Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για πετάλια


Pacfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους! Μιας και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για τις οποίες δεν έχω βρει μέχρι στιγμής σχετικό thread (αν κάνω λάθος, παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος):

 

1) Τι πρέπει να κοιτάζει κάποιος σε έναν ενισχυτή που θέλει να δουλέυει καλά με πετάλια;

2) Το fx loop είναι απαραίτητο εάν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το  overdrive του ενισχυτή;

3) Aν δεν σε ενδιαφέρουν οι υψηλές εντάσεις, τα watts του ενισχυτή παίζουν ρόλο;

 

Σε αυτό το σημείο να πω πως αναζητώ έναν καλό ενισχυτή για να μπορώ να έχω ένα καλό σημείο αναφοράς για τα πεταλάκια που κατασκευάζω (δυστυχώς έχω κόλλησει το μικρόβιο ;D) . Ψάχνω για κάτι στο εύρος τιμής του Blues Junior, οπότε όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως τον,

Απο τα λιγα που γνωριζω:

 

1. Οσο πιο καθαρος και πιο φλατ ειναι ο ηχος του ενισχυτη, τοσο λιγοτερος δυστροπος γινεται εαν του βαλεις πεταλια μπροστα. Δεν σημαινει οτι θα ειναι καλυτερο το αποτελεσμα, απλα ο ενισχυτης θα "αφηνει" τα πεταλια να αποδωσουν χωρις να χρωματιζει σε βαθμο που αλλοιωνεται ο ηχος τους. Το τελειοτερο και καθαροτερο θεωρω οτι ειναι ενα καθαρο καναλο ενος solid state ενισχυτη, οπως πχ ο boss katana ή αλλα ακριβοτερα μοντελα.

Βεβαια, τελειοτερο δεν σημαινει και ομορφοτερο, αφου στην "ατελεια" βρισκεται και η ομορφια. Εδω ερχονται οι λαμπατοι, οι οποιοι διδουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα στον τελικο ηχο (δυναμικες, αρμονικες, compression κ.α).

Η επιλογη ειναι δικη σου. Με εναν vox μπορεις να χρησιμοποιησεις λιγα πεταλια. Με ενα fender ή εναν bugera, ή εναν laney περισσοτερα. Ο καθενας θα εχει διαφορετικο ηχο - οχι καλυτερο ή χειροτερο-.

 

2. Δεν το θεωρω απαραιτητο, εφοσον παιρνεις crystal clean ηχο. Αλλα πιθανοτατα καποια πεταλια modulation θα ηταν καλυτερα να τα βαλεις σε fx loop. Προσωπικα δεν θα καταλαβαινα διαφορα.

 

3. Εαν σε ενδιαφερει να παιζεις σε χαμηλες εντασεις, προφανως σε ενδιαφερουν τα watt του ενισχυτη, εφοσον ειναι λαμπατος. Ακομα και στο καθαρο καναλι υπαρχει το sweet spot, οπου εαν τα watt ειναι πολλα τοτε και η ενταση θα ειναι αρκετη. Πανω απο 5 watt ειναι αρκετα υψηλη η ενταση για ενα μεσο διαμερισμα.

Εφοσον, βεβαια, εχεις διαθεση και για υψηλες εντασεις τοτε να προτιμησεις καποιον με περισσοτερα watt, αλλα και με δυνατοτητα να μειωθουν.

 

Διορθωσεις/συμπληρωσεις ευπροσδεκτες!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι πρέπει να κοιτάζει κάποιος σε έναν ενισχυτή που θέλει να δουλέυει καλά με πετάλια;

 

Nα ειναι λαμπατος,να εχει αξιοπρεπη καθαρο ηχο και μεγαφωνο της προκοπης αρα το 99% των ενισχυτων εκει εξω σε καλυπτουν 

 

2) Το fx loop είναι απαραίτητο εάν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το  overdrive του ενισχυτή;

 

οχι

 

3) Aν δεν σε ενδιαφέρουν οι υψηλές εντάσεις, τα watts του ενισχυτή παίζουν ρόλο;

 

οχι,φτανει ο ενισχυτης να εχει καλο καθαρο ηχο και παλι ελαχιστοι λαμπατοι ενισχυτες δεν εχουν καλο καθαρο ηχο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι να μην σε φοβίζουν ενισχυτές με πολλά watt διότι προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποιοτικός ενισχυτής ( των μεγάλων εταιρειών) που να είναι ενοχλητικός όταν το volume παίζει μεταξύ 0-1 . Ακόμα και 50-100 watt τερατακια

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι να ειναι ενοχλητικος ή οχι μεταξυ του 0 και του 1. Η δουλεια θα γινει. Το θεμα ειναι οτι στις πιο πολλες περιπτωσεις κατω απο το 2 η ποιοτητα του ηχου δεν εχει σχεση με εκεινη απο το 3 και ανω. Πχ στον ac10 με το gain στο 3 και το vol στο 3 η ενταση ειναι αρκετη να ξυπνησει τους γειτονες της διπλανης πορτας. Εαν τα βαλεις ολα στο 1, ο ηχος 'λεπταινει' και δεν θυμιζει σε τιποτα ηχο vox. Και φυσικα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο στην οικιακη χρηση. Σε ενισχυτη ενος watt (πχ ht1r) εχεις το gain στο 4 και το vol στο 10 και τα καθαρα ειναι στα καλυτερα τους, με την ενταση να ειναι μη ενοχλητικη.

 

Δεν λεω οτι χρειαζεσαι μονο 1 watt λαμπας. Υπαρχουν και μεγαλυτεροι ενισχυτες που ανταποκρινονται σε χαμηλες εντασεις. Ή εχουν attenuator.  Παραδειγματα: laney cab 12R, HK tubemeister 18 κ.α.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

      Κατά την ταπεινή μου άποψη, για τα πετάλια ''εφέ'' τύπου chorus, delay κτλ δεν χρειάζεται καποια ιδιαίτερη ''ανησυχία'' σχετικά με το ποιόν ενισχυτή θα επιλέξεις.

 

    Ωστόσο για τα overdrive/distortion πετάλια, πρέπει να κάνεις πιο προσεκτική επιλογή, αφού δεν ταιριάζουν όλα τα γκαζοπέταλα σε όλους τους ενισχυτές.

 

    Ένας ενισχυτής με ''χαρακτήρα'', ή ένας bright ενισχυτής ίσως σε δυσκολέψει σε κάποιες περιπτώσεις στο γκαζέταλο, σε σχέση με έναν πιο '''αχρωμο και άοσμο'' ενισχυτή. Ειδικά αν το πετάλι δεν είναι και πολύ ''παραμετροποιήσιμο''....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου