Προς το περιεχόμενο

σεταρισμα για Live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι τα μπερδευεις,οσο ΛΙΓΟΤΕΡΟ relief εχεις (οσο δηλ.πιο ισιο ειναι το μπρατσο) τοσο χαμηλοτερο action εχεις με δεδομενο το υψος των saddles (δεν ρυθμιζουμε φυσικα τα action με το relief)  .

 

ναι και τόσο πιο εύκολα οπότε στην ουσία όσο μειώνεις το relief τόσο πρέπει να αυξάνεις το action για να έχεις καθαρό ήχο

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, αν ειναι καλοσεταρισμενη η κιθαρα δεν χρειαζεται να σηκωσεις το action πολυ ψηλα ,καλα ταστα (levelling & crowning)  να εχεις και μπορει να εχεις ακομα και ΠΟΛΥ χαμηλο action και με μηδενικο relief .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα αυτό να το σηκώσεις πολύ ψηλά, ένα απλό πράγμα είπα:

 

όσο χαμηλώνεις το ρεληφ τόσο πιο εύκολα τρίζει, αναλόγως βέβαια και του πώς παίζεις

οπότε αν θέλεις σώνει και καλά ίσιο μπράτσο πρέπει να ανεβάσεις λίγο το action για να μην τρίζει

 

τώρα τα καλά τάστα και αυτά είναι σωστά αλλά άσχετα με αυτό που είπα :)

 

εγώ π.χ. που παίζω μπασοκίθαρο το θέλω το ρεληφ μου γιατί παίζω πολλές νότες στα πρώτα τάστα στις μπάσες χορδές με την πένα να σκάβει αρκετά. Βέβαια κάνω ότι μπορώ για να μην παίζω συνέχεια μπαρέ, όπως όλοι οι παραδοσικακοί ρεμπετοκιθαρίστες :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τα καλά τάστα και αυτά είναι σωστά αλλά άσχετα με αυτό που είπα

 

ισα ισα ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ σχετικα: αν θες ΠΟΛΥ χαμηλο action,ισιο μπρατσο και ΚΑΘΟΛΟΥ τριξιμο μονο με ενα καλο fret leveling μπορεις να τα εχεις ΟΛΑ μαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου