Προς το περιεχόμενο

Καλωδια κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα spectraflex, τα οποία επίσης βρίσκεις στο guitar store. Και από ήχο, αντοχή, ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλά για τα χρήματά τους.

Επίσης, έχω ένα Elixir, από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει αντέξει τρία "σκληρά" χρόνια χωρίς παράπονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια!Στα υποψιν....

Υπολογιζω να δωσω 100-120ε και για τα 2....ελπιζω να μην ξεφυγουμε :)

 

Σιγα μη δωσεις και το νεφρο σου,ακου εκει 120 ευρω... :o

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_60.htm

 

με αυτα θα εισαι jet (εχουν πολυ χαμηλο capacitance  & την πιο τεθωρακισμενη κατασκευη που εχω δει ποτε μου),τα εχει και στην Ελλαδα η εταιρεια που ειπε το παιδι λιγο παραπανω.

 

Προσωπικα τα προτιμω  απο τα VOVOX/EVIDENCE/KLOTZ/GEORGE L/SPECTRAFLEX που ειχα κατα καιρους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx και παλι παιδια....Ειπα να τα σκασω μια κσι καλη....,αλλα μακαρι να κανω τη δουλεια μου με φτηνοτερα...Δεν το εχω το θεμα καλωδια,τα φωτα σας λοιπον! :)

Οπως ειπα αρκει να φυγει η <<κουβερτα>> ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες,μια που ειναι περι καλωδιων η συζητηση θα ηθελα και γω να ρωτησω κατι.

αγορασα το παρακατω καλωδιο σημερα και οταν το εβαλα στην κιθαρα μου φανηκε καπως περιεργος ο ηχος...

συγκρινα τον ηχο βαζοντας ενα απο τα αλλα καλωδια της πλακας που εχω και συνειδητοποιησα οτι το συγκεκριμενο καλωδιο,το 1ο που ανεφερα,μου εκοβε gain...

τα φωτα σας παρακαλω ???

 

http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_gitarrenkabel_textil.htm?sid=8ba8cc2a513df0b7d38e74374ce11e3c

 

ΥΓ. προφανως δεν περιμενα ενα καλο καλωδιο 6m με 8 ευρω αλλα και τα αλλα της πλακας ειναι και δν καταλαβαινω γιατι μου βγαζουν πιο πολυ gain

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη δωσεις και το νεφρο σου,ακου εκει 120 ευρω... :o

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_60.htm

 

με αυτα θα εισαι jet (εχουν πολυ χαμηλο capacitance  & την πιο τεθωρακισμενη κατασκευη που εχω δει ποτε μου),τα εχει και στην Ελλαδα η εταιρεια που ειπε το παιδι λιγο παραπανω.

 

Προσωπικα τα προτιμω  απο τα VOVOX/EVIDENCE/KLOTZ/GEORGE L/SPECTRAFLEX που ειχα κατα καιρους.

 

αν είναι να δώσει κάποιος 120 ευρώ πάει στον Κουρμπή η από το ίντερνετ και παίρνει για εφ όρου ζωής χρήση EVIDENCE AUDIO που απλά είναι το καλύτερο καλώδιο στον κόσμο.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να δώσει κάποιος 120 ευρώ πάει στον Κουρμπή η από το ίντερνετ και παίρνει για εφ όρου ζωής χρήση EVIDENCE AUDIO που απλά είναι το καλύτερο καλώδιο στον κόσμο.

 

Σε όοοοοοολο τον κόσμο?  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όοοοοοολο τον κόσμο?  

 

Νομιζω με την εξαιρεση της Ισπανιας & της Ινδονησιας..... ;D

 

Προσωπικα ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ καλωδιο απο το Evidence Audio δεν εχω ξανα-χρησιμοποιησει...ειναι σαν να βαζεις στο jack της κιθαρας σου ενα κομματι......ατσαλενιο σωληνα... ;D...τοσο ακαμπτο ειναι!!in fact νομιζω οτι αν το συνδεσεις με τον ενισχυτη μπορει καποιος να κανει ανετα μονοζυγο πανω του την ωρα που εσυ παιζεις... ;D ...απο...ηχο παντως καλο ειναι... :)

 

 

Δεν το εχω το θεμα καλωδια,τα φωτα σας λοιπον

 

σιγα τον πολυελαιο...για ΚΑΛΩΔΙΑ μιλαμε for crying out loud....οχι για πυρηνικο αντιδραστηρα.... ;D

 

αυτα που θες απο ενα καλωδιο ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ απλα

 

1.ΧΑΜΗΛΟ capacitance (κατω απο  30 pF/ft ειναι μια χαρα) για να μη σου κοβει το σημα και τα πριμα

 

2.ΚΑΛΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ για να μη κανει θορυβο

 

3.ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ για να μη σου διαλυθει μεσα σε ενα χρονο...(αν δεν ξερεις να τα φτιαχνεις μονος σου,που ειναι και το καλυτερο μια και γλυτωνεις ΠΟΛΛΑ  χρηματα, καλυτερα να αγορασεις ετοιμα για να εισαι σιγουρος.)

 

Ολα τα υπολοιπα για "ποιοτητα"...."ηχο" (αν ειναι δυνατον...ενα καλωδιο να εχει...ηχο ::)) και λοιπα....χαρακτηριστικα μου ακουγονται απλα σαν mumbo jumbo & με κανουν να νοσταλγω τις εποχες που με 10 ευρω, ενα κολλητηρι 2 βυσματα Neutrick και λιγα μετρα Belden ολος ο κοσμος ελυνε το θεμα...καλωδια..... ;D...

 

Ο λογος που σου προτεινω το SOMMER (σε ΟΛΟΥΣ το προτεινω οχι μονο σε εσενα.. ;D) ειναι οτι εκτος του οτι προερχεται απο τον μεγαλυτερο κατασκευαστη καλωδιων στον κοσμο (Ισπανια & Ινδονησια included...)  και αρα λογω οικονομιων κλιμακας ειναι πολυ φθηνοτερο απο αλλα εξισου καλα  που τα φτιαχνουν κατι...μπαρμπα Σαμ στο ..γκαραζ τους... ;D ....ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλα κατασκευασμενο (δεν υπαρχει πιο heavy duty καλωδιο),εχει πολυ καλα βυσματα ,δεν διπλωνει και "γλυστραει" στη σκηνη και φυσικα εχει εξαιρετικα χαμηλο capacitance (οσο του George L περιπου).

 

Τα George L "ηχητικα" μου αρεσουν πολυ αλλα ενω τα παλια (πριν το 1995) ηταν ελαστικα και δεν τσακιζανε τα προσφατα εχουν πολυ σκληρο jacket και τσακιζουν με αποτελλεσμα να σου σπανε τα νευρα (ειδικα αν ειναι μακρια) ,απο την αλλη το παλαιοτερο καλωδιο που εχω  και αυτο που χρησιμοποιω συνεχεια  σπιτι ειναι ενα παλαιο "μαλακο" George L που το εχω απο το  1988... ;D....οπως και να το κανουμε ομως ειδικα για live καποιος αισθανεται πιο "ανετα" με κολλημενα βυσματα αντι με βιδωμενα (βεβαια ο Eric Johnson & πολλοι αλλοι που χρησιμοποιουν George L τα χρησιμοποιουν με κανονικα βυσματα και οχι με τα βιδωτα)

 

τωρα αν θες να....εντρυφησεις στο θεμα διαβασε αυτον

 

http://www.lavacable.com/buying.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να δώσει κάποιος 120 ευρώ πάει στον Κουρμπή η από το ίντερνετ και παίρνει για εφ όρου ζωής χρήση EVIDENCE AUDIO που απλά είναι το καλύτερο καλώδιο στον κόσμο.

Αυτό είναι διασταυρωμένο και για τις χώρες κάτω από τον Ισημερινό;

Έχω ακούσει ότι η ποιότητα των Evidence εξαρτάται και από την πολικότητα της Γης.

 

Μπράβο στον SF που στωϊκά επαναλαμβάνει αυτά που έχουμε χιλιωπεί.

 

Εγώ, ορμώμενος από την προτροπή για χαμηλό capacitance του Νίκου, θα πω και κάτι καινούριο.

Πέρα από τα συνηθισμένα και γνωστά (ακριβά και φθηνά καλώδια) υπάρχει και μια εταιρεία καλωδίων πολύ γνωστή στο hifi/high end. Είναι η Van Den Hul. Από τις λίγες εταιρείες που πραγματικά κατασκευάζουν καλώδια με συγκεκριμένες (και υψηλές) προδιαγραφές και δεν βάζουν απλώς το κυριλέ όνομά τους πάνω σε κάποια batch από καλώδια κάποιων εργοστασίων.

Από αυτή την εταιρεία έχω ακούσει το Integration Hybrid. Πραγματικά καλό καλώδιο με πάρα πολύ καλό ήχο (σχήμα οξύμωρο για ένα εξάρτημα που δεν πρέπει να έχει ήχο). Έχοντας δουλέψει σε κατασκευή diy interconnects (για στερεοφωνικό) με τα D102 (στα οποία βασίζεται), μπορώ να πω ότι δεν είναι το πιο ευκολοδούλεφτο (stripping & soldering) αλλά αν σας περισσεύουν (150$ περίπου το τρίμετρο) και θέλετε οπωσδήποτε να δοκιμάσετε κάτι ποιοτικό και πέρα από τα συνηθισμένα, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Προσωπικά βέβαια δεν πρόκειται να διαθέσω τόσο χρήματα για καλώδια. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου