Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια! το PC σβήνει μόνο του :(


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Έχει η αδελφή μου ένα παλιό pentium III που μέχρι τώρα λειτουργούσε άψογα. χμ... από το προηγούμενο σαββατοκύριακο όμως..... ο υπολογιστής άνοιξε αλλά μετά από κανένα 20άλεπτο

έσβησε εντελώς, μετά πάλι το ίδιο, μετά έκλεισε σε μια ώρα, τώρα ανοίγει και κλείνει αμέσως. Το τροφοδοτικό και το cooler του επεξεργαστή λειτουργούν πάντως, οπότε μάλλον δεν είναι αυτή η αιτία. Ούτε κανένα worm είναι (από τα γνωστά που κάνουν επανεκκινήσεις στο pc :evil: ) μιας και σήμερα ούτε καν που άνοιξε (την πρώτη φορά) οπότε δεν πρόλαβε να φορτώσει windows.

 

Που πάει το μυαλό σας;

κανένα ''conflict'' με hardware ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσους δίσκους έχεις?

 

αν έχεις 2 ή περισσοτερους, αποσύνδεσε όσους "περρισεύουν" και άνοιξε το pc με μόνο έναν δίσκο.

 

 

ίσως φταίει ο δίσκος.ίσως πάλι να φταίει το τροφοδοτικό.τσέκαρέ το πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προτείνω είναι αν κάνει boot τρέξεται safe mode και τσέκαρε για

worms η κάτι τέτοιο...

 

Αν πάλι όχι...

 

Τσεκαρε σκλήρους -- μνήμες-- την θερμοκρασία του pc απο το bios.....

 

Το πιό λογικό που νομίζω οτι μπορεις να κάνεις είναι βάζεις και να βγάζεις "ύποπτα" hardware...

 

Αυτα απο εμένα...

 

Ααα...Αν έχεις πολλά DIMM μνήμες δοκίμαζε να τις δοκιμάζεις ξεχωριστά...ΠΟυ δεν νομίζω αν δεν κάνει Boot...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό μυρίζει.......... :( Για κοίτα το καλύτερα ;)

...και αν δεν μυρίζει τώρα, θα μυρίσει σίγουρα αργότερα...

(το καλοκαίρι είναι το πλέον θανατηφόρο διάστημα για τα τροφοδοτικά)

 

Τέτοιες συμπεριφορές κάνουν προβλήματα ρεύματος ή (και) θερμοκρασίας

 

Σαν πρακτική θα συμφωνήσω με τον ESP1982 και τον NEM00,αν τίποτα δεν έχει αλλάξει στο στήσιμο του τον τελευταίο καιρό, ξεκίνα να δοκιμάζεις να ελαφρώνεις από περιφερειακά το pc ...

 

(καλού κακού κάνε του και κανένα εσωτερικό ξεσκόνισμα -εκτός πρίζας φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αφού δεν είναι μουσικά εξειδικευμένο το πρόβλημα σου...τσέκαρε και κανένα forum το οποίο εξειδικεύεται στους υπολογιστές.....

 

Δεν το λέω κακοπροαίρετα....αφού πιθανότατα θα βρείς αυτό που ψάχνεις...Απλά σου προτείνω να ριξεις και ένα search...δεν χάνεις τπτ....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγχωρέστε με για την απουσία μου :roll: , αλλά αναγκάστηκα να απουσιάζω από το νετ.

Ευχαριστώ τους πάντες για την βοήθειά σας, θα κάνω ορισμένες δοκιμές να δω τι μπορεί να ευθύνεται για την συμπεριφορά του ''πισιού' και θα σας ενημερώσω.\

 

και πάλι σας ευχαριστώ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου