Προς το περιεχόμενο

καινουργιος ενισχυτης???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

διαβάζω το φορουμ εδω και τουλαχιστον ενα χρόνο αλλά σημερα γραφω το πρώτο ποστ.

Λοιπόν εχω εναν ενισχυτή για μελετη vox da5 , αλλα με επιασε η βλακεία να θελω κατι μεγαλυτερο.

 

Απο το youtube και μονο ακουσα και μου αρεσε παρα πολυ ο bugera 6262 καθως και ο 333.

Ειναι υπερβολη και το ξερω τα 120 watt για το σπιτι... αλλα ο ηχος που ακουω ειναι τελειος.

 

Εχω κιθαρα εδω και καμια 20αρια χρονια , αλλα την ειχα παρατησει εδω και δεκα χρονια και ουσιαστικα την ξαναεπιασα περισυ(τωρα αρχιζω να ξεσκουριαζω).

 

Ακουω metal & hard rock και ειμαι 38 Μαιων (τρομαρα μου).

 

καθε προταση δεκτη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιοι ενισχυτές και οι δυο και τίμιοι απο άποψης χρημάτων

 

σκέψου μόνο αν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς τίποτα απο εφε, οπότε μπαινουν κι αλλα στο παιχνιδι.

(Ας πουμε delay, chorus, κανενα extra πεταλακι overdrive, wah-wah,... )

 

σκέψου και το βάρος και τον όγκο (για μενα μεγαλο βαρος και ογκος ειναι χειροτερο απο πάρα πολλά βατ)

 

γενικά να σου παραθέσω μερικους "δρομους" που μπορει να ακολουθησεις:

 

1) παίρνεις τον ενισχυτή σου οπως ο bugera, με 2 τουλαχιστον κανάλια (και μαλλον πολλά βατ), και παίζεις riffs η bluesιές στο βρώμικο και αντε κανενα αρπισμα στο καθαρό (ροκάς :D)

 

2) παιρνεις τον ενισχυτή σου οπως ο Bugera, απλά τσιμπάς και 2-3 πεταλάκια αμα θες εφέ. Μεγαλώνει η τιμή.

 

3) παιρνεις ένα μικρότερο λαμπάτο ενισχυτή με σκοπό να γλιτώσεις κάποια χρήματα με τα οποια θα πάρεις τα πεταλάκια σου για να εχεις τη βρωμια σου και τα εφέ σου.

 

4) παιρνεις ενα μικρότερο λαμπάτο και μια πεταλιέρα ωστε να έχεις πλουσιοπάροχα και συμμαζεμενα ήχητικές δυνατότητες σε καλή τιμη συνολικά.

 

5) παιρνεις τον bugera (μεγαλο ενισχυτη) και πεταλιέρα, ακριβή λύση, με καποια προτερήματα σε σχεση με το 4 απο πλευρας ηχου. Τα μειονεκτήματα τα αξιολογείς εσυ. (μεγεθος, βαρος, κοστος)

 

6) παιρνεις ενισχυτή modelling και ...ξενοιαζεις, απλά δε θα μπορεις να κοροιδευεις τους φιλους σου που δεν εχουν ...λαμπάτο γιατι ουτε εσυ θα έχεις. Μειονεκτημα ισως σου φανει το ρυθμισμά του, τα πλεονεκτηματα ομως ειναι πολλά (κοστος, βαρος, ογκος, συμμαζεμενο, ευελικτο)

 

υπάρχουν και οι πιο ακραίες λύσεις, οπως αγορά προενισχυσης, τελικου, εφε σε μορφη ρακ + καμπινα και μεγαφωνα αλλά ξεφευγουν απο τα λεφτά και γενικά εμένα μου φαινονται πολύ ακυρες για τη χρηση απο μη επαγγελματιες ή πολύ σοβαρους ερασιτέχνες, απλά το λέω για λόγους πληρότητας

 

γενικά θεωρείται απο πολλους πως οι λαμπάτοι εχουν καλύτερο ηχο και συμπεριφορά που συνδεεται καλυτερα με τον παικτη, αλλά μην πιστευεις τίποτα αμα δε το ακουσεις με τα αφτιά σου, και μην αποκλεισεις χωρίς να δώσεις μια σοβαρή ευκαιρία στις ψηφιακές λύσεις. Η τεχνολογια εχει προχωρήσει.

 

Αυτά, σορι για τα πολλά λογια και καλωσήρθες :D :D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6) παιρνεις ενισχυτή modelling και ...ξενοιαζεις, απλά δε θα μπορεις να κοροιδευεις τους φιλους σου που δεν εχουν ...λαμπάτο γιατι ουτε εσυ θα έχεις.

 

γενικά θεωρείται απο πολλους πως οι λαμπάτοι εχουν καλύτερο ηχο και συμπεριφορά που συνδεεται καλυτερα με τον παικτη

 

χαχαχαχα νομίζω οτι αυτός είναι καταλητικός παράγοντας στην αγορά λαμπάτου...

 

καλά και εγώ αν βάλω τον mesa δίπλα στον mg15 μου (νομίζω) ο mesa θα κερδίσει. αν πάλι στον βάλω δίπλα σε έναν άλλο τρανζιστοράτο ενισχυτή της ίδιας κατηγορίας τιμής δεν νομίζω οτι θα είναι πολύ μακριά...

 

αν δεν είναι απαράιτητη η ύπαρξη λάμπας εγώ θα κοίταγα και τους tech 21 trademark τους οποίους θεωρώ πολύ καλούς ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτα ολα αυτα που ειπατα ρε παιδια και ευχαριστω, αλλα:

 

ειμαι επαρχια (δεν εχω τηδθνατοτητα να ακουσω οτι θα θελα) και γι αυτο λεω οτι ακουω κυριως απο youtube.

Επισης εχω ακουσει οτι μπορω να βρω και μου αρεσε καλυτερα απ΄ ολους ο blackheart ht5 combo.(akousa kai line 6 , kai fender δεν θυμαμαι μοντελο και κατι αθλιους marshall mg).

 

Σε πρωτη φαση δεν με ενδιαφερει η αγορα πεταλιων, αλλα δεν την αποκλειω κιολας.

Στα βρωμικα σιγουρα μου αρεσαν πολυ οι bugera kai αφου εχουν reverb πιστευω οτι καλυπτομαι εν μερει.

Για τα βατ που ειναι πολλα , θα αποδιδουν το ιδιο καλα σε χαμηλες εντασεις?

Οσο για χρηματα δεν δινω με τιποτα πανω απο 500 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα αποδιδουν, εξαρτάται βεβαια τι εννοείς χαμηλές.

 

το ρόκ και το μέταλ παιζονται δυνατά, επομένως δεν υπάρχει ενισχυτής που να παιζει τετοια ήδη σε εντάσεις ψιθυρου.

 

αν ο ογκος και το βάρος των μπουγκερα δεν ειναι πρόβλημα για σένα, προχώρα.

 

αλλιώς με τα χρήματα που δινεις, θα πήγαινα σε λύση είτε

1) modelling (fender mustang, vox vt αν δε κανω λαθος, peavey vypyr, roland cube)

2) μικρός λαμπάτος+πεταλιέρα (bugera v22, laney cub12 + digitech rp, zoom gnu2, tonelab, line6 pod)

 

 

αν εισαι αμετανόητος ροκας/μεταλλας, τοτε ισως οι πολλές φανφάρες να μην έχουν νοημα για σένα (εφε, προσομοιωσεις ενισχυτων κλπ) οπότε ο μπουγκερα που λες θα ειναι ενα μηχανημα που θα το χαρεις

 

αν θες να ψάξεις τα εφε, τους ηχους, να παιξεις καθαρα, μπλουζ, φανκ και ξερω γω τι αλλο, σκεψου τις λυσεις 1,2 που σου γραφω γιατι παρέχουν όλη τη γκάμα των ηχων που θα χρειαστείς.

 

προσωπικά πάντως, με αυτά που ακουω να λέγονται θα πηγαινα να ακουσω αυτον τον παλιο-fender mustang που λενε ολοι οτι τα σπάει. Αλλά εγώ δε παιζω αυστηρα ροκ.

 

και κάτι άλλο: Μη πάρεις κανενα μικρό ενισχυτάκι 5watt με 10" ηχειάκι γιατί δεν εχει το value for money του bugera που ειναι σοβαρός ενισχυτής.

Και μη σκέφτεσαι τα βατ, οτι ειναι λιγα και αρα θα δουλευει καλυτερα σε χαμηλες εντάσεις απο οτι ο μπουγκερα. Στην πραγματικότητα τα βατ λίγο αλλάζουν την ενταση που αντιλαμβανόμαστε. Πρεπει να δεκαπλασιάσεις τα βατ για να εχεις διπλάσια μεγιστη ενταση. Χώρια που (κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον) το ροκ και το μεταλ θελουν 12" ηχειο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καινούριος HT-5 με 12" ηχείο και reverb είναι πολύ οραίος και σίγουρα θα σε υπερκαλύψει κατά τη γνώμη μου(τον bugera δεν τον έχω ακούσει). Αν έχεις σκοπό να παίζεις μόνο στο σπίτι τα πολλά βατ δεν έχουν νόημα για εμένα. Οι μεγάλοι ενισχυτές σε πολύ χαμηλές εντάσεις στο overdrive κανάλι παίζουν λιγο σάπια.

Εγώ για παράδειγμα έχω έναν 90watt... στο καθαρό ολα καλά... στο overdrive όμως αν δεν θέλεις να ενοχλήσεις απλά δεν παίζεις μιας και ξεκινάει απο μια ήδη αρκετή για διαμέρισμα ένταση.(αυτό βέβαια εξαρτάται και απο το σχέδιο του ενισχυτή, ευαισθησία μεγαφώνου κλπ).

 

Υ.Γ ΕΙΔΙΚΑ απο το youtube μη περιμένεις να καταλάβεις και πολλά. Καλύτερα μπές στα site των εταιριών όλο και κάτι καλύτερο θα βρείς. Καλό θα ήταν σε κάποια επίσκεψή σου σε κάποια μεγάλη κοντινή πόλη να τους ακούσεις, εκτώς και αν είσαι πολύ μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και κάτι άλλο: Μη πάρεις κανενα μικρό ενισχυτάκι 5watt με 10" ηχειάκι γιατί δεν εχει το value for money του bugera που ειναι σοβαρός ενισχυτής.

Και μη σκέφτεσαι τα βατ, οτι ειναι λιγα και αρα θα δουλευει καλυτερα σε χαμηλες εντάσεις απο οτι ο μπουγκερα. Στην πραγματικότητα τα βατ λίγο αλλάζουν την ενταση που αντιλαμβανόμαστε. Πρεπει να δεκαπλασιάσεις τα βατ για να εχεις διπλάσια μεγιστη ενταση. Χώρια που (κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον) το ροκ και το μεταλ θελουν 12" ηχειο

 

Παράξενο εγώ έχω ένα ενισχυτάκι με 10αρι ηχείο και δύο επιλογές 5/25 watt και ράβει κανονικά...κάτσε να δεις πως τον λένε εεε ααα ναι mesa express!! ;D

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο εγώ έχω ένα ενισχυτάκι με 10αρι ηχείο και δύο επιλογές 5/25 watt και ράβει κανονικά...κάτσε να δεις πως τον λένε εεε ααα ναι mesa express!! ;D

 

 

 

χεχε ενταξει, αμα ολοι οι ενισχυτές με 10" ηχειο ράβανε κανονικά για ροκ και μεταλ, τοτε και οι μεσα δε θα κάνανε 2 χιλιαρικα+ :D :P

 

 

θα συμφωνησω με το σπύρο, πρεπει να πας να ακουσεις απο κοντά, τουλάχιστον θα ξεκαθαρίσεις το υποκειμενικότατο θεμα με τις εντάσεις.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου