Προς το περιεχόμενο

Τι ξύλο να προτιμήσω για κατασκευη μπάσου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

Ξεκινάω ενα προτζεκτ με ενα φίλο μου. Θα φτιάξω ένα μπάσο..

 

Η ερώτηση είναι τι ξύλο να προτημήσω με την λογική του να δουλεύεται εύκολα, να είναι ελαφρύ και τελος να ειναι λευκό.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για το σώμα υποθέτω...μάλλον δεσποτάκι (ash). Κανόνισε να βρεις κανα ελαφρύ κομμάτι. Είναι πολύ κοινό ξύλο, παλιότερα φτιάχναν και κουζίνες με αυτό...

Για το μπράτσο πάντως κελεμπέκι/παλίσανδρος (maple/rosewood) ή κελεμπέκι σκέτο είναι τα πιο συνηθισμένα (εκει πρέπει να πας αναγκαστικά σε κάτι πιο σκληρό από το δεσποτάκι)...

Τι μπάσο αν επιτρέπεταί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλο ειναι να βρεις ενα μπασο που σου αρεσει πολυ ο ηχος του και να δεις τα ξυλα που εχει. οι συνδυασμοι που μπορεις να κανεις ειναι παρα πολλοι, αλλα δεν εχουν ολοι τα ιδια αποτελεσματα. οσο για ξυλο ελαφρυ και που να δουλευεται ευκολα, δυστυχως τα περισσοτερα ξυλα για οργανοποιια ειναι ακριβως το αντιθετο. καλη κατασκευη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως τα περισσοτερα ξυλα για οργανοποιια ειναι ακριβως το αντιθετο. καλη κατασκευη!

 

Basswood μήπως(σφένδαμος?)??Νομίζω είναι αρκετά εύκολο σε σχέση με τα αλλα ξύλα να δουλευτεί και είναι και χρώμα προς το λευκό αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπάσο αν επιτρέπεταί;

 

Ένα jazz θα κάνω με καποιες τροποποιήσεις..

 

δυστυχως τα περισσοτερα ξυλα για οργανοποιια ειναι ακριβως το αντιθετο. καλη κατασκευη!

 

Ωχ, το περίμενα αυτό.. Δεν πειράζει ομως. Το μεράκι ειναι μεράκι.

 

Έυχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σε όλους. Έτυχε να δω έναν τύπο στο γιουτιουμπ που εφτιαχνε οργανα με πεύκο.. Πως το βλέπετε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... να δουλεύεται εύκολα + να είναι ελαφρύ + και να ειναι λευκό....

 

= basswood.&-

 

Μια χαρά ξύλο..

Στο Fender Japan που έχω, "ανταποκρίνεται" μια χαρά.  ;)

 

Και το πεύκο και το poplar (το Fender Stu Hamm που είχα ήταν από poplar) είναι μια χαρά ξύλα για σώμα. Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι πρόκειται για μαλακά ξύλα.

 

Το χρώμα που είναι και πιο σημαντικό :) δεν μας είπες....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού το πας για Jazz, τα τινά είναι δύο- στην περίπτωση που θέλεις να προσεγγίσεις τον ήχο του φυσικά: Ή ash ή alder.

 

Πιο «κουδουνιστό» στην μια περίπτωση, πιο μεσαίο στην άλλη (σε γενικές γραμμές).

 

Τώρα για το basswood, ελπίζω σύντομα να σου έχω περισσότερα- καθώς έχω δύο projects under construction και τα σώματα είναι basswood...

 

Ελπίζω ότι σε δύο εβδομάδες θα έχουν ολοκληρωθεί, γιατί και εγώ έχω μια απορία για το πως θα ακούγονται.

 

Πάντως αν θέλεις να πας σε «παραδοσιακό» Jazz, μοιραία θα χρειαστείς ash ή alder...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το πας για Jazz, τα τινά είναι δύο- στην περίπτωση που θέλεις να προσεγγίσεις τον ήχο του φυσικά: Ή ash ή alder.

Λαγός την φτέρη έσειε ............. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λαγός την φτέρη έσειε ............. ;D

 

;D ;D ;D ;D

 

Κυρ Κώστα μου, τι να κάνουμε τώρα... Ο μπάρμπα Leonidas με αυτά τα έφτιαξε το ρημάδι  ;D

 

Άμα θες (στο περίπου) ήχο Jazz θα πας προς την Leo κατεύθυνση...

 

Ειδάλλως, ρίζα... αγριοπασατεμπιάς  ;)  που είχε πει και μια ψυχή...  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

= basswood.&-

 

Μια χαρά ξύλο..

Στο Fender Japan που έχω, "ανταποκρίνεται" μια χαρά.  ;)

 

Και το πεύκο και το poplar (το Fender Stu Hamm που είχα ήταν από poplar) είναι μια χαρά ξύλα για σώμα. Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι πρόκειται για μαλακά ξύλα.

 

Το χρώμα που είναι και πιο σημαντικό :) δεν μας είπες....

 

Το χρώμα ή θα ειναι το φυσικό του ξύλου, ή θα γίνει λευκό..

Μαλοκό ξύλο? Τι συνεπάγεται απο αυτο?

 

 

Αφού το πας για Jazz, τα τινά είναι δύο- στην περίπτωση που θέλεις να προσεγγίσεις τον ήχο του φυσικά: Ή ash ή alder.

 

Πιο «κουδουνιστό» στην μια περίπτωση, πιο μεσαίο στην άλλη (σε γενικές γραμμές).

 

Τώρα για το basswood, ελπίζω σύντομα να σου έχω περισσότερα- καθώς έχω δύο projects under construction και τα σώματα είναι basswood...

 

Ελπίζω ότι σε δύο εβδομάδες θα έχουν ολοκληρωθεί, γιατί και εγώ έχω μια απορία για το πως θα ακούγονται.

 

Πάντως αν θέλεις να πας σε «παραδοσιακό» Jazz, μοιραία θα χρειαστείς ash ή alder...

 

 

 

Ωραία.. Αντε να δούμε τα projects για λίγο οφαλμόλουτρο...:)

 

Ωραία. Μέχρι στιγμής εχουμε alder, basswood, ash και πευκο..(Το poplar δεν το εχω ξανα ακούσει :-X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου