Προς το περιεχόμενο

joyo πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας και πάλι!

Το Σάββατο απέκτησα το american sound. Η χρήση του του όπως είπα για καθαρά κατα κύριο λόγο direct στην κάρτα ήχου.

 

Ένα mini-review (ή καλύτερα πρώτες εντυπώσεις) απο την μία ώρα χρήσης που του έκανα.

 

Δεν κατάφερα να βγάλω "κακό" ήχο

Τα knobs και είναι πάρα πολύ ευαίσθητα και με μεγάλο εύρος. Ειδικά του EQ. Ακόμα και με διπλούς μεγάλη γκάμα καθαρών και σχεδόν καθαρών ήχων. Αλλά και στο drive δεν πάει πίσω.

 

Στα αρνητικά μάλλον το ότι δεν μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα! :P

Απο τα διάφορα που είχα διαβάσει/ακούσει ίσως να περίμενα κάτι ελάχιστα παραπάνω αλλά για αυτό κρατάω μια επιφύλαξη μιας και όπως είπα είπα δεν ασχολήθηκα πάνω απο μία ώρα.

 

Α και επίσης να πώ ότι ακολουθώ μπασιστική νοοτροπία στις χορδές της κιθάρας μου και δεν τις έχω αλλάξει πολύυυυ καιρο τώρα.  ;D

 

Για την τιμή του πάντως νομίζω δεν μπορεί να πέσει κανείς εξω και αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.

 

ΥΓ. Θα το δοκιμάσω και με cabin impulses που μου πρότειναν και μου είπαν ότι θα έχει πολύ πιο amp feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεία σας και πάλι!

Το Σάββατο απέκτησα το american sound. Η χρήση του του όπως είπα για καθαρά κατα κύριο λόγο direct στην κάρτα ήχου.

 

Ένα mini-review (ή καλύτερα πρώτες εντυπώσεις) απο την μία ώρα χρήσης που του έκανα.

 

Δεν κατάφερα να βγάλω "κακό" ήχο

Τα knobs και είναι πάρα πολύ ευαίσθητα και με μεγάλο εύρος. Ειδικά του EQ. Ακόμα και με διπλούς μεγάλη γκάμα καθαρών και σχεδόν καθαρών ήχων. Αλλά και στο drive δεν πάει πίσω.

 

Στα αρνητικά μάλλον το ότι δεν μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα! :P

Απο τα διάφορα που είχα διαβάσει/ακούσει ίσως να περίμενα κάτι ελάχιστα παραπάνω αλλά για αυτό κρατάω μια επιφύλαξη μιας και όπως είπα είπα δεν ασχολήθηκα πάνω απο μία ώρα.

 

Α και επίσης να πώ ότι ακολουθώ μπασιστική νοοτροπία στις χορδές της κιθάρας μου και δεν τις έχω αλλάξει πολύυυυ καιρο τώρα.  ;D

 

Για την τιμή του πάντως νομίζω δεν μπορεί να πέσει κανείς εξω και αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.

 

ΥΓ. Θα το δοκιμάσω και με cabin impulses που μου πρότειναν και μου είπαν ότι θα έχει πολύ πιο amp feeling

 

Με γεια!

 

Το έχει πάρει φίλος και το δοκιμάζαμε παρέα. Ωραίο πετάλι για καθαρούς και light breakup ήχους. Έχει πολύ δυνατό level, το unity gain ήταν αν θυμάμαι με το level παρα τέταρτο.

Το emulated out δεν με ξετρέλανε (βασικά κανένα emulated που έχω ακούσει δεν το έχει καταφέρει ακόμα αυτό) αλλά ήταν usable. Έχε υπόψιν σου ότι είναι πάντα on. δηλαδή δεν μπορείς να χρησιμοποιείς την έξοδο του πεταλιού χωρίς το cab emulation (μεγάλο μείον κατ'εμε). Άρα αν το συνδέσεις σε κάρτα ήχου και το περάσεις από impulses θα έχεις στην ουσία δύο cabinet emulation να παίζουν μαζί. Δοκίμασε το όμως καθώς με πείραγμα και EQ μπορείς να φτιάξεις την τέλεια βάση για τον ήχο σου και να κουμπώνεις πάνω σε αυτό τα πετάλια σου ώστε να ηχογραφείς direct.

 

ΥΓ. Αυτά τα joyo amp δεν φαίνονται άσχημα, μένει να δούμε και πόσο θα κοστίζουν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Για το American Sound στο οποίο αναφέρονται οι συμφορουμίτες πιο πανω έχω να πω πως έχει κερδίσει μια σταθερή θέση στο bass pedalboard μου ! Υποτίθεται πως προσομοιώνει τους καθαρούς ενισχυτές της Fender . Το πόσο πιστό ακούγεται το αφήνω να το κρίνουν οι ειδικοί του ήχου , πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

 

Αυτός ο "χρωματισμός" που προσθέτει η συγκεκριμένη προενίσχυση ταιριάζει πολύ με το μπάσο σαν όργανο . Παρότι τα knobs Voice & Drive πέρα από τη θέση 12 άντε 1 o' clock δεν έχουν πρακτική εφαρμογή (στα αυτιά μου τουλάχιστον) είμαι σίγουρος πως στους ενδιάμεσους συνδυασμους θα βρείτε κάτι που θα σας ικανοποιεί ηχητικά . Χρειάζεται κάποιος χρόνος για πειραματισμό .

 

Έχοντας το American τελευταίο στην αλυσίδα των πεταλιών μου το συνδέω στο FX loop Return του ενισχυτή που παίζω κάθε φορά . Έτσι έχω "τον ήχο μου" χωρίς να χρειαστεί να κάνω επιπλέον ρυθμίσεις στον ενισχυτή . Να σημειώσω πως το χρησιμοποιώ (με διαφορετικές ρυθμίσεις) με τα δυο μπάσα που έχω . Με ένα Jazz Bass για πιο high-mid "clanky" ήχο (σε μια μπάντα με 2 high-gain κιθάρες) και με ένα μπάσο με Active Humbuckers όπου κόβω όλα τα πρίμα και boost-άρω μπάσα κ μεσαία για πιο "γεμάτο" μπάσο ήχο (σε μια μπάντα με έναν κιθαρίστα που παίζει με Marshall JTM45).

 

Πολύ καλή λύση , και άκρως προσιτή , αν λάβει κανεις υπόψιν πως κοστίζει περί τα 23-4 Ε με δωρεάν μεταφορικά από ebay.

Blues , NWOBHM and everything in between !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!

Ανασταίνω το θέμα μιας που ειναι σχετικο΄, να μην ανοίγω άλλο.

Εχει κανείς πληροφορίες για το Harley Benton D-SEED?

Λέει τίποτα ή είναι μούφα?

Πως πάει απο θόρυβο?

το ταπ του μπαίνει πατώντας και τα 2 κουμπιά. Ειναι πρακτικό και εφικτό αυτό? πατιούνται με ένα παπούτσι αυτά τα 2 ή είναι δύσκολο?

Ευχαριστω!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι νουμερο παπουτσι μιλαμε?

 

 

 

ετσι οπως το βλεπω πατιουνται...το θεμα ειναι αν χρειαζεται να πατιουνται εντελως ταυτοχρονα οποτε εκει παιζει να εχεις bug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά πρέπει να πατηθούν ταυτόχρονα για να πιάσει το τέμπο....καλά κανείς δεν το έχει να μας πει μια γνώμη?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου