Προς το περιεχόμενο

Η Αγία Χ. ηχοτοπίο πάνω στο ποίημα του Μίλτου Σαχτούρη


myrsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[flash=200,200]

 

Έφτιαξα αυτό το κομμάτι για το single των Ματ Σε 2 Υφέσεις "τα τέσσερα τραγούδια του Μίλτου Σαχτούρη" (που μπορείτε να το κατεβάσετε σε mp3 ή flac ολόκληρο, με εξώφυλλα και δωρεάν -οπότε δεν είναι διαφήμηση- στο http://www.matse2ifesis.net/... )

 

Είναι "παιγμένο" όλο χωρίς overdubs, ένα κανάλι μονοφωνικό. Ως πηγή ήχου χρησιμοποίησα τα resonance του moogerfooger low pass filter και ως sampler για τη φωνή του Σαχτούρη ένα ipod touch.

 

Δεν πρόκειται ακριβώς για κομμάτι, μου αρέσει περισσότερο να το βλέπω σαν "χαλί" για αυτό το υπέροχο ποίημα...

 

Γνώμες (καλές και κακές) ευπρόσδεκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγκίνησες. Λατρεύω την ποίηση του Σαχτούρη, αλλά και την φωνή του.

 

Η μουσική σου είναι εξαιρετική, μου δίνει την εντύπωση πως είσαι μέσα στον ποιητή και περιγράφεις τι βλέπεις.

 

Μπράβο.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρο εισαι δικος μου ανθρωπος...εχεις την αρρωστια εχω την αρρωστια!!!χρειαζεται καν να πω τι μου θυμιζει?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.

@kostri

Μου αρέσει πολύ που το βλέπεις έτσι, γιατί κάπως έτσι το είδα κι εγώ. Έχω χρόνια τώρα "στοιχειωθεί από τα Μ. Σαχτούρη (πάνω από 10) και διαβάζω συνεχώς τα ποιήματά του, βλέποντας κάθε φορά καινούρια πράγματα. (μελό warning, συνεχίζω...)

Όταν αποφασίσαμε με το γκρουπ να κάνουμε αυτό το σινκλάκι με αφορμή τα πέντε χρόνια από το θάνατο του μεγάλου ποιητή, ήθελα οπωσδήποτε να γράψω ένα κομμάτι, αλλά η εμμονή μου στις εικόνες και την στοιχειωμένη φωνή του Σαχτούρη, με έκαναν να αδυνατώ να σκεφτώ μελωδία. Μου έρχονταν στο μυαλό ηλεκτρικά πρόβατα, σπασμένα φλυτζάνια μηχανές κλπ (ξέρεις εσύ) και η φωνή του. Έτσι αποφάσισα να συνδυάσω τη φωνή του με το θόρυβο που άκουγα στο μυαλό μου όταν διάβαζα τα ποιήματά του.

Τα υπόλοιπα κομμάτια του σινκλ (αφού σου αρέσει ο Σαχτούρης, θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα να κατέβαζες το σινκλ και να μου έλεγες τη γνώμη σου) είναι σαφώς πιο ωραία κομμάτια, με τη μορφή του τραγουδιού, αλλά αυτό μου φαίνεται περισσότερο μέσα στο κλίμα...

 

@warwickplayer

Sure i am, boy! Είπαμε, bassists' league! Θα καταστρώσουμε μυστικά σχέδια για την κατάκτηση του κόσμου! Αλλά, για πες μου... τί σου θυμίζει?  (θέλω να τ'ακούω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warwickplayer

Sure i am, boy! Είπαμε, bassists' league! Θα καταστρώσουμε μυστικά σχέδια για την κατάκτηση του κόσμου! Αλλά, για πες μου... τί σου θυμίζει?  (θέλω να τ'ακούω!)

Μουσικα μιλωντας μου θυμιζει παρα πολλα...εν αρχη ην ο Eno:)

Τωρα για την φωνη απλα θα πω....T.S Eliot The Waste Land...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικα μιλωντας μου θυμιζει παρα πολλα...εν αρχη ην ο Eno:)

Τωρα για την φωνη απλα θα πω....T.S Eliot The Waste Land...

 

Χεχε! σωστός, αλλά για πήγαινε και παλιότερα!

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=5_NWwUB6Dis&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωιμα frippetronicks μυριζει...Αφου και παλι μπηκαμε σε τετοια χωραφια Θα σου στειλω σε inbox πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τις θεωριες του cage στο ηλεκτρικο μπασο ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωιμα frippetronicks μυριζει...Αφου και παλι μπηκαμε σε τετοια χωραφια Θα σου στειλω σε inbox πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τις θεωριες του cage στο ηλεκτρικο μπασο ;D

 

!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου