Προς το περιεχόμενο

Ηλικία παλιάς framus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου μια παλιά framus και ήθελα να μάθω την ηλικία της. Δεν μπορώ ωστόσο να βρώ ακριβώς ποιά κιθάρα οπότε είναι δύσκολο. Αντί για jack που έχουν οι σημερινές κιθάρες αυτή έχει κάτι άλλο το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται. Αν ξέρει κάποιος να μου πει πότε σταμάτησαν να μπαίνουν στις κιθάρες για να έχω μια ιδέα για την ηλικία της.

DSC04103.thumb.JPG.7520173305d7d5aa44992b95fe718120.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5πολικό din! Κλασικό σε παλιές Γερμανικές συσκευές. Σταμάτησαν τελείως να χρησιμοποιούνται το '80, αυτό σημαίνει ότι η κιθάρα σου μπορεί να είναι 80ς, 70ς ή 60ς! Αν και αυτό ισχύει για τις συσκευές, ενισχυτές κτλ. Κιθάρα Framus με 5πολικό din έχω δει μόνο πριν του '62.

 

Γιατί δεν βάζεις μια φωτό καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% όχι. Ο Σταυρός Ντούκας μου είχε πει πως είναι framus. Και σε έρευνα που έκανα στο Internet η κιθάρα μοίαζει παρά πολύ χωρίς να μπορώ να βρώ όμως ποια ακριβώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μοιάζει, μοιάζει! Αλλά μοιάζει και με Hofner αν το καλοσκεφτείς!  ;D

Ειδικά το headstock. Θέλει υπομονή και μπόλικο ψάξιμο στο internet. Ξεκίνα από τις πιο γνωστές Γερμανικές εταιρίες και συνέχισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω τις Hofner και όντως μοιάζει και με αυτές παρα πολύ... δυστυχώς απο χρώμα και headstock δεν μπορώ να καταλήξω μιάς και έχει βαφτεί οπότε βασίζομαι στον αριθμό των inlays, το σχέδιο του  headstock, και τη γέφυρα... υπάρχει περίπτωση να έχει βγάλει ο προηγούμενος κανένα? ή θα ήταν εμφανές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου