Προς το περιεχόμενο

Που θα παει, θα μου βγει ο μεταλ ηχος απο vst


zampination

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λουπιτσα απο μενα στο βωμο του μη λαμπατου ηχου απο vst.

 

Gear:

 

guitar: Schecter C7 Hellraiser

 

vst προσωμοιωσης distortion: Poulin legion with LeCab 2+impulses

 

Drums: ezdrummer

 

Bass: edirol super quartet (απλα για να γεμίζει) + το οτι βαριομουν να πιασω το real μπασο  ;D

 

Ολα ψιλομιξαρισμενα στο Reaper

 

Θα ηθελα καποιες γνωμες απο γνωστες του είδους και μη στον ηχο της κιθαρας καταρχας, και κατα δευτερον στη μιξη(μιας και δεν ασχοληθηκα και αρκετα.. ::))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ο ήχος της κιθάρας μου κάνει λίγο "ξερός".

Ενδεχομένως να φταίει και το προσωπικό μου γούστο όμως.

 

Δεν ξέρω πόση προσοχή έδωσες, απλά το double tracking της κιθάρας κουνάει αρκετά.

Αν το κάνεις πιο tight θα κερδίσεις και σε ήχο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ο ήχος της κιθάρας μου κάνει λίγο "ξερός".

Ενδεχομένως να φταίει και το προσωπικό μου γούστο όμως.

 

Δεν ξέρω πόση προσοχή έδωσες, απλά το double tracking της κιθάρας κουνάει αρκετά.

Αν το κάνεις πιο tight θα κερδίσεις και σε ήχο. :)

 

Oντως.. δεν εδωσα ιδιαιτερη προσοχη δυστυχως.. το παρατηρω στο δευτερο μισο του ριφφ και οχι στις αρχικες τριπλετες

 

Eυχαριστω για την απαντηση παντως! να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου βγει.

Πριν ομως συμφωνησουμε η διαφωνησουμε θα ηθελα να γνωρισω τον στοχο.

Ευρωπη - opeth?

Αμερικη - pantera?

 

Οι δυο βασικες σχολες αλλα πολυ διαφορετικες ως προς τα ηχοχρωματα

και τα δικα μας παντα καπου στη μεση, στο περιπου ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον στοχο τον εχω λιγοτερο γενικευμενο στο μυαλο μου και περιοριζεται σε 1 μπαντα ευρωπαικη. τους heaven shall burn sto iconoclast και invictus.

 

Ασχετα με το τι παιζω στο συγκεκριμενο clip οπου ψιλοπαντεριζει το θεμα, το εκανα απλα για να δωσω ενα δειγμα ηχου αξιοπρεπη ως προς το οτι δεν ειναι real λαμπάτος ενισχυτης. Δίχως να το κάνω να ακουστει σαν HSB

 

Μου αρεσει πολυ η δυνατη μπασιλα που βγαζουν οι heaven shall burn σαν σύνολο μίξης στα τραγουδια τους και ειδικα στο invictus. Αυτο θελω να καταφέρω σαν μίξη

 

Παρολα αυτα στην συγκεκριμενη μίξη μου δεν κυνήγησα αυτον τον βαρβάτο συνολικό ηχο παρα μονο το distortion στις κιθάρες χωρις καν να βαλω στο project μου εναν οδηγο-τραγουδι απο HSB.

 

Απλα το να φτιαξεις με ψηφιακες λυσεις πιστευτη κιθαρα ειναι πολυ δυσκολο δυστυχως, και μιας που δεν μου περισσευουν τα φραγκα για αγορα ενισχυτη το θεωρω αυτο ως ενα πρόβλημα που επιγει τετοιας λυσης.

 

Ετσι καθώς δεν με παιρνει να ηχογραφησω real drums και να βρω και βαρβατο ντραμερ, οπου να ναι στις επομενες ημέρες θα προμηθευτω το superior drummer 2 και καθως θα το μαθαίνω και αυτο, ισως λύσω και αυτο το προβλημα...

 

Μολις αυτα τα 2 ζητηματα λυθουν(αν λυθουν) θα μπορεσω να ξεκινησω τις μιξεις των τραγουδιων μου με ενα πολυ καλό πλεονεκτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου αρεσει πολυ η δυνατη μπασιλα που βγαζουν οι heaven shall burn σαν σύνολο μίξης στα τραγουδια τους και ειδικα στο invictus. Αυτο θελω να καταφέρω σαν μίξη

 

Σε αντιθεση με τους αλλους χωρους να εχεις υπ οψην σου οτι το μαστερινγκ εδω λειτουργει

πολυ παρεμβατικα ως προς το τελικο ηχοχρωμα. Ειναι μεγαλο λαθος να ξεκινησεις φτιαχνοντας

ενα EQ στον ηχο σου βασισμενος στο τελικο προιον που ακους απο καποιο CD

 

Παρολα αυτα στην συγκεκριμενη μίξη μου δεν κυνήγησα αυτον τον βαρβάτο συνολικό ηχο παρα μονο το distortion στις κιθάρες χωρις καν να βαλω στο project μου εναν οδηγο-τραγουδι απο HSB.

 

Ως προς το distortion μια χαρα τα πηγες.

 

Απλα το να φτιαξεις με ψηφιακες λυσεις πιστευτη κιθαρα ειναι πολυ δυσκολο δυστυχως

 

Οχι ομως αδυνατο... εκτος εαν εννοεις οτι θα βαλεις καποιο ετοιμο preset απο ενα plugin

θα βγει το τζινι και ππποοουφφφφ.... ετοιμος ο ηχος.

 

δεν μου περισσευουν τα φραγκα για αγορα ενισχυτη το θεωρω αυτο ως ενα πρόβλημα που επιγει τετοιας λυσης.

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το τι και πως θα παιξεις. Εχεις τα χερια? Εχεις ιδεες?

 

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιθεση με τους αλλους χωρους να εχεις υπ οψην σου οτι το μαστερινγκ εδω λειτουργει

πολυ παρεμβατικα ως προς το τελικο ηχοχρωμα.

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το τι και πως θα παιξεις. Εχεις τα χερια? Εχεις ιδεες?

 

 

Γνωριζω οτι το punch στυλ HSB θα το βγαλω σαν συνολο με το μαστερινγκ και δεν προετοιμαζω τον ηχο με ενα EQ λεγοντας οτι θα μαι ετοιμος.. Η τεχνικη που ακολουθω ειναι να κανω group τις κιθαρες για παρεμβατικο eq στο τελος και πολλες φορες ακομα eq στο master-buss.

 

Απο ιδέες καλα παω! τραβαει το μουλάρι!  ;D

 

Απο χέρια σιγα σιγα θα το σωσω και αυτο... που θα παει... τωρα που σταματα και η σχολη για καλοκαιρι και θα χω χρονο θα λιωσω περισσοτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Καλη δυναμη λοιπον με καλες εμπευσεις. Οταν με το καλο θα εχεις κατι ετοιμο το συζηταμε ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου