Προς το περιεχόμενο

Συνδεση NORD LEAD 2x σε USB θυρα μεσω midi...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην καλησπερα σε ολους σας..Ειναι το πρωτο μου post μιας κ σημερα μπηκα κ εγω στην οικογενεια του www.noiz.gr

Λοιπον,

εχω παρει το NORD LEAD 2x,κ επειδη δν εχει εξοδο USB,εβαλα ενα καλωδιο οπου απο την μια μερια βγαινει σαν 2 midi(in και out) κ η αλλη του μερια βγαινει σαν USB..Αυτο μου προτειναν κ αυτο εκανα..

Οταν ομως το βαζω στην θυρα USB του υπολογιστη,απλα διαβαζει ''κατι σαν συσκευη midi'' και δν μου εμφανιζει το NORD ωστε να το χρησιμοποιησω κ σαν midi keyboard για να παιζω κ τα αλλα vst αλλα κ τους δικους του ηχους...

Τι εχω κανει λαθος?

Ασχολουμαι εντελως ερασιτεχνικα απο αγαπη για την μουσικη...

 

Ευχαριστω εκ το προτερων..

 

-Windows 7 με 4gb μνημη

-Cubase 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σου εμφανίσει NORD. Παρόλα αυτά, λογικά πρέπει να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέσω Cubase.

 

Κ πως θα παιξω τους ηχους του ιδιου του NORD στο Cubase?Δηλαδη μου λες οτι θα το χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ σαν Midi keyboard??

Ασε που δν το βλεπει ουτε το Cubase...Εδω ειναι το προβλημα...

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ήχους του θα το συνδέσεις audio. Το MIDI δεν στέλνει ήχο.

 

Αν δεν έρχονται μέσα τα MIDI σήματα στο Cubase δοκίμασε μήπως είναι τα καλώδια ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ήχους του θα το συνδέσεις audio. Το MIDI δεν στέλνει ήχο.

 

Αν δεν έρχονται μέσα τα MIDI σήματα στο Cubase δοκίμασε μήπως είναι τα καλώδια ανάποδα.

 

Εχω βαλει κ τα καρφια απο το NORD στην καρτα ηχου κ οταν παιζω το NORD τοτε το Cubase το ηχογραφει σαν audio..

Ομως εγω που δν ξερω να παιζω κ θελω να διορθωνω τις νοτες δν γινεται ε?Μονο audio εγγραφη κανουμε δηλαδη...?  :-\

Κ τα καλωδια δν ειναι αναποδα...Γραφει πιο ειναι in κ πιο out κ τα χω συνδεσει στη σωστη υποδοχη του NORD...

Συγγνωμη αν σε ζαλιζω,ρωταω για να καταλαβω γιατι δν γνωριζω...

Σ ευχαριστω πολυ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά τα καλώδια εννοούν το ανάποδο, οπότε αν δεν στέλνει MIDI σήμα βάλτα ανάποδα.

 

Για να διορθώνεις, πρώτα θα γράφεις MIDI, μετά θα διορθώνεις, και στη συνέχεια θα ηχογραφείς το τελικό Audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως εγω που δν ξερω να παιζω κ θελω να διορθωνω τις νοτες δν γινεται ε?Μ

Εάν δεν ξέρεις να παίζεις, δεν παίρνεις το Nord...κάνεις όπως εγώ...παίρνεις ένα midi controller με 60-70 ευρώ (και πολλά λέω)...και ναι έτσι διορθώνεις τις τελίτσες χωρίς να κλαίς τα λεφτά σου :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά τα καλώδια εννοούν το ανάποδο, οπότε αν δεν στέλνει MIDI σήμα βάλτα ανάποδα.

 

Για να διορθώνεις, πρώτα θα γράφεις MIDI, μετά θα διορθώνεις, και στη συνέχεια θα ηχογραφείς το τελικό Audio.

 

Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου κ για τις συμβουλες σου!Αν κ θα μου ειναι δυσκολο να παιζω το midi κ να το ηχογραφω σαν audio,αυτο θα κανω..!Ετσι θα μαθω τουλαχιστον να παιζω το δυνατοτερο τα πληκτρα...!Να σαι καλα..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου κ για τις συμβουλες σου!Αν κ θα μου ειναι δυσκολο να παιζω το midi κ να το ηχογραφω σαν audio,αυτο θα κανω..!Ετσι θα μαθω τουλαχιστον να παιζω το δυνατοτερο τα πληκτρα...!Να σαι καλα..  :)

 

Αν αυτό είναι που θες, καλώς.

Αλλά όμως απλά συμβιβάζεσαι με αυτό, τότε απάντησε στην ερώτησή μου για να λύσουμε το πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου