Προς το περιεχόμενο

Ειμαστε οι drummer λιγο "γαιδούρια" ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως τα γαϊδουρια που φορτώνονται με ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, δεν τα αποκάλεσαν ποτέ drummers. Άδικο δεν είναι;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μιλάμε για τα (χαμηλού προϋπολογισμού, ερασιτεχνικά) φεστιβάλ που λέει ο Μίλτος, συμφωνώ μαζί του. Δεν αξίζει τον κόπο. Δεν έχεις χρόνο να στήνεις και να ξεστήνεις, και μπορεί να στη χωθούν κι οι άλλοι που τους καθυστερείς, ή ο ηχολήπτης γιατί άλλαξες το ταμπούρο, και κατά την αλλαγή το μετακίνησες κατά μισή μοίρα από την απόλυτη γωνία που με τόση προσοχή και ακρίβεια είχε βάλει το μικρόφωνο (ας μη βρίσω...).

 

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι ταμπούρο, πετάλι, πιατίνια και σκαμπό (υπάρχουν ελαφριά που μεταφέρονται εύκολα) είναι καλό να τα έχουμε.

 

Παρεμπιπτόντως, επειδή είμαι σε ένα-δύο αμερικάνικα fora, μου έχει κάνει εντύπωση ότι εκεί, ο ντράμερ ακόμη και του πιο ερασιτεχνικού, "weekend warrior" σχήματος, είναι δεδομένο ότι θα φέρει ολόκληρο το σετ του όπου και να παίξει, και ότι η χρήση του "house kit" είναι η εξαίρεση. Άλλα ήθη, άλλα έθιμα (και μεγάλα SUV...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ισχυει και για τα αλλα γαιδουρια τους πιανιστες .πανε και παιζουν σε οτι βρουνε, ειναι μετα να μην τους κοροιδευουν οι υπολοιποι μουσικοι ?  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι και εμενα μου εχει τυχει...σε live με 3ς μπαντες..ενας εκ των ντραμμερ να ερθει μονο με τις μπακετες του..

Ο μαγαζατορας προνοητικος..ειχε ενα απλο σετ...{της κακιας ωρας} με ενα αθλιο ταμπουρο..αλλα καθολου πιατα!!Προφανως του τα ειχαν σπασει..

Φυσικα ουτε εγω ουτε ο αλλος ντραμμερ τον αφησαμε να παιξει με τα πιατινια η το ταμπουρο μας..με αποτελεσμα να παιξει το σετ του γκρουπ τους  {10 - 12  κομματια} χωρις καθολου πιατινια η Hihat.

ο τυπος...εμαθε The hard way...και αυτο το Live μαλλον...δεν θα το ξεχασει ποτε!!

Δυστηχως αλλο ενα μαθημα που δεν διδασκεται στα Ωδεια ειναι ο ...Επαγγελματισμος!

Ωραιο θεμα Hwept.

P.s

{Ο Νοrdic μαλλον θα τραβαει τα μαλλια του με αυτο το θεμα...Δυστηχως συμβαινουν και αυτα φιλε Νορ... στην Αθηνα κιολας.. ;D ;D}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως αλλο ενα μαθημα που δεν διδασκεται στα Ωδεια ειναι ο ...Επαγγελματισμος!

Επ αυτού πάντως δεν ισχύει απαραίτητα. Στο ωδείο που πηγαινα ο δάσκαλός μου μου έδινε πάντα κ συμβουλές και σε θέματα του τι να προσέξω, κουβαλήσω σε λάιβ, γενικό troubleshooting κατά τη διάρκεια. Είναι στο δάσκαλο και στο ωδείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο δάσκαλο και στο ωδείο.

 

Ειναι και στον μαθητευομενο-δεν πα' να σου τα λεει ο δασκαλος, δεν πα' να παιζεις 3000 bpm, δεν σημαινει οτι θα βγεις και σωστος επαγγελματιας drummer.

Αλλα μην αρχισουμε για ωδεια και δασκαλους. Για το αν θα πρεπει να διδασκουν επαγγελματισμο κλπ κλπ, διοτι ειναι (sorry) off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ αυτού πάντως δεν ισχύει απαραίτητα. Στο ωδείο που πηγαινα ο δάσκαλός μου μου έδινε πάντα κ συμβουλές και σε θέματα του τι να προσέξω, κουβαλήσω σε λάιβ, γενικό troubleshooting κατά τη διάρκεια. Είναι στο δάσκαλο και στο ωδείο.

Aυτο το attention to detail σου ρε Ευη... ;D ;D ;D

Μην κανεις την εξαιρεση σου κανονα...Σιγουρα υπαρχουν και σοβαροι επαγγελματιες δασκαλοι..που βλεπουν παραπερα..Σιγουρα υπαρχουν και σοβαρα γομαρια...

Στα drums μου εχει τυχει να δω καθηγητες κιθαρας και πιανου να διδασκουν drums σε ωδεια επειδη ξερουν τις αξιες....

λες να ξερουν να διδαξουν επαγγελματισμο και troobleshooting..?>???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κουβαλάω τουλάχιστον hat,crash,ride και ενίοτε ταμπούρο, εκτός απο εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που ξέρω οτι διαθέτει ο χώρος σίγουρα. Γιατί άλλωστε να μην έχω τον ήχο μου και να μην γουστάρω που παίζω?

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα γαϊδουρια που φορτώνονται με ότι μπορεί να φανταστεί κανείς, δεν τα αποκάλεσαν ποτέ drummers. Άδικο δεν είναι;

Ρε συ KORGIUS ΜΗΝ ΜΑΣ ΘΑΒΕΙΣ ετσι και μεις για το μεροκαματο παλευουμε οπως και οι πληκτραδες(καλη ωρα) ,αλλα μου αρεσε η ατακα ,ειναι εξυπνη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου