Προς το περιεχόμενο

"Μεταμόρφωση" κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εδώ και καιρό έχω μια κλασσική κιθάρα που χρησιμοποιώ ελάχιστα.

 

Η κιθάρα είναι του πατέρα μου και μιλάμε για όργανο 50ετίας+ και όπως είναι φυσικό έχει υποστεί της φθορές του χρόνου.

 

Θέλω να κρατήσω την κιθάρα, λόγω συναισθηματικής αξίας, αλλά θα ήθελα να την τροποποιήσω, έτσι ώστε να έχω το καλύτερο ηχητικό και αισθητικό αποτέλεσμα.

Φυσικά και δεν περιμένω να γίνει κάποιο τρομερό όργανο ούτε σκοπεύω να την χρησιμοποιώ σαν πρώτη κιθάρα αλλά δεν θέλω πια να τη βλέπω παρατημένη μέσα στη θήκη της.

 

Αυτό που θέλω είναι προτάσεις για το τί μπορώ να κάνω για να την βελτιώσω ηχητικά και εμφανισιακά.

 

Κάθε πρόταση δεκτή!  ;)

 

Επισυνάπτω φωτογραφίες της κιθάρας.

2011-08-06_21_13_35.thumb.jpg.ff666a6c8291375663ef76125edb8f1b.jpg

2011-08-06_21_14_15.thumb.jpg.e59112432f6d3428021ef2469bb3d931.jpg

2011-08-06_21_14_57.thumb.jpg.b1513c6fbc916349ec3da064d1804c00.jpg

2011-08-06_21_15_23.thumb.jpg.7d00bc52634be27abef38043967baae2.jpg

2011-08-06_21_15_37.thumb.jpg.2b82ba7bcb78df6e32893a7fab3ab564.jpg

2011-08-06_21_15_51.thumb.jpg.5f4b73d7ef803eeab39d864b5a7bce2c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. οι επιλογες ως προς τον ηχο σε μια κλασσικη κιθαρα δυστυχως ειναι σαν να μην υπαρχουν. δεν ειναι ηλεκτρικη να πειραματιστεις με μαγνητες κτλ. ο ηχος της κιθαρας σου προερχεται απο τα ξυλα της και απο τον τροπο κατασκευης της ( κουρδισμα ξυλων  :) ).

μπορεις να αλλαξεις καπακι αλλα αν δεν εχει προβλημα δεν ειναι να μπεις σε τετοια διαδικασια. το κυριοτερο ειναι να δεις αν εχει σκεβρωσει το μπρατσο σου.κατα τα αλλα εμφανησιακα πας για ενα φρεσκαρισμα. παλι μπορεις να αλλαξεις μικρο και μεγαλο καβαλαρη (για τον ηχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι ο ήχος δεν μπορεί να αλλάξει ιδιαίτερα στις κλασσικές αλλα θα ήθελα να τον βελτιώσω έστω και στο ελάχιστο..

 

Το μπράτσο έχει σκεβρώσει προκαλώντας έντονο fret buzz στο κάτω μέρος της ταστιέρας. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό από τη στιγμή που δεν υπάρχει trust rod;;

 

Όσο για κάποιες αισθητικές αλλαγές, τι μου προτείνεις να κάνω(βάψιμο, τρίψιμο ξύλου κλπ.);

 

Ευχαριστώ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μπρατσο δεν μπορω να σου πω τι θελει, πρεπει να το δει καποιος απο κοντα. μπορει και να λυνεται με ενα fret dress, μπορει αν ειναι σε ασχημη κατασταση να πρεπει να βγαλεις τα ταστα, να τριφτει η ταστιερα και να διορθωθει. οσο για την εμφανηση απο τις φωτο βλεπω οτι εχεις και χτυπηματα. εγω θα την ετριβα τελειως και θα την περναγα με γομαλακα. ορεξη να εχεις και ολα γινονται  :) . καλο ειναι να παρεις και καμια αλλη γνωμη γιατι εγω δεν εχω πολυασχοληθει με κλασσικες, ειμαι στο διαβασμα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα την ετριβα τελειως και θα την περναγα με γομαλακα.

 

γομολακα ?? ο εφιαλτης οποιου θελει να φτιαξει ενα οργανο  ;) ;) αλλα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση πιστευω

 

αν εχει οντως παρει το μπρατσο και απλα σου φενεται τοτε πρεπει να πας σε οργανοποιο που εχει τα εργαλει (γατζους - σφικτηρες κ.τ.λ) για να στο φερει στα ισια

η aria ξερω οτι παλια εφτιαχνε πολυ αξιολογα οργανα

υπαρχει και η περιπτωση να μην εχει σκευρωσει το μπρατσο και να εχει "χτυπησει" κανα ταστο απο τον καιρο - συμβαινει

 

προσωπικα εχω μια juan martinez την οποια την ειχε ο μεγαλος μου αδερφος και εχει περασει σε εμενα - εχει υποστει του χριστου τα παθη και το μονο που ζηταει η κακομοιρα ειναι χορδες...............ουτε μπρατσο ουτε τιποτα..............γι'αυτο σου λεω οτι μπορει και να μην εχει σκευρωσει το μπρατσο και να φταει κατι αλλο...........οπως και να εχει ομως πρεπει να την δει οργανοποιος.........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Επειδή η κιθάρα σου κατα πάσα πιθανότητα είναι κόντρα πλακέ με μια φλύδα ερυθρελάτης κολλημένη επάνω(καπλαμάς), δεν υπάρχει κάτι που να βελτιώσει τον ήχο της ( ή που να αξίζει να βελτιώσει τον ήχο της έστω..).

Όσον αφορά την εμφάνιση, μόνο ένα 'φρεσκάρισμα' του υπάρχοντος βερνικιού θα συνέφερε, αφού η γομμαλάκκα, και ακριβή διαδικασία είναι αλλά και δεν θα προσδώσει τίποτα στον ήχο.

 

Εάν το μανίκι είναι αρπαγμένο, τότε θα χρειαστεί ευθυγράμμιση, η οποία μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Επιλέγεις αυτόν που θεωρείς σωστότερο-πιο συμφέρων- δεδομένης πάντα της αντικειμενικής αξίας του οργάνου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου