Προς το περιεχόμενο

joyo πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επανερχομαι στα περι...ΜΠιστολιων καθοτι εκανα ενα...εξονυχιστικο τεστ χθες...

εβαλα 5 πεταλια στη σειρα (τα 3 Joyo ,ενα τρεμολο Menatone,ενα Mind Bender) τα συνεδεσα με τον Tweed Deluxe μου ο οποιος επαιζε ΔΥΝΑΤΑ (οποιος βαλει εναν TD στο 3 ξερει ΠΟΣΟ δυνατα ειναι) ...τα αναψα ΟΛΑ μαζι... ;D....και αρχισα να ..παταω με ΜΑΝΙΑ τα switches στα Joyo....MΠιστολιες δεν ακουσα ;D...το ΠΡΩΤΟ στη σειρα Joyo εκανε τον κλασσικο ΚΛΑΚ-ΚΛΟΥΚ... ;D..ηχο που κανουν τα περισσοτερα ΤΒP πεταλια αλλα σε ΕΝΤΑΣΗ δεν ηταν τιποτα το τρομερο και....guess what τον ΙΔΙΟ ηχο κανει και το Menatone που κανει 180 dollars....

 

Τωρα για το αν ο ΗΧΟΣ τους ειναι ιδιος με αυτα τα πεταλια που κοπιαρουν να σας πω και την γνωμη μου...ΕΛΑΧΙΣΤΑ με ενδιαφερει...ΚΑΛΟΣ ηχος παντως ΕΙΝΑΙ (ειδικα το distortion ειναι και μαμω btw)    

 

Παντως η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ εξοδος τους μου τη σπαει λιγακι μια και πρεπει να ισοροπησω το volume τους μεταξυ 8.30 & 9 o'clock για να μην εχω 10 db boost (λιγο πανω απο τις 9 o clock γινεται χαμος) ..... (στο vintage od ευτυχως εχω unity gain στη μεση)...εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο?Μαπα pots μαλλον ε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παντως η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ εξοδος τους μου τη σπαει λιγακι μια και πρεπει να ισοροπησω το volume τους μεταξυ 8.30 & 9 o'clock για να μην εχω 10 db boost (λιγο πανω απο τις 9 o clock γινεται χαμος) ..... (στο vintage od ευτυχως εχω unity gain στη μεση)...εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο?Μαπα pots μαλλον ε?

 

Μάλλον κάτι με τις τιμές αντιστάσεων των level ή κάποιο attenuation κυκλωματάκι(rc) ή bufferάκι διαφορετικό θα είναι ο λόγος αυξημένης έντασης.

Ίσως με μια αντίσταση παράλληλα στο level pot ή μια αντίσταση εν σειρά πριν απ΄το level να πετύχεις το unity gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο στο youtube προσπάθησα να βρώ ένα βίντεο το οποίο να είναι αρκετά κοντά σε αυτό που άκουγα εγώ την ώρα που έπαιζα ζωντανά με το ultimate drive και τελικά κατέληξα στο παρακάτω...

 

 

Σε όποιον αρέσει λοιπόν αυτό που ακούει, τότε το πετάλι "του κάνει".

 

Εμένα προσωπικά δεν μου κάνει αλλά δεν παίζουμε όλοι τα ίδια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως με μια αντίσταση παράλληλα στο level pot ή μια αντίσταση εν σειρά πριν απ΄το level να πετύχεις το unity gain.

 

Μπα..εχω ηδη εφαρμοσει κλασσικοτερη λυση και εχω μια χαρα unity gain...λιγη μονωτικη ταινια που εμποδιζει το knob να γυρισει και ΕΤΟΙΜΟΣ... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..εχω ηδη εφαρμοσει κλασσικοτερη λυση και εχω μια χαρα unity gain...λιγη μονωτικη ταινια που εμποδιζει το knob να γυρισει και ΕΤΟΙΜΟΣ... ;D

 

 

Πολύ σωστός!  ;D

Είναι τ' αντίθετο από τους marshall με ενδείξεις που γράφουν 11 στο max αντί για 10!...

 

 

@ longshadow:

Ωραίος! Να που λέμε τα ίδια! Οι mods που λέγαμε είναι η πεμπτουσία των διαφορών μεταξύ του καρα-Κινέζικου freeklish blues που έχει μέσα το pcb της Joyo με το (γκουχ) "αυθεντικό" Joyo δίπλα του. Όλη η διαφορά τους είναι 2-3 πυκνωτάκια κι αντιστάσεις. That's it, 1 Ευρώ υλικά!

 

Διαβάζοντας κι ένα καλό αρθρο στο guitar&bass mag UK, η "μεγάλη" διαφορά μπορεί να γίνει σε ενα οικονομικό πετάλι, απλά αλλάζοντας 2-3 αντιστάσεις με carbon. Άντε και κανένα πιο ποιοτικό input/output πυκνωτή και τέλος.

 

(Και μετά το δίνεις 200Ε αν θες, όπως έκανε η freeklish!  ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Έχω στην κατοχή μου το Ultimate Drive της Joyo. Το αγόρασα πρόσφατα από συμφορουμίτη. Έχω να πω πως είναι ένα αξιοπρεπέστατο overdrive που αν είχε άλλη ταμπέλα θα πωλούνταν αρκετά € παραπάνω. Όπως είπε και ο SuperFunk, πολύ ευέλικτο. Με το gain χαμηλά δουλεύει σαν od-ts, στη μέση και κατι παραπάνω ως drive (στα αυτιά μου εδώ έχει lead χαρακτήρα) και αν δώσεις αρκετό gain ακούγεται σαν "ευγενικό" fuzz. Το high-low switch κάνει δουλειά και το Tone έχει πάρα πολύ καλό εύρος. Γενικά πάντως έχει ένα fuzz χαρακτήρα σε ηψηλά επίπεδα gain.

 

Όσο αφορά το πως συγκρίνεται με το OCD, έχει κάμποσο παραπάνω gain και είναι λίγο πιο σκοτείνο (1-1,5 μονάδα πίσω στο Τοne σε σχέση με το OCD). Ίσως να είναι και θέμα γενικότερου "presence" του πεταλιού.

 

Τα αρνητικά για μένα είναι το output που είναι κτηνώδες και ότι η μπαταρία σφηνώνει ανάμεσα στην πλακέτα και τα τοιχώματα. Θέλει λίγο προσπάθεια για να βγεί. Ισως σε αυτή την τιμή να υπάρχει ένα θέμα QC αλλά απλά υποθέτω. Το δικό μου είναι τζιτζί.

 

Γενικά ανήκει στα πετάλια που ταιριάζουν εύκολα σε ενισχυτές και μου άρεσε πολύ το πόσο δένει με τον ήχο του Vox.

 

To αγόρασα γιατί μου άρεσε ο ήχος του και όχι λόγω τιμής (όχι πως με χάλασε). Έχω αγοράσει OD/Dist που ήταν πολύ πιο ακριβά και δεν πιστεύω πως έχει κάτι να ζηλέψει.

 

Άν υπάρχει ενδιαφέρον θα κοιτάξω να κάνω ένα demo αυτές τις μέρες μόλις βρώ λίγο χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κτηνώδες output σημαίνει πως έχεις πρόβλημα στη στάθμη της εντασης οταν ανοιγεις/κλείνεις το πετάλι? Ρυθμίζεται απλά έχοντας χαμηλά το volume του πεταλιου?

 

Αν βρεις χρόνο και μπορείς ανέβασε review. Μας ενδιαφέρει.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίζεται απλά έχοντας χαμηλά το volume του πεταλιου?

 

Ναι,αλλα το κακο ειναι οτι πανω απο το 1 αντε 2 γινεται της μουρλης.Αν δε προσεξεις τιναζει ενισχυτες και μεγαφωνα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ.

 

Έχω κάμποσο καιρό το American Sound της Joyo. To κύκλωμά του (Schematic όχι πλακέτα) είναι κοντά στο βασικό των Character Series της Tech21. Επίσης έχει ουσιαστικά την ίδια πλακέτα με μερικά άλλα Joyo (τα περισσότερα που έχουν "εξι" ποτενσιόμετρα!). Με αλλαγές στις τιμές κάποιων εξαρτημάτων υποτίθεται πως αλλάζει ο "χαρακτήρας" και γίνονται AC-Tone, California κλπ. Στην ουσία τώρα. Είχα για καιρό ένα Tech-21 Sans Amp Classic που το χρησιμοποιούσα σαν Amp/Cab Sim για να στέλνω την πεταλιέρα μου στο ProTools. Το πούλησα (σε λάθος στιγμή) και όταν χρειάστηκε να το αντικαταστήσω (οι βλακείες πληρώνονται), είπα, δε βαριέσαι, αντί να δίνω τόσα λεφτά, ας πάρω ένα JOYO και το πολύ-πολύ το πετάω!

 

Λοιπόν. Το American Sound είναι μέσα σε ορισμένα πλαίσια τέλειο σαν αντικαταστάτης του SansAmp, αλλά χρειάζεται προσοχή! Με μπαταρίες και 9V τροφοδοσία, παραμορφώνει πολύ γρήγορα, ακόμα και με το Drive χαμηλά με το Level σε επίπεδο που να δίνει έξοδο. Εγώ το διόρθωσα βάζοντας τροφοδοτικό ...18V (μετράει 17,6V στο πολύμετρο ).

 

Το ρυθμιστικό του Mid είναι πολύ ευαίσθητο και με ψηλά το Drive & Level βγάζει απαράδεκτη παραμόρφωση από τη μέση και πάνω.

 

To Voice περνά από Fender (αριστερά, χαμηλά) προς VOX (μετά τη μέση) και ειναι θέμα λεπτών ρυθμίσεων, αυτιού και τί θέλουμε.

 

Εγώ πάντως με άμεση σύγκριση, έχω φέρει πολύ κοντά (αρκετά καλά για ηχογράφηση) τον ήχο σε Roland Vintage Cube 60 (του 80, πορτοκαλί), Fender Blues Junior με λιγο break-up. Με την πεταλιέρα μου δουλεύει άψογα, δεν έχω πρόβλημα υψηλής εξόδου (το φτιάχνω από το gain του μίκτη) και περνάει πολύ καλά και το Tube Screamer και το MT2 που έχω στην πεταλιέρα.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει σε πρόβα σαν το πετάλι για όλες τις δουλειές με το Bues Junior όπου δοκίμαζα να αλλάζω ρυθμίσεις για να πάω από λίγo Oveδδrive σε πολύ φασαρία (Radiohead Creep, ρεφραίν) και τα πήγε πολύ καλά.

 

Θα συμφωνήσω με όσα έγραψε ο Superfunk.  O ήχος είναι ΟΚ, τα άλλα είναι ίσως περιττά.

Μιά ακόμα απόδειξη πως πολλοί δυτικοί μας δουλεύουν ψιλό γαζί και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και εμείς μετά ψάχνουμε να δικαιολογήουμε τα αδικαιολόγητα.

 

Κλείνοντας, υποθέτω έχετε παρακολουθήσει το χαμό που δημιουργήθηκε όταν ξεσκεπάστηκε πως μερικοι επώνυμοι κατασκευαστές "μπουτίκ" πεταλιών ($500+) απλά έβαζαν τις πλακέτες της Joyo σε άλλα κουτιά ενω μερικοί δεν έκανα ούτε αυτό, απλά ξανα έβαφαν τα Joyo διαφορετικά. Ζήτω ο Καπιταλισμός! ;D

 

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να εκφράσω τον θαυμασμό και την έκπληξη μου για ενα συγκεκριμένο Joyo που έχω, το AC Tone.

Το έχω έναμιση χρόνο περίπου αλλα δεν ασχολήθηκα παρά ελάχιστα μαζί του στην αρχή, αλλά τις τελευταίες ημέρες που το "κυκλοφορώ" έχω πάθει πλάκα απο το πόσο απίστευτα καλα ακούγεται!!!

Δεν ξέρω (και δεν εχει σημασία για εμενα) πόσο καλά αντιγράφει τον vox ac, αυτό που ξέρω είναι πως ενα τέτοιο πετάλι αν έβγαινε απο άλλη εταιρία (δυτική και καλα) θα έκανε μια περιουσία.

"Ακούει" εως και ενοχλητικά καλά στο παραμικρό κλικ οποιασδήποτε ρύθμισης ποτενσιόμετρου, έχει ενα σωρό ρυθμίσεις (level-voice-drive-low-mid-high), έχει τεράστια γκάμα απο υπέροχα drive (λόγω των ρυθμίσεων του drive και του voice), δραστικότατη παρέμβαση συχνοτική λες και παίζεις με παραμεκτρικό eq, και κατα συνέπεια δεκάδες πραγματικά ήχους!

Απο απλό booster μεχρι τρελό drive, με διάφορες χροιές μέσω του voice και του eq...

Διάβασα και παραπάνω και επιβεβαιώνω πως το level είναι εξωφρενικό και θέλει προσοχή, το πολυ 9 o'clock και μετά κόλαση! έτσι δραστικά λειτουργούν όλα τα ποτενσιόμετρα.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως έχει μια μικρή στάθμη θορύβου όταν βάλεις αρκετό drive, αλλα όχι τόσο ενοχλητική που να αποτελεί πρόβλημα.

Δεν μπορώ να ξέρω την ποιότητα κατασκευής, υποθέτω πως δεν θα είναι σπουδαία... όμως, για φραγκοδίφραγκα οι ασιάτες φίλοι μας έφτιαξαν ένα πετάλι που ηχητικά κάνει πλάκα στα ακριβά και μπουτικάδικα drive που έχω παίξει..

Well done Joyo!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου