Προς το περιεχόμενο

Είναι παράνομο???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβάζω ενα Χ prog το οποίο δουλεύει φούλ για 30 μέρες. Περνάνε οι 30 μέρες και.......τέλος.

Κάνω φορμάτ και ξανακάνω εγκατάσταση το Χ prog και κάνω κάθε φορά ποθ "λήγη" το prog το ιδιο. Φορμάτ - Εγκατάσταση. (Βέβαια υπάρχει πιο εύκολη και γρήγορη λύση :wink: )

 

Είναι παράνομο αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε νομίζω. Νομίζω η λογική είναι ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μία φορά σε κάθε pc/λειτουργικό. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος, κοίτα το EULA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο είναι να κάθεσαι να κάνεις format κάθε 30 μέρες για ένα και μόνο πρόγραμμα!

Και επιτέλους γιατί νομίζεις ότι ανακαλύφθηκαν τα cracks? :twisted: :twisted:

Δεν φαντάζομαι να φοβάσαι μην μπεί σπίτι σου η αστυνομία και αφου ψάξει το pc σου σε χώσει σε κανά υπόγειο???

Εκτός βέβαια αν χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να μπείς στους server της NASA! :roll: 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο τυπικά όπως είπε ο elavd, είναι ηθικά. Υπάρχει βέβαια και η απλούστερη λύση της απεγκατάστασης του προγράμματος στις 29 μέρες και επανεγκατάσταση την επόμενη! :wink: Επίσης ανήθικο αλλά θα γλυτώνεις τα format...

 

Για την άποψη του φίλου djkostas δεν μπορώ να πω κάτι, μόνο ως χιούμορ μπορώ να το εκλάβω. Αν και δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κάτι αστείο στο να προτρέπουμε δημόσια τον κόσμο να χρησιμοποιεί cracks που εκ των πραγμάτων είναι παράνομα...

 

Απόψεις είναι αυτές βέβαια, ο καθένας το βλέπει αλλιώς... :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο.

 

Επειδή σας τρώει να τα ακούτε, ιδού μία πρόσφατη εμπειρία μου:

έχω αγοράσει το Tracktion, αλλά λόγω δουλειάς έχω εγκαταστήσει windows 30 φορές από τότε που το αγόρασα. Κάθε φορά έβαζα πάλι το Tracktion και φτου και από την αρχή τα activation, μέχρι που κάποια στιγμή το σύστημά τους μου την είπε "Τέλος μεγάλε τα activation".

 

Για να πω την αλήθεια, αισθανόμουν τύψεις: ναι μεν, δεν είχα κάνει πειρατεία, αλλά καταλάβαινα ότι από τη μεριά τους πρέπει να φαινόμουνα μεγάλος κάφρος με τόσα install που είχα κάνει. Τι να κάνω, τι να κάνω, ψάχνω και βρίσκω ένα κρακ για το νόμιμο Tracktion μου, το δοκιμάζω και... the poul, δε δούλευε το πρόγραμμα...!!

 

Κομπλαρισμένος, τους παίρνω τηλέφωνο στην Αμερική και για άλλη μία φορά κατάλαβα τι μαλακία είναι τα πειρατικά προγράμματα: οι άνθρωποι λες και με ξέρανε από παλιά, μόνο συγνώμη δε μου ζητήσανε... ενώ τους είχα ζητήσει ένα παραπάνω activation, αυτοί κάνανε reset (!!!) στις εγγραφές μου και μου δώσανε πάλι όσα activation είχα και την πρώτη μέρα.

 

Τι άλλο να πω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι η εξής. Εαν είναι να κάνει κανείς format ή install/uninstall, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ουσιαστική διαφορά απ'το να χρησιμοποιήσει crack. ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ, αλλά δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά.

 

EDIT: Εμπειρία δικιά μου. Αγόρασα από την Digidesign το plugin για να δουλεύω με mp3 στο Pro Tools LE. Το αγόρασα κανονικά. Και παρ'όλα αυτά δεν το έβλεπε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Έψαχνα 2 μέρες στο official support forum και τίποτα. Ζήτησα support, περίμενα 4-5 μέρες και μου απαντήσανε απλώς "ξανακάντε support request και γράψτε και το registration number σας μέσα." (το οποίο ΔΕ ζητούσανε απ'την αρχή!). Κατέβασα ένα crack και δούλεψε σε ένα δευτερόλεπτο. Τα cracks συνήθως ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Είναι στο χέρι μας και στη συνείδησή μας κατα πόσον θα τα χρησιμοποιούμε ή όχι. Και προφανώς δεν αισθάνομαι ότι έχω κάνει κάτι κακό για το mp3 plugin, εφ'όσον το έχω πληρώσει κανονικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομο θα ηταν να χρησιμοποιησετε πχ, αυτο το προγραμματακι, το οποιο παγωνει το countdown των 30 ημερων...

http://www.geocities.com/ziggycubbe/downloads.html

Παντως, εγω μην πειτε οτι δεν σας ειπα οτι θα ειναι παρανομο,ε? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομο θα ηταν να χρησιμοποιησετε πχ' date=' αυτο το προγραμματακι, το οποιο παγωνει το countdown των 30 ημερων...

http://www.geocities.com/ziggycubbe/downloads.html

Παντως, εγω μην πειτε οτι δεν σας ειπα οτι θα ειναι παρανομο,ε? :roll:[/quote']

 

θα το μετατρέψω σε ιό και θα σας το στείλω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ισως να μην καταλαβε κανεις, ακριβως για ποιο προγραμμα μιλαγα..

http://www.geocities.com/ziggycubbe/files/cklk384.zip

Προκειται για το cracklock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου