Προς το περιεχόμενο

Pickups: Διαφορες αναμεσα σε Tonerider Pure Vintage και City Limits


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι, επίτρεψε μου, μια κάπως αφελής προσέγγιση αυτό που γράφεις.

 

Δεν μπορείς με την φράση "μερικοί έξυπνοι" να εννοείς "όλοι"....(γιατί αυτό εννοείς τελικά).

 

....και για να το πεις αυτό θα πρέπει να τους έχεις επισκεφθεί όλους και να έχεις δει ότι όντως ισχύει για όλους.

Αν λοιπόν δεν το έχεις κάνει, τότε αυτή η γενίκευση που κάνεις δεν έχει καμμία απολύτως αξία.  ;)

 

 

 

 

Σιγουρα οχι, δεν μιλαω για ολους, μιλαω για ελαχιστους απο τα παλια εξυπνους, τοτε που νομιζαν οτι επειδη ειχαν το μονοπωλιο μπορουσαν ανετα να γδερνουν τον κοσμακη.

Προσωπικα εχω ορκιστει οτι δεν ξανα αγοραζω απο εδω ακομα και στη μιση τιμη.... αυτο αφορα μονο το ατομο μου και, προς θεου, δεν ειναι παραινεση, προτροπη για κανεναν.

 

Επι του θεματος, ακουσα και κατι κλιπακια στην ιστοσελιδα του marathon και ειμαι 99% για

τους pure vintage.

Οσοι ξενυχτες μπορουν να δωσουν μια γνωμη, ευπροσδεκτη και την περιμενω!  :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Εγώ που ήθελα SRV tone επέλεξα τους City Limits. Στην έκθεση της Φρανκφούρτης, δοκίμασα όλες τις σειρές τους σεταρισμένες πάνω σε χειροποίητες Stratocaster και έναν Fender Bassman και τους χτύπησα επι τόπου. Κάπου εδώ πρέπει να υπάρχει και κλιπ ανεβασμένο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όλοι οι Tonerider αξίζουν.

Οι καλύτεροι όλων οι Surfari.

Νομίζω ότι σε καλό για σένα είναι το λάθος τους, λίγο πιό γκαζάτος Bridge δεν έβλαψε ποτέ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

yameth, το ακουσα το κλιπακι, αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχουν μικρο attack και πολλα μεσαια στον μετα το attack ηχο.... δεν εχουν τον ογκο του attack των vintage.

Για τη δουλεια που τους θελω, δηλαδη μονο καθαρα ρυθμικα μερη χωρις να με ενδιαφερει καθολου το σολο, αυτο που ακουσα απο τους vintage περιγραφεται και στην ιστοσελιδα τους:

"Perfect for rhythm parts and rich, clear leads. Designed for players who don't need more output, but seek the sought-after "vintage" strat sound."

 

studio54GR, για τους  surfari ακουω και εγω καλα λογια μα δεν βρηκα πουθενα καποιο κλιπακι να ακουσω...

Ρε γαμω το με βαλατε σε σκεψεις ομως, σηκωθηκα πρωι-πρωι για να μην βρω ουρα στο ταχυδρομειο και τωρα το ξανασκεφτομαι! και δεν μου παει να τους ανοιξω και να τους βαλω να τους ακουσω!

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τους πουλάς εδώ μέσα? θα βρείς πολλους γαμπρούς (πρότεινέ το στον πωλητή να σου στείλει με δωρεάν ταχυδρομικά νέο σετ - τον συμφέρει κι αυτόν).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ναι και εαν δεν σου αρέσουν μία αγγελία στο noiz και έφυγαν....(και value for money και με μεγάλη εμπορική επιτυχία έχουν).

Είχα τους Pure Vintage και είχα μείνει ικανοποιημένος πάντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα παντως.... παω πριν απο λιγο στο βιβλιοπωλειο να παρω ενα ειδικο φακελο για να τους βαλω μεσα να τους στειλω, διαλεγω ενα μεγεθος με το ματι και ερχομενος στο σπιτι βλεπω οτι ο φακελος ειναι μικρος.

Αφου ολα συνωμοτουν για να τους κρατησω, τελικα τους ανοιξα και το απογευμα τους δοκιμαζω και ανεβαζω εντυπωσεις.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ήθελα SRV tone επέλεξα τους City Limits.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τους City Limits. Αλλά έχοντας τους αντίστοιχους της Fender, Cs54 (Tonerider Vintage) και Cs Texas Special (Tonerider City Limits)...μπορώ να πώ ότι μία από τις διαφορές τους (εκτός από τα μεσαία) είναι στη πενιά. Δηλ οι Texas Special όταν τους "ζορίσεις" με τη πένα, γρεζάρουν ενώ οι 54 διατηρούν τον "γλυκερό" παραδοσιακό Strat ήχο (πρωϊμο Dires Straits). Aπό την άλλη οι Vintage ως low output, δύσκολα στέκονται μόνοι τους σε μπάντα χωρίς "υποβοήθημα" (booster, πετάλια)...Προφανώς και τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και γούστα

 

ΥΓ Η συγκεκριμένη κιθάρα με τους Tonerider

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-bw-project

θα είναι το Σάββατο πρωί στο περίπτερο του Νoiz, για όποιον ενδιαφέρεται να δεί και να δοκιμάσει από κοντά και το Τremking

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο τους λογους που προτιμησα τους vintage ηταν και αυτος, το διαπιστωσα και απο τα δικα σου κλιπακια και απο ολα οσα ακουσα αλλου.

Για live δεν με ενδιαφερει καθολου οποτε δεν με ενδιαφερει και το low output.

Η επομενη αγορα ειναι αυτη, θα δοκιμασω τους city limits στη strat μου και αν δεν μου κανουν

στο "αυτι" θα τους κρατησω για μια mightymite partcaster που σκοπευω να ξεκινησω.

 

Ωραια κατασκευη και με αρκετη φαντασια η κιθαρα σου, αν βρω χρονο σιγουρα θα περασω να την θαυμασω και απο κοντα :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι μαγνητες μπηκαν, η πρωτη ρυθμηση εγινε με το ματι και η πρωτη εντυπωση μου ηταν αρκετα καλη, το αποτελεσμα πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα!

Αξιζουν πραγματι οι tonerider, value for money!

Τωρα στις λεπτομεριες, παρατηρω το γρεζιασμα σε δυνατες πενες και στο σχετικα λιγο μπασο

στο attack, θα το ηθελα περισσοτερο οπως φανταζομαι οτι θα ειναι με τους pure vintage...

Επισης τα γκαζια του bridge μου αγριευουν τον ηχο στη θεση middle - bridge... δοκιμασα να χαμηλωσω λιγο τον bridge και σαν να γλυκανε το πραγμα.

Θελει ρυθμισεις το θεμα για να βγαλει κανεις το αποτελεσμα που θελει.

Προς το παρον τα παραταω γιατι οι δοκιμες θα συνεχιστουν σε 4 - 5 μερες (ελπιζω) που θα παραλαβω και τους vintage που στο μεταξυ εχω παραγγειλει, ωστε να εχω και μετρο συγκρισης.

Παντως για οποιον θελει μαγνητες εφαμιλους της fender και σε τιμη ασυναγωνιστη προτεινω ανεπιφυλακτα τους tonerider!

Και για οποιον θελει εναν πιο μοντερνο ηχο στην κιθαρα του χωρις να χανει τα strat χαρακτηριστικα προτεινω τους city limits.

Πραγματικα αξιζουν πολυ παραπανω απο τα λεφτα τους!

 

 

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου