Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ακριβό λαμπάτο ενισχυτή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ειναι να σκασεις 2 χιλιαρικα και να βαλεις πεταλακι μπροστα αστα...

Κι όμως το κάνουν αρκετοί κιθαρίστες σε πανάκριβα μηχανήματα! Λένε ότι σφύγγουν τα μπάσα.. Σαν μπουστερ τα χρησιμοποιούν κυρίως απ ότι ξέρω βλεπε  (Jeff Loomis) .. Πχ για mesa κ marshall το εχω ακούσει στάνταρ ότι το θέλουν!  Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι όμως το κάνουν αρκετοί κιθαρίστες σε πανάκριβα μηχανήματα! Λένε ότι σφύγγουν τα μπάσα.. Σαν μπουστερ τα χρησιμοποιούν κυρίως απ ότι ξέρω βλεπε  (Jeff Loomis) .. Πχ για mesa κ marshall το εχω ακούσει στάνταρ ότι το θέλουν!  Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος!

 

o loomis παντως καρφακι παιζει στον ενγκλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον framus cobra θεωρω οτι θα ακουγοταν καλυτερα με v30. Τα g12t75 ειναι απο μονα τους mid-scooped με μπαζο-φαζο-πριμα οποτε σιγουρα θα ακουγοταν πολυ πριμαριστος και εξυνε. Το ιδιο ισχυει και για τον engl powerball. Οταν τον ειχα, ειχα μονο v30 για να τον δοκιμασω αλλα στα αυτια μου ακουγοταν πολυ καλα και εκανε αυτα που ηθελα. Οσον αφορα τους rectifier, κατα την αποψη μου μπουστ απο μπροστα επιβαλλεται αν θες σφιχτο low end. Τελος αν θες ελα να ακουσεις εναν μονταρισμενο peavey 6505 που εχω (θα τον βρεις στις αγγελιες) - κατα τη γνωμη μου εχει απο τους καλυτερους ηχους για τετοια ειδη μουσικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον framus cobra θεωρω οτι θα ακουγοταν καλυτερα με v30. Τα g12t75 ειναι απο μονα τους mid-scooped με μπαζο-φαζο-πριμα οποτε σιγουρα θα ακουγοταν πολυ πριμαριστος και εξυνε. Το ιδιο ισχυει και για τον engl powerball. Οταν τον ειχα, ειχα μονο v30 για να τον δοκιμασω αλλα στα αυτια μου ακουγοταν πολυ καλα και εκανε αυτα που ηθελα. Οσον αφορα τους rectifier, κατα την αποψη μου μπουστ απο μπροστα επιβαλλεται αν θες σφιχτο low end. Τελος αν θες ελα να ακουσεις εναν μονταρισμενο peavey 6505 που εχω (θα τον βρεις στις αγγελιες) - κατα τη γνωμη μου εχει απο τους καλυτερους ηχους για τετοια ειδη μουσικης

[/qu ;) ;)ote]

 

Τnx για την απάντηση σου ACHIEVEIT!

Πιστεύω ότι ο 6505 κάνει 100% σίγουρα γι αυτό που τον θέλω! Θα τον τσεκαρω σίγουρα! Η αλήθεια είναι ότι σε αυτα τα χρήματα μπορείς να πάρεις ότι σχεδόν θέλεις.. Και όλοι μπορούν να σου βγάλουν καλό ήχο!

Το θέμα είναι ότι απ όλες αυτές της επιλογές τι θα σου κάτσει καλύτερα στα χέρια και στα αυτιά.. Άρα μόνο η δοκιμή θα με πείσει για του λόγου το αληθές! :)

Ωστόσο εγώ θα περνώ απόψεις και γνώμες μέχρι να κάνω την τελική κίνηση.. Άλλωστε γι' αυτό είναι τα φόρουμς! Ευχαριστώ και πάλι όλους εσάς για της απαντήσεις σας και το χρόνο σας! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να σκασεις 2 χιλιαρικα και να βαλεις πεταλακι μπροστα αστα...

 

χε χε αρε Γερασιμε... σταθερος στις αξιες σου... ευγε... μαζι σου... αρχηγε μου εσυ...

 

Κι εγω ψηφιζω με τα 1000 μην πω και παραπανω για engl... προσωπικα οσοι mesa ακουσα χωρις το απαραιτητο μπουστερ μπροστα δεν χαρηκα πολυ... Τωρα βεβαια , συμφωνα με τα λεγομενα του ντρουλη ακουγεται μια χαρα , αλλα αν θυμαμαι καλα ο ανθρωπος εχει χωρο για να το ανοιξει το μηχανημα αρκετα... Οποτε λογικα ενας ανοιγμενος mesa να ακουγεται γα...τα !!!

 

Εσυ θα μπορεις να το ανοιγεις καπως ?

 

Επισης...

 

Ερωτηση προς blackie αλλα και οποιος αλλος ξερει ας πει... Γερασιμε οταν προτεινες το evh5150 III , που μπορει να τον βρει καποιος ? Οσο και αν εχω ψαξει , τζιφος... Ασε που εχω δει και το micro στα 50 βατ που πρεπει λογικα να μαμει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον εχω βρει πουθενα...

Ειναι ο μονος ενισχυτης που θα ηθελα να δοκιμασω...

Αν ο 50αρης ειναι ισαξιος με τον 100αρι οπως λενε και κοστιζει ενα χιλιαρικο θα μοσχοπουλησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανοιγμα σχετικο ειναι..... που να κατσεις μπροστα στην καμπινα και να παιξεις...

μαλλον στο αλλο δωματιο θα πας.....

παντως mesa- engl ειναι αλλη φαση τα μηχανηματα,

αλλα οχι για ενταση ψιθυρου φυσικα :P

peavey δεν ειχα ποτε ουτε με τραβαει να πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o loomis παντως καρφακι παιζει στον ενγκλ...

και εκει το βαζει οχι οτι χρειαζετε, χρωματιζει λιγο τον ηχο για να βγαλει τη χροια που θελει

με την 7 χορδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου