Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο σύνδεσης Yamaha Cs6x με υπολογιστή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες Ελλήνων, απορίας άξιον εστί, τί στον βεελζεβούλ καλώδιο πρέπει να βρώ για να συνδέσω το Cs6x με υπολογιστή μέσω της θύρας TO HOST που έχει το όργανο; Ξέρει κάποιος πώς λέγεται το καλώδιο και πού και άν πωλείται; Επίσης, αν μπορούσατε να μας δείξετε κάποια φωτό να το δούμε πώς είναι και άν υπάρχει δυνατότητα να μετατρέπεται και σε usb για να συνδεθεί με το λαπτοπ.

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω Usb to midi διότι δεν μπορώ να "φάω" τις midi θύρες του οργάνου με το λαπτοπ καθώς αυτές είναι και πρέπει να είναι πιασμένες από το μεγάλο workstation μου. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανει το USB hub ρε Bill? Η θυρα TO HOST δεν ειναι USB απ'οτι βλεπω.

 

Ρε φιλε να παρει usb hub και να το συνδεσει με usb midi inderface.Διαβασε τι εγραψε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα χρειαστείς ειδικό καλώδιο CCIBM και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρεις

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

 

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/KnowledgeBase/KnowledgeBaseDetailPF.html?CNTID=10704&CTID=401145

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω Usb to midi διότι δεν μπορώ να "φάω" τις midi θύρες του οργάνου με το λαπτοπ καθώς αυτές είναι και πρέπει να είναι πιασμένες από το μεγάλο workstation μου. ;D

 

 

Εγω εδωσα λυση σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παίδες Ελλήνων, απορίας άξιον εστί, τί στον βεελζεβούλ καλώδιο πρέπει να βρώ για να συνδέσω το Cs6x με υπολογιστή μέσω της θύρας TO HOST που έχει το όργανο; Ξέρει κάποιος πώς λέγεται το καλώδιο και πού και άν πωλείται;

Κάτι μου θυμίζει. Μάλλον Serial 8pin mini din male > serial 9pin D-Sub (RS232) female.

Το χρησιμοποιούσαμε πολύ παλιά με τα πρώτα sound canvas μέχρι και με το XP-30, επίσεις υπήρχε και στα Yamaha - Korg κ.α.

Είναι αμφίδρομο και ανάλογα το όργανο εκτός του ότι: α) υποστηρίζει και μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του midi όπου σίγουρα σε μεγάλο όγκο δεδομένων θα καταλάβεις την διαφορά, β) αν θυμάμαι καλά, υποστηρίζει πάνω από 16 midi κανάλια ταυτόχρονα στο output, 32 ή 64 μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αν δεν το βρείς κάπου ξεχασμένο, μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου, δεν έχει περίεργα εξαρτήματα, μόνο λίγο προσοχή θέλει στην αντιστοιχία και φυσικά στις κολλήσεις, ειδικά του mini din. Εννοείται πως το καλώδιο πρέπει να είναι σωστής - καλής ποιότητας.

 

Σχετικά με τους drivers, ελπίζω να βρεις στο site της Yamaha τους κατάλληλους για το λειτουργικό που φοράει το PC σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο Μανώλης είναι. Σε ebay το είχα αγοράσει για το δικό μου cs.

Drivers σε xp mode.Όπως και o editor του.

 

 

 

Εγω εδωσα λυση σε αυτο.

Σαφώς μέσα από midi patch bay.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους drivers, ελπίζω να βρεις στο site της Yamaha τους κατάλληλους για το λειτουργικό που φοράει το PC σου.

 

Ώχ, δηλαδή για windows 7 64 bit το ξεχνάμε? Υποψιάζομαι πώς ναί. :'( Πάντως το θέλω για λάπτοπ και όχι για σταθερό και το λάπτοπ δεν έχει τόσο παλιές θύρες, ίσως στις usb του να έπαιρνε αν υπήρχε μετατροπέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου