Προς το περιεχόμενο

boss pedals!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να παρω τρια πεταλακια για πιο analog ηχο κατευθειαν στο input του bandit της peavey.σκεφτομουν λοιπον για το metal zone -chorus ensemble - dd-3.καποια προταση καλυτερη?θελω ηχο απο καλη αναλογικη παραμορφωση και αρπεζ τυπου malmsteen.....περιπου! χεχεχε....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις ήδη πεταλιέρα (την GT8 νομιζω?),το chorus & το delay δεν θα σου χρειαστούν (ετσι κι αλλοιώς είναι digital) & κατα τη γνωμη μου τα αντιστοιχα εφε της πεταλιέρας σου ειναι ΠΟΛΥ καλύτερα & πιο ευέλικτα.

 

Αν ψάχνεις για διαφορετικη παραμόρφωση το Metal Zone όντως θα σου δώσει παρα πολυ βαρια γκάζια.

 

Αν θες κατι πιο ζεστο & ευέλικτο δες και αυτο

 

http://www.thomann.de/thoiw2_electro_harmonix_hot_tubes_gitarrenpedal_prodinfo.html

 

εχει λυχνίες & σιγουρα θα δωσει άλλη διάσταση & ζεστη στον ηχο σου.

 

για να ειμαι ομως & ειλικρινης μαζί σου δεν νομίζω να μπορέσεις ποτε να πετυχεις ακριβως τον ηχο που ψαχνεις με τον ενισχυτη που εχεις,για αυτο το καλύτερο ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη να κρατησεις τα λεφτα σου (τα πεταλακια θα σου κόστιζαν περιπου 250 ευρω) να βαλεις αλλα 250 & να παρεις αυτο

 

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_classic30_prodinfo.html

 

ωστε να εχεις σωστη βάση στον ηχο σου,μια & η λαμπα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για αυτο που ψαχνεις (θα εκπλαγεις απο το ποσο καλυτερα θα ακουγεται η πεταλιερα σου μεσα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ειμαι ομως & ειλικρινης μαζί σου δεν νομίζω να μπορέσεις ποτε να πετυχεις ακριβως τον ηχο που ψαχνεις με τον ενισχυτη που εχεις' date='για αυτο το καλύτερο ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη να κρατησεις τα λεφτα σου (τα πεταλακια θα σου κόστιζαν περιπου 250 ευρω) να βαλεις αλλα 250 & να παρεις αυτο

 

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_classic30_prodinfo.html

 

ωστε να εχεις σωστη βάση στον ηχο σου,μια & η λαμπα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για αυτο που ψαχνεις (θα εκπλαγεις απο το ποσο καλυτερα θα ακουγεται η πεταλιερα σου μεσα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη..)[/quote']

 

Το "σωστό" link είναι αυτό:

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_classic_30_prodinfo.html

 

Ντροπή superfunk,vintage-άκιας άνθρωπος... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο αλλα αν δεις ο tweed τους εχει τελειώσει.. :cry: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο αλλα αν δεις ο tweed τους εχει τελειώσει.. :cry: :lol:

 

Το είδα,που να μη το βλεπα! :(

Ήταν εδώ και καιρό out of stock,αλλά προχθές είχαν κομμάτια.Σήμερα βλέπω πως ξανάτέλειωσε...

Μάλλον θα φέραν πολύ λίγα κομμάτια και θα εξαφανίστηκαν σε χρόνο dt.Ή είμαι σε φάση που φαντάζομαι διάφορα... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξερεις τι γινεται superfunk?

ο ενισχυτης που εχω τωρα,δουλευει στο μαγαζι σε μια βαση με κλιση σαν αποκλειστικο μονιτορ για μενα.του δινω σημα απο το δεξι της πεταλιερας και το αριστερο παει στο multi του μαγαζιου.στο μαγαζι εχουν κανει απειρα παραπονα για την ενταση του ηχου με αποτελεσμα να μας βγαλουν ολους τους ενισχυτες και να αγορασει το αφεντικο τελικους με ηχεια nexo 10''

& κορνα.2 για τους μπουζουξηδες,2 για τους πληκτραδες και ενα για μενα.ο μπασσιστας βγαινει απο δικο του μηχανημα και ο ντραμμερ.....τιποτα!

περασε λοιπον ενας χρονος με εμενα στα ορια καταθλιψης γιατι δεν ακουγα τιποτα με απειρες επεμβασεις στον μεγαααααλο μ****α ηχοληπτη .ενα βραδυ του ζητησα με πολυ ευγενικο τροπο να μου δωσει λιγο ενταση ισα ισα να ακουω.ηχαν προηγηθει κι αλλες παρεμβασεις απο ολη την ορχηστρα και παραπονα απο τους τραγουδιστες.την επομενη μερα ,με το ετσι θελω παρρειγγηλα τον συγκεκριμενο ενισχυτη για 2 βασικους λογους.

1-> ηταν μικρος σχετικα σε μεγεθος και δεν εκανε πολυ ματι , ωστε να μου την πουν (δε θελω να χασω τη δουλεια μου

2->ηταν τρανζιστορατος και σε αρκετα χαμηλη τιμη.αν καιγοταν δεν θα με πειραζε και πολυ.σημειωτεον οτι εχω καψει απο το ρευμα 2 λαμπατους ενισχυτες εγω ,4 ο μπασσιστας και 3 οι μπουζουξηδες...ολη η γειωση του μαγαζιου ειναι στον αερα και τωρα το καλοκαιρι ειδικα καθε λιγο εχει διακοπες και πτωσεις τασης....

 

εχεις δικιο λοιπον φιλε superfunk για την λαμπα ,και δεν το κρυβω οτι ειναι το ονειρο μου ενας mesa/boogie mark 1 η 4 , αλλα δεν το αντεχω οικονομικα.

εχω απηυδησει........ουφ . . . . . . . . . :(

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ΠΟΛΥ καλα κανεις & χρησιμοποιείς τον PV!

Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς με την πεταλιέρα σου στο μαγαζι (αφου ετσι κι αλλοιώς δεν μπορεις να παιξεις δυνατα εκει & η πεταλιέρα μπορεί να σου δωσει την ψευδαίσθηση του δυνατου γκαζιου ακομα & χαμηλα,κατι που τα πεταλακια δεν μπορουν να κανουν) & καποια στιγμη να παρεις & εναν μικρο λαμπάτο για να τον εχεις για το κεφι σου & για άλλες πιο "δυναμικες" καταστάσεις...

Πάντως θα πρεπει να ειναι μικρο το μαγαζι η πολύ παπάρας ο "ηχολήπτης" για να δημιουργείται τοσο μεγάλο πρόβλημα με τον ηχο,τα τελευταια χρονια οποτε εχω παει σε μαγαζια οι εντασεις ειναι απίστευτα μεγαλες σαν σε συναυλια των RAMONES!! :lol:

Εισαι άτυχος φαίνεται....

 

α,οσον αφορα τον Mesa Boogie οταν θα παρεις (που ειμαι σίγουρος οτι καποτε θα τα καταφερεις :wink: ) μεινε ΜΑΚΡΙΑ απο τον MARK 4 & παρε εναν ΜΑRK 1,2, ή καλυτερα απο ολα ΜΑRK 3 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ο ηχοληπτης ειναι τοσο μ*****ς και δε σε γουσταρει και γιαυτο δε σου δινει λιγο παραπανω ενταση?

(με καλοπροαιρετη δοση ειρωνιας αυτο , μη το παρεξηγησεις)

ειμαι λιγο οφφ τοπικ σορι αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο με τους ηχοληπτες και ας κανουμε την αυτοκριτικη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αντίσταση.

Λύση νο1: Την επόμενη φορά παρουσιάσου με ένα Roland JC-120 και άνοιξε το τέρμα.Στην ανάγκη ρίξτου και ένα πλαστικό τραπεζομάντηλο.Αν σε ρωτήσουν τι είναι,πέστους ότι είναι το καινούριο τραπεζάκι για τις μπύρες και τα whiskeys.

Λύση νο2 : ρίξε "καταλάθος" το ποτό σου πάνω στην κονσόλα,κατά προτίμηση την ώρα που έχει απλώσει πάνω τα πόδια του ο ηχολήπτης.

Ας χαλαρώσουμε ακόμα λίγο...δε φταίει το παλικάρι αν ο ηχολήπτης είναι οτινάναι η ο μαγαζάτορας μ*****ς γιατί δεν έχει σωστή γείωση η παράγκα του.Απ'όσο φαίνεται την πληρώνουν όλοι οι μουσικοί στο συγκεκριμένο μαγαζί,οπότε ίσως να έβγαινε κάτι αν συνεχίζουν να παραπονούνται όλοι μαζι (λέμε τώρα....)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι ο εν λογω ηχοληπτης πηρε δρομο!

το μαγαζι εφερε αλλον ο οποιος στεκομενος στη μεση της πιστας και ακουγοντας 2 τραγουδια σε καλοκαιρινο ποτ πουρι που συμμετειχαν ολοι οι τραγουδιστες , μας ειπε να αφησουμε τα οργανα για 5 λεπτα.μολις ξαναπιασαμε παλι τα 2 ιδια τραγουδια ο ηχος ηταν εκπληκτικα ανωτερος.κατι εκανε στην κονσολα.δεν ξερω , μη με ρωτησετε.παντως εκτος απο μια τελικη ρυθμιση των εντασεων ειμαστε ολοι απολυτα ικανοποιημενοι και χθες το βραδυ καναμε απο τα καλυτερα παιξιματα μας .

επιτελους!

 

βεβαια εβαλε και λιγο ''χερι'' στο αφεντικο να φερει ηλεκτρολογο αμεσα μολις τελειωσεουν τα καθημερινα , γιατι λογω μηδενικης γειωσης δεν μπορει να εξαλειψει οτι βομβο εχει απομεινει.παντες τον εχει ελλατωσει οσο γινοταν. αξιος!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου