Προς το περιεχόμενο

Καμπίνα για VHT Pitbull 50 Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους,

 

Έχω την VHT Pitbull G50CL 50 Watt κεφαλή και θέλω να φτιάξω μία καμπίνα 1x12'' ή 1x10'' για να μπορώ να την πέρνω παντού μαζί με την κεφαλή, για μικρές πρόβες.

Έχω μια καμπίνα (κουτί) ενός Marshall combo και θέλω να βάλω καινούργιο ηχέιο για να αντέχει τα 50 Watt που βγάζει η κεφαλή. Πόσα Watt ηχείο πρέπει να βάλω?

 

Πρόσφατα πήρα ένα 75Watt Jensen 10''. Κάνει λέτε ή θα έχω κανένα απρόοπτο?

 

Ευχαριστώ πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν θελεις ηχειο,θελεις ΜΕΓΑΦΩΝΟ.

 

Κατα δευτερον με 75 βαττ εισαι οκ αλλα πολυ περιορισμενος,δεδομενου δε οτι η καμπινα που εχεις κατα 99% ειναι φτιαγμενη για 12αρι μεγαφωνο καλυτερα να βαλεις 12αρι μεγαφωνο,οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα (μια και ο ενισχυτης σου ειναι κτηνος και εξαιρετικης ποιοτητας οποτε γιατι να τον περιοριζεις με ενα αναιμικο μεγαφωνοου δεν μπορει να αποδωσει με ανεση "ολο" τον ηχο του,εκτος και αν ενδιαφερεσαι για speaker distortion που μαλλον δεν ενδιαφερεσαι μια και εχεις αγορασει μοντερνο ενισχυτη... ;) )

 

Σου προτεινω δε ξανα τις...σταθερες αξιες του ΝΟΙΖ δηλ.τα EMINENCE TONKER & EMINENCE SWAMP THANG (ειναι 150αρια οποτε θα σε βγαλουν μια χαρα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ?

Όσο γουστάρεις ευχαριστείς, δεν θα σου πούμε εμείς ;D

 

Έχεις VHT και θέλεις να τον θάψεις με 10ρι μεγάφωνο? Είναι πολύ κρίμα και τελείως

ασύμβατο οικονομικά, σαν να βάζεις ελαστικά ποδηλάτου σε supercar. Aν όχι 2x12

για πρακτικούς λόγους, τουλάχιστον μια καλή 1x12 με σοβαρό μεγάφωνο (100w+)  

Όσο για την μετατροπή του παλιού combo σε καμπίνα ξαναλέω πως είναι κρίμα, το

είχα κάνει και εγώ κόβοντας ένα πάνελ για 12ρι αλλά για να βάλω πάνω ένα κεφάλι 5w.

Aν έψαχνες κάτι μικρό και ελαφρύ για να το κουβαλάς παντού, συγγνώμη αλλά μάλλον

πήρες λάθος ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γουστάρεις ευχαριστείς, δεν θα σου πούμε εμείς ;D

 

;D

 

 

προτείνω 1χ12 ή, ιδανικά, 2χ12, και μάλιστα να κοιτάξεις μήπως σε συμφέρει να είναι κλειστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :)

 

Μάλλον πως θα φτιάξω καμιά με τα μεγάφωνα που μου πρότεινε ο Superfunk ή θα πάρω καμιά έτοιμη MesaBoogie 1x12''.

 

Για τις "μεγάλες" πρόβες έχω μία 4x12'' καθώς και για τα live.

 

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου