Αν λέγεται "Τα Αηδόνια που τα λένε τσίφτικα" ίσως να μην υπάρχει άλλο συγκρότημα.

Ως προς την κατοχύρωση, στο παρελθόν εγώ πήγα σε συμβολαιογράφο. Γράψαμε ένα κείμενο τι ήταν αυτό που κατοχύρωσα , πλήρωσα τα απαιτούμενα. Λήξις. Όνομα και λογότυπο (είχα και τέτοιο) δικά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρείτε ένα έξυπνο (και ίσως σύμφωνο με τη μόδα της εποχής) όνομα που να καρφώνεται εύκολα στο μυαλό και που να εκφράζει με σωστό τρόπο το σχήμα σας και να ακούγεται όμορφα στο αυτί και του μαγαζάτορα αλλά και των θαμώνων...

 

Μετά θα ψάξετε στο διαδίκτυο να βρείτε αν υπάρχει ίδιο ή πολύ κοντινό όνομα με το δικό σας. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να βρείτε άλλο...

 

Αν παίζετε καλή μουσική, ότι όνομα και να δώσετε στο σχήμα θα πάτε μια χαρά... Αλλιώς όχι... Απλό είναι...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! ;-)

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρείτε ένα έξυπνο (και ίσως σύμφωνο με τη μόδα της εποχής) όνομα που να καρφώνεται εύκολα στο μυαλό και που να εκφράζει με σωστό τρόπο το σχήμα σας και να ακούγεται όμορφα στο αυτί και του μαγαζάτορα αλλά και των θαμώνων...

 

Μετά θα ψάξετε στο διαδίκτυο να βρείτε αν υπάρχει ίδιο ή πολύ κοντινό όνομα με το δικό σας. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να βρείτε άλλο...

 

Αν παίζετε καλή μουσική, ότι όνομα και να δώσετε στο σχήμα θα πάτε μια χαρά... Αλλιώς όχι... Απλό είναι...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! ;-)

 

Όλα σωστά και όλα μη-σχετικά με την ερώτηση.

Δεν ρωτάει "να το κάνω ή όχι", αλλά "πως γίνεται".

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κατοχυρώσεις όνομα χωρίς επίσημη κυκλοφορία δουλειάς σας. Και γενικά νομίζω ότι δεν υφίσταται τέτοια διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κατοχυρώσεις όνομα χωρίς επίσημη κυκλοφορία δουλειάς σας. Και γενικά νομίζω ότι δεν υφίσταται τέτοια διαδικασία.

Φυσικά και μπορείς, δεν εχει σχέση με καμμία κυκλοφορία. Η κατοχύρωση ειναι μια νομική διαδικασία.

https://www.ntova.gr/category/25/εμπορικο-σημα.html?gclid=CjwKEAjwos7NBRCW0uTH59WPp1ESJADKk0J7aTNLzvpxpEX3FldcQLiNBu0lcb8S2waZZ6_hI-rh8RoC4Drw_wcB

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το σάητ το είδα κι εγώ αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι σχετικό με το θέμα του OP και γι' αυτό προτίμησα να μην το αναρτήσω. Με εκπλήσσει όμως η απολυτότητα της άποψής σου. Βασίζεται σε προσωπική γνώση ή είναι απόρροια αυτών που διάβασες στο λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε την μπάντα "τσίφτες".

Δεν φαντάζομαι να παίζει θέμα δικαιωμάτων.

Είναι βέβαια και οι "chieftains" ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το σάητ το είδα κι εγώ αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι σχετικό με το θέμα του OP και γι' αυτό προτίμησα να μην το αναρτήσω. Με εκπλήσσει όμως η απολυτότητα της άποψής σου. Βασίζεται σε προσωπική γνώση ή είναι απόρροια αυτών που διάβασες στο λινκ?

Βασίζεται σε προσωπική γνώση. Πολύ απλα , σχεδιάζεις ένα λογότυπο, που ειναι και το όνομα που θελεις και το στέλνεις για κατοχύρωση. Με λίγα λόγια κατοχυρώνεις σένα εμπορικό σήμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με αυτό που λες. Δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με την κατοχύρωση ονόματος μουσικού συγκροτήματος.

 

Αν είναι έτσι να πάω να κατοχυρώσω 200-300 ονόματα, μπορεί και 500 ή ακόμα και 1000 αν έχω έμπνευση. Όλο και κάποια καινούρια μπάντα θα χρησιμοποιήσει κάποιο από αυτά και τσουπ θα εμφανιστώ εγώ και θα ζητάω λεφτά για να τους το δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου