Προς το περιεχόμενο

Novation MiniNova?


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oμορφο και με μερικά χρησιμα εργαλεία. Αλλά εχω κλειστα τα αυτια και τα μάτια μου και παω καρφι για mopho x4 ;D αν βρω ποτέ λεφτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλακι. 8)

Και αφου εχει την ιδια sound engine με το Ultranova μιλαμε για σοβαρο synth.

Στα βιντεο ακουω αρκετους ηχους που ειναι και στο Ultranova. Ιδια specs φαινεται να εχουν απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο site της Novation. Κατα τα αλλα, η κατασκευη του φαινεται να ειναι μεταλλικη, σε αντιθεση με το Ultranova, παραμενει monotimbral οπως και το Ultranova, ιδια πολυφωνια, vocoder, φωτιζομενοι wheels κλπ.

 

Δεν μου αρεσει η οθονη του και τα 2 μεγαλα ποτενσιομετρα, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο. Να φανταστω οτι θα το πουλανε γυρω στα 350-450 ευρω? Αν ναι, πανε να χτυπησουν την κατηγορια τιμης των MicroKorg (να μη πω τα ιδια τα MicroKorg) και λογικα θα το καταφερουν, δεν παιζει καμια συγκριση των MicroKorg με το Mininova.

 

Ωραιο λοιπον το νεο hardware synth της Novation, αλλα εγω θα περιμενα κατι αλλο. Αντι δηλαδη να βγαλουν ενα mini (σε μεγεθος) Ultranova, θα γουσταρα να βγαλουν ενα...maxi Ultranova. Δηλαδη την ιδια sound engine αλλα σε μεταλικη κατασκευη, 5 οκταβες πληκτρολογιο, πολλα pots, μεγαλυτερη οθονη, multitimbral δυνατοτητες, μεγαλυτερη πολυφωνια, (64 ή 128) εσωτερικο power supply κλπ.

 

Τα παραπανω βεβαια φτανουν για να εκτιναξουν την τιμη του synth στα 2000+ ευρω.

Αλλα πιστευω θα αξιζε να το δοκιμασουν, τωρα που εχουν ηδη 2 synths στη χαμηλη κατηγορια τιμης, γιατι να μην υπαρξει και μια μεγαλυτερη εκδοση του στην μεγαλη κατηγορια?

 

Οσες εταιρειες το εκαναν δεν εχασαν, ισα ισα. Βεβαια οι αλλες εταιρειες πρωτα εβγαλαν τα synths τους στις μεγαλες κατηγοριες τιμης (πχ Yamaha Motif XS, Korg M3) και μετα εβγαλαν φθηνοτερες εκδοχες τους (Yamaha MOX, Korg M50) κρατωντας ομως σχεδον ανεπαφη την επεξεργαστικη/ηχητικη ισχυ τους αφου οι φθηνοτερες εκδοσεις "φοραγαν" τις ιδιες sound engines.

 

Καιρος να ακολουθησει και η Novation τα βηματα τους, αλλα με αναποδη σειρα. 8)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να συμφερει μια εταιρεία να φτιάξει VA με 5+ οκταβες.

 

Λίγοι θα παρουν VA ως πρωτο όργανο, και πολυ λίγοι θα παρουν μεγάλο δευτερο όργανο.

 

Οπότε βρίσκω λογικό να επιμένουν σε μικρά οργανα και racks.

 

Ετσι κι αλλιως, οι πολυ επιφανειακοι ερασιτεχνες δε μπορουν να παιξουν με 2 χερια και αυτοι που μπορουν, σπανια θα παιξουν έτσι με ηλεκτρονικούς ήχους.

 

Γι'αυτό υπαρχουν και ελάχιστα μεγάλα VA αλλά παρα πολλά μικρά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμορφο και με μερικά χρησιμα εργαλεία. Αλλά εχω κλειστα τα αυτια και τα μάτια μου και παω καρφι για mopho x4 ;D αν βρω ποτέ λεφτα :(

 

πολυ καλο το mopho αλλα θελω ενα novation και εφοσον δεν εχω την οικονομικη ανεση για ενα supernova 2 και με ενα mini θα ξεχναγα τον πονο μου  ;D

 

λεφτα ε? θεμα μεγαλο  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να συμφερει μια εταιρεία να φτιάξει VA με 5+ οκταβες.

Γιατι οχι? Το εχουν κανει και συνεχιζουν να το κανουν. Waldorf Q/Q+, Solaris, Virus Ti2 Keyboard, Nord Stage 2 και παει λεγοντας, ολα VA & Wavetable κλπ synths με 61+ πληκτρα και στην κατηγορια τιμης των 2500-3500 ευρω.

Το "Λίγοι θα παρουν VA ως πρωτο όργανο, και πολυ λίγοι θα παρουν μεγάλο δευτερο όργανο" δεν ισχυει.

 

Η "τρελλα"/γουστο και η τσεπη του καθενος ειναι μεγαλη ιστορια. Να εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν παντα αγοραστες για οτιδηποτε σε οποιαδηποτε κατηγορια τιμης. Το αν μια Χ εταιρεια δεν βγαζει VA στην μεγαλη κατηγορια τιμης δεν εχει να κανει με το αν το synth ειναι VA ουτε τοσο με την ζητηση της αγορας, αλλα κυριως με το ποσο η Χ εταιρεια μπορει να παραγει και να υποστηριξει τοσο ακριβα μηχανηματα.

 

πολυ καλο το mopho αλλα θελω ενα novation και εφοσον δεν εχω την οικονομικη ανεση για ενα supernova 2 και με ενα mini θα ξεχναγα τον πονο μου  ;D

Ωραιο το Mopho 4, αλλα μου εχει κολλησει το μεγαλυτερο αδερφακι του, το Prophet 08, ;D

που ειναι μια απ'τα ιδια δηλαδη απ'οτι εχω καταλαβει, απλα η πολυφωνια ειναι μεγαλυτερη, πιο πολλα pots, πληκτρα και 2-3 μικρολεπτομερειες.

Ωραια αναλογικα synths παντως, με πολυ ωραιο ηχο και κυριως, με λογικη τιμη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφα όλα...

H novation προσπαθεί να (ξανα)έχει την επιτυχία που είχε με το nova και το supernova...

και ο Dave, να (ξανα)έχει την επιτυχία του mopho. Καλά κάνουν.

Έχοντας αποκτήσει σιγά-σιγά πάντως και το nova (το παλιό) και το tetra, θέλω να πιστεύω, οτι έκανα πολύ καλά που τα λεφτουδάκια μου δεν πήγαν, για άλλη μια φορά, σε rolandokorgoyamahas.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα ΡolandoΚorgoΥamahas, καθε synth εχει τα συν και τα πλην του και τον "χαρακτηρα" του, γι αυτο και οι περισσοτεροι πληκτραδες αγοραζουν synths διαφορετικων εταιρειων. Λεφτα να υπαρχουν και... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ waterfall-k:

το ποστ μου διαβάζεται λίγο σαν μομφή στις εταιρίες αυτές αλλά, κάθε άλλο, μ'αρέσει και το fantom xr (που έχω), και το microkorg μαζί με το microX (που είχα) και κάποια στιγμή ελπίζω να μπορέσω να πάρω έστω και μεταχειρισμένο ένα MO6 για live...

Λεφτά υπάρχουν... αλλά, τα έχουν άλλοι.

@ neeq:

η ίδια η novation έχει βγάλει παλαιότερα το nova και το supernova με 5 οκτάβες εκτός απο τις desktop και rack εκδόσεις αντίστοιχα. Ήταν κούκλες αλλά... ακριβά.

 

Κάποια στιγμή, ήμουν μεταξύ mopho keys και tetra, νίκησε τελικά η πολυφωνία και όχι τα έξτρα πλήκτρα+ποντεσιόμετρα. Τελικά όμως απορώ με τον εαυτό μου... γιατί δεν έψαξα για ένα evolver rack, έστω μεταχειρισμένο?

Στα δικά μου αυτιά, είναι καλύτερο μακράν και απο το nova και απο το tetra.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου