Προς το περιεχόμενο

James Tyler guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δεν είχα την τύχη να παίξω με Tyler μέχρι τώρα, πολύ θα το ήθελα πάντως.

 

Να συμπληρώσω για το onboard boost, ότι είναι μια έκδοση του booster της Demeter και κάνει εξαιρετική δουλειά απ'ό,τι φαίνεται.

 

Όσο για το headstock:

 

2496818926_b944561e65_o.jpg

 

Πάντοτε απορούσα πάντως, πως κάποιοι βρίσκουν άσχημα τέτοια headstock, αλλά όμορφο, ας πούμε, αυτό της Tele, το οποίο αντικειμενικά μοιάζει με χρησιμοποιημένο προφυλακτικό.

 

Ας είναι καλά η κιθαριστική νεκροφιλία.

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω και γω έναν Έλληνα και φίλο που έχει μια μπλε Tyler την οποία έχω παίξει και είναι καταπληκτική: Τον Θοδωρή τον Υδραίο www.myspace.com/theodorehydreos

και να η κιθάρα: http://a1.l3-images.myspacecdn.com/images02/135/cfd22fdf700b48bd8e929c13cc619813/l.jpg

never stop to rock 'n' roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω για το onboard boost, ότι είναι μια έκδοση του booster της Demeter και κάνει εξαιρετική δουλειά απ'ό,τι φαίνεται.

 

Ο James Demeter μαζί με τον John Carruthers σχεδίασε επίσης το ενεργό σύστημα MDX των μοντέλων Elite της Fender στις αρχές των 1980s.

 

Πρόκειται για ένα active mid-boost των 12dB το οποίο η Fender αναβάθμισε αυξάνοντας την ισχύ στα 25dB ύστερα από προτροπή του θρυλικού "αργοχέρη" του βρετανικού blues rock Eric Clapton για περισσότερη "συμπίεση".

 

Ο Καλιφορνέζος γίγαντας της ηλεκτρικής κιθάρας ενσωμάτωσε το MDX στις κιθάρες και άλλων διάσημων ονομάτων της rock και της blues (Buddy Guy, Richie Sambora, Nono, Gerry McGee, Nokie Edwards).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε απορούσα πάντως, πως κάποιοι βρίσκουν άσχημα τέτοια headstock, αλλά όμορφο, ας πούμε, αυτό της Tele, το οποίο αντικειμενικά μοιάζει με χρησιμοποιημένο προφυλακτικό.

 

ε,καλα τωρα δηλ.αυτο που ειναι σαν πεος μπαμπουϊνου με αποτυχημενη περιτομη ειναι καλυτερο?? ;D ;D ;D

 

το προβλημα ειναι οχι οτι ειναι ασχημο αλλα οτι το εχουν βαλει πανω σε ενα τοσο ωραιο αντιγραφο σωμα Fender strat & ειναι μοιραια η συγκριση με την κορυφη... ;)

 

το headstock της τελε ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ αλλα ΜΟΝΟ πανω σε τελε....

 

Τα παντα εν σοφια εποίησε ο Λιο.... ;)

 

Παντως οντως ειναι ωραιες κιθαρες οι Tyler οπως και ολα τα μπουτικ αντιγραφα της Φεντερ απο τους high end κατασκευαστες (Suhr,Anderson,Grosh etc)....καλοφτιαγμενες και με εξαιρετικα σετ απ δυστυχως ομως στο αισθητικο κομματι...υποφερουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε παιδια - αν το οργανο ειναι καλο και σου παει στα χερια θα σε νοιαξει αν ειναι αντιγραφη ή αν ειναι ασχημη ή αν το headstock ειναι καπως ?? εμενα προσωπικα ZM !!

και επισης κανεις δεν βλεπει οτι ακομα και τωρα που εχει τετοιο headstock η tyler παλι μοιαζει με tele αλλα πιο streched ??

lescast-head2.jpg

images?q=tbn:ANd9GcS2alLl3FIeKlgvADzugLWDwyiUnnugS4rUSUlYXupLhlf6i8YwcA&t=1

 

μην λεμε και οτι θελουμε ομως 4200 ευρω επειδη του "ήρθε" καποιου να φτιαξει μια κιθαρα και να βαλει το ονομα του επανω ειναι πολλα - με οτι μπλιμπλικια και boost να εχει ειναι και παλι πολλα - θα προσπερασω σφυριζοντας.................... :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα έπαιζα σε οποιοδήποτε κιθάρα ή μπάσο Tyler ασχέτως του σχήματος του headstock.

 

Τόση φασαρία για μια μικρολεπτομέρεια; Έλεος πια, βρε παιδιά!  :'(

 

Αντί να μιλάτε για τα πλεονεκτήματα αυτών των κιθαρών, κάθεστε και μουρμουρίζετε για μια ασήμαντη λεπτομέρεια χωρίς απολύτως κανένα νόημα.

 

Θα μου πείτε τώρα γιατί ο Τζίμης άλλαξε άρων-άρων το σχήμα του headstock; Πολύ απλά, για να μην τον σύρει η Fender στα δικαστήρια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα έπαιζα σε οποιοδήποτε κιθάρα ή μπάσο Tyler ασχέτως του σχήματος του headstock.

σορρυ ρε παιδια - αν το οργανο ειναι καλο και σου παει στα χερια θα σε νοιαξει αν ειναι αντιγραφη ή αν ειναι ασχημη ή αν το headstock ειναι καπως ?? εμενα προσωπικα ZM !!

αυτο ακριβως λεω και εγω

Αντί να μιλάτε για τα πλεονεκτήματα αυτών των κιθαρών, κάθεστε και μουρμουρίζετε για μια ασήμαντη λεπτομέρεια χωρίς απολύτως κανένα νόημα.

θελω να μου πεις πια ειναι τα πλεονεκτηματα που να δικαιολογουν αυτη την τιμη που εχουν - για πιο λογο καποιος να προτυμησει να αγορασει αυτη την κιθαρα απο καποια αλλη σε αυτα τα λ7 - ειλικρινα σε ρωταω γιατι φενεται οτι γνωριζεις για τι πραγμα μιλας

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως λεω και εγωθελω να μου πεις πια ειναι τα πλεονεκτηματα που να δικαιολογουν αυτη την τιμη που εχουν

Θα προσπαθήσω να σου πώ τη δική μου γνώμη...Όλα αυτά τα custom όργανα δικαιολογούν απόλυτα τα λεφτά που κάνουν όταν ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλεις και πώς μπορεί ο μάστορας να το προσαρμόσει στα ΔΙΚΑ σου μέτρα...με λίγα λόγια, πιστεύω ότι έχουν αξία όταν είσαι παρών όταν φτιάχνεται-ρυθμίζεται το όργανο σε κάθε του βήμα...

Εάν δεν είσαι μπροστά και απλά αγόρασες ένα τέτοια, προφανώς και δεν πάει χαμένη...αλλά δεν διαφέρει και πολύ από μία καλή (και πολύ φτηνότερη partcaster)...θα λείπει πάντα το προσωπικό touch του (κορυφαίου) μάστορα...που το έκανε όμως για κάποιον άλλο.

Και ναι, θέλω να πιστεύω ότι τέτοιου επιπέδου μάστορες...ματσάρουν τα ξύλα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ή κακως συμφονω με αυτο που λες αλλα ΠΟΛΥ κακως για τον ιδιο τον tyler τα οργανα του ειναι παραγωγης - τα πουλαει σε μαγαζια - αρα το "custom" δεν αρμοζει σε αυτη την περιπτωση

φυσικα και να σκασω 4 και 7 χιλιαρικα (αμα τα ειχα) για "δικο μου" οργανο απο εναν μεγαλο κατασκευαστη αλλα οχι 4 χιλιαρικα για "τετοιο" custom

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου