Προς το περιεχόμενο

Απορία με Cubase SX2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Pentium στα 2,4 Ghz RAM 512 με κάρτα ήχου Sound Blaster Live.

 

Πάω να ηχογραφήσω κιθάρα στο line in της κάρτας έχοντας κ το Guitar Rig 2 σε real time μέσα απο το Cubase SX2 και σε στιγμές τρώει κόλλημα λέγοντας The program is not responding και μου το κλείνει.

Τι απ όλα μπορεί να φταίει; Ανεπαρκής κάρτα ήχου, επεξεργαστής ,RAM ;

Παίζει κανένα ρόλο το γεγονός οτι το τρέχω απο το δεύτερο λογαριασμό του PC και όχι απο του administrator καθώς έχω δύο λογαριασμούς ή πέταξα κοτσάνα ;;

 

Οποια βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Επίσης αν έχει ήδη προαναφερθεί κάπου ενημερώστε με καθώς έψαξα κ δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να ηχογραφήσω κιθάρα στο line in της κάρτας έχοντας κ το Guitar Rig 2 σε real time μέσα απο το Cubase SX2 και σε στιγμές τρώει κόλλημα λέγοντας The program is not responding και μου το κλείνει.

Τι απ όλα μπορεί να φταίει; Ανεπαρκής κάρτα ήχου' date=' επεξεργαστής ,RAM ;

Παίζει κανένα ρόλο το γεγονός οτι το τρέχω απο το δεύτερο λογαριασμό του PC και όχι απο του administrator καθώς έχω δύο λογαριασμούς ή πέταξα κοτσάνα ;;

[/quote']

 

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι η live δε μπορεί να ανταποκριθεί σε πολύ μικρά latency. Προσωπικά έχω την Audigy2PlatinumPro και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος..Σε πολύ χαμηλά latency(κάτω από 10ms) τα ψιλοπαίζει. Σαν standalone to rig πάντως δε μου έχει πρόβλημα..Εγώ αυτό που κάνω είναι να γράφω την κιθάρα χωρίς rig και να το προσθέτω μετά..(όταν είναι για καθαρά) Επίσης καλό είναι στα κανάλια που έχεις τις ίδιες ρυθμίσεις να χρησιμοποιείς το guitar rig σα master εφε και όχι σε κάθε κανάλι ξεχωριστά γιατί μπορεί να φορτώνει επικίνδυνα τον επεξεργαστή. Ρίξε και μια ματιά στο CPU usage να δεις που βρίσκεται. Τέλος το sx3 είναι μακράν πιο σταθερό κατα τη γνώμη μου..

 

Μάλλον δε σε βοήθησα και πολυ...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το cubase sx3 ¨η το nuendo 3. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις για την κάρτα σου drivers της audigy και να την μετατρέψεις σε πολύ καλύτερη κάρτα. Είναι κάτι που γίνεται με όλη την οικογένεια της soundblaster, βάλε στο ψαχτήρι google τις λέξεις soundblaster live to audigy conversion drivers download και όλο και κάτι θα βρεις.

Τέλος έχω να πω ότι όπως και να χει είναι καλύτερα να γράψεις καθαρή κιθάρα (απλά στο line in) και μετά να βάλεις το guitar rig σαν εφφέ (είτε παραμόρφωσης, είτε καθαρό). Η ποιότητα είναι η ίδια με το να το έγραφες real time και σου δίνει και πολύ περισσότερη ευλυγισία.

Αυτά...

Τέλος κατέβασε αν θες ένα προγραμματάκι σαν το ram pro που ρυθμίζουν την μνήμη και ελευθερώνουν μνήμη γιατί νομίζω η μνήμη είναι πιο πιθανόν να ευθύνεται για το προβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά θα ψάξω για drivers και για το ram pro τότε. Γνωρίζω ότι σαν stand alone το Guitar Rig δεν εμφανίζει πρόβλημα καθώς και ότι μπορώ να το βάλω από πάνω ως plug in μετά την ηχογράφηση απλώς στα βρώμικα ειδικά θέλω να έχω το feeling του distortion real time. Anyway, θα προσπαθήσω αυτά που προτείνατε πρώτα, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου για να έχεις το feeling του real time απλά θα βάλεις το guitar rig σαν εφφέ στο κανάλι audio που δημιούργησες για να γράψεις την κιθάρα και θα πατήσεις το μεγάφωνο (ενα κουμπάκι που όταν το πατήσεις θα κιτρινίσει και είναι στα options του track Που δημιούργησες). Ετσι θα ακούς τον ήχο που θες από το guitar rig αλλά θα στην γράψει καθαρή την κιθάρα...

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλησπερα.

Επιδη και γο ειχα το ιδιο προβλημα παρα πολυ καιρο με διαφορες καρτες(extigy,audigy platinum,m-audio) και σε υπολογιστες παρομιους με το δικο σου (P4 2.6 512 ram) και με διαφορες εκδοσεις του προγραματος(1,2,3) στο τελος η λυση στο προβλημα ηταν το προγραμμα καθως σπασμενα πολυ λιγες εκδοσεις κυκλοφορουν που να μην κανουν προβληματα ειδικα για λιγο απαιτητικες χρησεις.Ετσι μιλησα με ενα φιλο που και αυτος ειχε γνωση του προβληματος και μου εχει δωσει ια εκδοση η οποια την εχω παρα πολυ καιρο και δεν μου εκανε κανενα προβλημα.Αν θες στειλε μου μηνημα τη διευθυνση σου να στη ταχυδρομισω γιατι γενικος πιστευω οτι εφοσον γενικως το pc σου(καρτες κτλ κτλ) ειναι μια χαρα μη μπεις σε διαδικασιες update γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω τους ASIO4ALL κ είδα σαφώς βελτίωση στο latency(στο 13 ms). Αλλα διάβασα ότι οι KX είναι προτιμότεροι για την SB Live και τους κατέβασα σήμερα. Να το επιχειρήσω η μήπως θα είναι χωρίς λόγο μπέρδεμα; Διαφορετικά στρέφομαι στο Cubase SX3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα,οτι και να κανεις η SB LIVE ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ SB LIVE... :cry: :cry: :cry:

οντως το sx3 ειναι καλυτερο αλλα μην περιμενεις να δεις καμια δραματικη αλλαγη...ισως και καμια...οπως και να εχει παντως βαλε το (εννοειται καποια καλη version...) γιατι ισως να εχει προβληματα η εκδοση που εχεις...παντως ακομα και με μια καρτα της ταξης των 100 ευρω θα δεις μεγαλη διαφορα...κανε οικονομιες και αλλαξε αυτην που εχεις ειναι η δικη μου γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα' date='οτι και να κανεις η SB LIVE ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ SB LIVE... :cry: :cry: :cry:

οντως το sx3 ειναι καλυτερο αλλα μην περιμενεις να δεις καμια δραματικη αλλαγη...ισως και καμια...οπως και να εχει παντως βαλε το (εννοειται καποια καλη version...) γιατι ισως να εχει προβληματα η εκδοση που εχεις...παντως ακομα και με μια καρτα της ταξης των 100 ευρω θα δεις μεγαλη διαφορα...κανε οικονομιες και αλλαξε αυτην που εχεις ειναι η δικη μου γνωμη.[/quote']

 

Συμφωνώ, άλλαξε κάρτα. Καλές οι Sound Blaster όμως δεν παύουν να είναι κάρτες γενικής χρήσεως (παιχνίδια κ.λ.π.). Βάλε, μια καθαρά για Audio εφαρμογές καρτούλα, έστω και φθηνή, για να γλυτώσεις από πολλά τέτοια προβληματάκια μελλοντικά. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου