Προς το περιεχόμενο

Decals & Βερνίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παίδες... πρόσφατα αποφάσισα να αλλάξω decal στο headstock της κιθαρας μου...

θα θελα καταρχήν να πω ότι έχω κάνει κανα δυο απόπειρες και κατέληξαν σε αποτυχίες.

 

υπάρχει λοιπόν κάποιος να μου πει ακριβώς τι υλικά χρησιμοποιεί κανείς και την διαδικασία βήμα-βήμα?? ψάχνωντας γενικά στο internet δεν βρήκα κάποιον που να κάνει τιν διαδικασία 100% πιστοποιημένα καλά/

 

βηματα.

-αφαίρεση υπάρχοντος decal

-τρίψημο βερνικιού

-τοποθέτηση νέου decal

-βερνίκι

 

περιμένω τους ειδικούς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνωντας γενικά στο internet δεν βρήκα κάποιον που να κάνει τιν διαδικασία 100% πιστοποιημένα καλά/

100% καλά και πιστοποιημένα γίνεται...αλλά θέλει τον Κακανιάρη και τα δικά του βερνίκια...

fib11.jpg

 

carv14.jpg

 

dec12.png

 

κρατήσου καμμιά εβδομάδα και θα ανεβάσω ένα αναλυτικό άρθρο του πώς κάνουμε decals.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει κανα δυο απόπειρες και κατέληξαν σε αποτυχίες.

Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ μεγάλη μου λατρεία Marathon: Είναι λιγάκι off topic, αλλά μάλλον θα ξέρεις...

 

Έχω δει σε κάποιες Fender- η μια είναι 100% γνήσια- ότι το decal φαίνεται να έχει «κολληθεί» πάνω από το βερνίκι και να κάνει σχεδόν πατούρα... Είναι λογικό;

 

 

ΥΓ: Τι στον κόρακα γίνεται; Εδώ και μισή ώρα περνάνε σχηματισμοί μαχητικών πάνω από την παραλία... Παρέλαση δεν έχουμε... Λες να μπούκαραν οι Τούρκοι και να μην το πήραμε χαμπάρι;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε κάποιες Fender- η μια είναι 100% γνήσια- ότι το decal φαίνεται να έχει «κολληθεί» πάνω από το βερνίκι και να κάνει σχεδόν πατούρα... Είναι λογικό;

Από ότι λέει ο πανγνώστης Superfunk...έτσι τα κάνανε τότε...

Αυτά που κάνουμε εμείς είναι για να μην χαλάνε...

 

Εδώ και μισή ώρα περνάνε σχηματισμοί μαχητικών πάνω από την παραλία... Παρέλαση δεν έχουμε...

Μάλλον πουλήσαμε το Ελληνικό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μάλλον πουλήσαμε το Ελληνικό...

 

Λοιπόν είμαι... πρώτο τραπέζι πίστα και παρακολουθώ τους red arrows να κάνουν τα δικά τους.  ;D Μιλάμε οι τύποι είναι ένα κλικ από το να μπουν στο... σαλόνι (είμαι και στον έβδομο)  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είμαι... πρώτο τραπέζι πίστα και παρακολουθώ τους red arrows να κάνουν τα δικά τους.  ;D Μιλάμε οι τύποι είναι ένα κλικ από το να μπουν στο... σαλόνι (είμαι και στον έβδομο)  ;D

Για καλό και για κακό, βγάλε και ξεσκόνισε από τη ντουλάπα τη στολή Robocop (ξέρεις ποιά ;)) που έχεις φυλαγμένη...

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/173991/tourkiki-askisi-amfisvitisis-sto-aigaio/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για καλό και για κακό, βγάλε και ξεσκόνισε από τη ντουλάπα τη στολή Robocop (ξέρεις ποιά ;)) που έχεις φυλαγμένη...

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/173991/tourkiki-askisi-amfisvitisis-sto-aigaio/

 

;D ;D ;D ;D

 

Ναι το είχα διαβάσει και αυτό και το μυαλό μου πήγε προς τα... εκεί. Πάντως ήταν φοβερό θέαμα, σε απόσταση ούτε 500 μέτρα μακρυά  :(. Έπαθα πλάκα...

 

On topic: Οπότε μένουμε στο ότι είναι νορμάλ το decal σαν «επίθεμα» στο headstock της Φένδερ... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες...

 

απλά έχω πάρει στο παρελθόν 2 φορές decals απο ebay και κατά την διαδικασία μεταβασης στο headstock ή δεν περάστηκε καλά το βερνίκι ή φαινόταν το decall και οι ¨άκρες¨ του με φυσικό φαινόμενο να είναι και στις 2 περιπτώσεις αποτυχία το logo... γενικά τα έχω ακόμη αλλά η δουλειά σίγουρα δεν είναι ¨αισθητικά¨ καλή. :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου