Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρωση ονοματος συγκροτηματος


fasma88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνήσω με αυτό που λες. Δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με την κατοχύρωση ονόματος μουσικού συγκροτήματος.

 

Αν είναι έτσι να πάω να κατοχυρώσω 200-300 ονόματα, μπορεί και 500 ή ακόμα και 1000 αν έχω έμπνευση.

Βεβαίως και μπορείς. Εδώ θα βρεις το κόστος για να το κάνεις.

Trade-marks.gr - Κόστος κατοχύρωσης εμπορικού σήματος trademark

Μπορεί να διαφωνείς όσο θελεις, αλλά ένα όνομα συγκροτήματος δεν διαφέρει απο κανένα άλλο όνομα προς κατοχύρωση. Θες δε θες -θα επαναλάβω- ειναι μια νομική διαδικασία.

Ένα προσωπικό παράδειγμα, εχω κατοχυρώσει για λογαριασμό της ΕΟΕ, το λογότυπο και το όνομα του Καλλιμάρμαρου (για να δείξω ότι όλα μπορούν (και πρέπει) να κατοχυρώνονται).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το λινκ το είχα δει. Τεσπά, βαριέμαι να συνεχίσω.

Αφού το είχες δει, ξέρεις ότι δεν μπορείς να κατοχυρώσεις (στο τζάμπα) 200,300, 500 ή 1000 ονόματα. Ακόμα και εάν εχεις μεγάλη έμπνευση...πρεπει να εχεις και μεγάλο πορτοφόλι. Τ ΕΣΠΑ ελπίζω ο ΟΡ να εχει πάρει την απάντησή του. :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασίζεται σε προσωπική γνώση. Πολύ απλα , σχεδιάζεις ένα λογότυπο, που ειναι και το όνομα που θελεις και το στέλνεις για κατοχύρωση. Με λίγα λόγια κατοχυρώνεις σένα εμπορικό σήμα.

 

θα συμφωνήσω κι εγώ με τον γέροντα...

προς επίρρωση των λεγόμενων του απλά αναφέρω ότι στο ΕΛΚΕΤΕΠ εδώ και πολλά χρόνια έχουμε αναλάβει την καταγραφή με ειδική κωδικοποίηση για λογαριασμό βελγικής θυγατρικής της Thomson, όλων των εμπορικών σημάτων που κατοχυρώνονται στη χώρα μας... ρώτησα λοιπόν τη γυναίκα μου που είναι υπεύθυνη στο τμήμα και ενώ δεν είχε μια απευθείας υπεύθυνη απάντηση στο ερώτημα του op, μου είπε ότι παράλληλα κατοχυρώνονται και πολλοί τίτλοι τηλεοπτικών σήριαλ και προγραμμάτων...

 

οπότε με αυτή τη λογική, γιατί όχι κι ένα όνομα συγκροτήματος...

 


edit


 

και για να καλύψουμε πλήρως το θέμα, εδώ θα βρεις απ ευθείας στο υπουργείο ότι τελευταίο υπάρχει για το θέμα: Γενική Γραμματεία Εμπορίου « ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

 

και εδώ το απόσπασμα από το ΦΕΚ

 

Άρθρο 121

 

Σημεία από τα οποία είναι δυνατόν να συνίσταται ένα σήμα

 

Σήμα μπορεί να αποτελέσει κάθε σημείο επιδεκτικό γραφικής παράστασης ικανό να διακρίνει τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες μιας επιχείρησης από εκείνα άλλων επιχειρήσεων.

 

Μπορούν να αποτελέσουν σήμα ιδίως λέξεις, ονόματα, επωνυμίες, ψευδώνυμα, απεικονίσεις, σχέδια, γράμματα, αριθμοί, χρώματα, ήχοι, συμπεριλαμβανομένων των μουσικών φράσεων, το σχήμα του προϊόντος ή της συσκευασίας του.

 

το επισυνάπτω και ολόκληρο σε pdf για πλήρη εικόνα...

simata_n4072_12.pdf

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου