Προς το περιεχόμενο

joyo πεταλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το γεγονός ότι τα Joyo ακούγονται καλά δεν είχα αμφιβολία. Έχω το US Dream και το Sweet Baby και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το Hot Plexi όπου και αν το είχα ακούσει μου έδινε την εντύπωση ότι έχει πολύ λίγα μεσαία, πράγμα καλό για ωραίο rhythm παίξιμο αλλά όχι για σόλο. Μου ακουγόταν πολύ hollow. Πολύ καλά λοιπόν έκανες και το συνδύασες με ένα TS πετάλι που boostάρει κατά κύριο λόγο μεσαία. Άλλωστε είναι κλασική συνταγή, Marshall με Tubescreamer! Ευχαριστώ πολύ, τώρα μπορώ να το αγοράσω άφοβα!

 

Παρεπιπτόντως, με τι ενισχυτή έκανες το demo;

(άσχετο αλλά τι καμπίνα είναι αυτή που φαίνεται πίσω, nux??? νόμιζα ότι φτιάχνει μόνο πεταλάκια...)

 

Τα γράφω αναλυτικά στo description του video   ;)

Δεν είναι καμπίνα αυτό που είδες, είναι ο ενισχυτής που ακούς!!! NUX Mighty 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραία τα Joyo έχω και εγω το sustainer, εάν επέκτειναν το εργοστάσιο και έβγαζαν και καμία φτηνή πριονοκορδέλα να κόβουμε μπρατσακια και σώματα θα σωνόμασταν.

 

Εδω και ένα βίντεο που συγκρίνει Tube Screamer and Joyo Vintage Overdrive.

 

[flash=200,200]

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιασαν στο NAMM 2014 και μια καινουργια σειρα απο πεταλια, την λεγομενη Iron Man (με καπακι) γιατι το design τους ειναι επηρρεασμενο απο την μασκα του Iron Man

;D  ;D  ;D

(δειτε στο 1:50 περιπου...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιασαν στο NAMM 2014 και μια καινουργια σειρα απο πεταλια, την λεγομενη Iron Man (με καπακι) γιατι το design τους ειναι επηρρεασμενο απο την μασκα του Iron Man

;D  ;D  ;D

(δειτε στο 1:50 περιπου...)

Αυτό που πόσταρες το έχουμε ξαναδει και συζητήσει στη σελίδα 14

Μάλλον δεν παρακολουθείς το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πόσταρες το έχουμε ξαναδει και συζητήσει στη σελίδα 14

Μάλλον δεν παρακολουθείς το θέμα...

 

Οντως, εχασα 2 σελιδες.

Ζητω ταπεινα συγνωμη και παρακαλω οπως με μαστιγωσετε για παραδειγματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, εχασα 2 σελιδες.

Ζητω ταπεινα συγνωμη και παρακαλω οπως με μαστιγωσετε για παραδειγματισμο.

ersrthrasth.jpg.ea38cd356604bf21e5b639ece2b23269.jpg

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ εξοδος τους μου τη σπαει λιγακι μια και πρεπει να ισοροπησω το volume τους μεταξυ 8.30 & 9 o'clock για να μην εχω 10 db boost (λιγο πανω απο τις 9 o clock γινεται χαμος) ..... (στο vintage od ευτυχως εχω unity gain στη μεση)...εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο?Μαπα pots μαλλον ε?

 

Επαναφέρω το θέμα, μιας και μόλις μόνταρα ενα Joyo Classic Chorus (αυτό με τη μπουνιά... :P).

 

Εδώ είχα θέμα με αρκετό volume drop (ψιλοκλασσική περίπτωση για κυκλώματα chorus) και χρειάστηκε να επέμβω στο feedback loop του 4558 (ναι, το φοβερό και τρομερό "tubescreamer chip" για να απομυθοποιούμε και κάποια πράματα...) και να ανέβω στα 330ΚΩ απο τα ...91ΚΩ που είχε για να "έρθει στα ίσα του".

 

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος έχει αυτό το πετάλι και θέλει να ψαχτεί, το κύκλωμά του είναι κόπια του Ibanez cs9, αλλά σε mono.

 

Το πεταλάκι (ιδίως μετά την "αναβάθμιση") παίζει πολύ καλά. Η ποιότητα των κολλήσεων και γενικώς της κατασκευής είναι πολλά κλίκ πιο πάνω απο αυτή του (HB=Joyo) flanger που είχα πάρει παλιότερα, σημάδι οτι οι Κινέζοι μόνο τον ...Κινέζο δεν κάνουν, αλλά βελτιώνονται σταθερά.

 

Η νεότερες σειρές βέβαια είναι smd και δεν σηκώνουν πείραγμα, αλλά όπως φαίνεται είναι ήδη πολύ καλά και μάλλον δεν χρειάζονται customιές.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα, μιας και μόλις μόνταρα ενα Joyo Classic Chorus (αυτό με τη μπουνιά... :P).

 

Εδώ είχα θέμα με αρκετό volume drop (ψιλοκλασσική περίπτωση για κυκλώματα chorus) και χρειάστηκε να επέμβω στο feedback loop του 4558 (ναι, το φοβερό και τρομερό "tubescreamer chip" για να απομυθοποιούμε και κάποια πράματα...) και να ανέβω στα 330ΚΩ απο τα ...91ΚΩ που είχε για να "έρθει στα ίσα του".

 

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος έχει αυτό το πετάλι και θέλει να ψαχτεί, το κύκλωμά του είναι κόπια του Ibanez cs9, αλλά σε mono.

 

Το πεταλάκι (ιδίως μετά την "αναβάθμιση") παίζει πολύ καλά. Η ποιότητα των κολλήσεων και γενικώς της κατασκευής είναι πολλά κλίκ πιο πάνω απο αυτή του (HB=Joyo) flanger που είχα πάρει παλιότερα, σημάδι οτι οι Κινέζοι μόνο τον ...Κινέζο δεν κάνουν, αλλά βελτιώνονται σταθερά.

 

Η νεότερες σειρές βέβαια είναι smd και δεν σηκώνουν πείραγμα, αλλά όπως φαίνεται είναι ήδη πολύ καλά και μάλλον δεν χρειάζονται customιές.

 

 

 

To classic chorus είναι πλήρως αναλογικό δλδ? μου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι είχε το PT3239 ή κάτι τέτοιο, καλή φάση!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To classic chorus είναι πλήρως αναλογικό δλδ? μου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι είχε το PT3239 ή κάτι τέτοιο, καλή φάση!

 

Μπα... Αυτό έχει τα 3102 και 3207 BBD chips.

 

Αν θυμάμαι καλα ο Banzai έχει και τις NOS εκδόσεις τους (ΜΝ3102, ΜΝ3207) για πιο "accurate" μόντες.  ;)  Φυσικά με τις ανάλογες τιμές...

 

Εγώ πείραξα λίγα πραματάκια εκεί μέσα (και έξω...).

ClaCho_pcbTop.thumb.jpg.8fcf289e96b64f8886e9e42cf2eb077b.jpg

ClaCho_boxTop.thumb.jpg.952380e2c898d2b0ef6c366c355097e7.jpg

ClaCho_boxTop1.thumb.jpg.a2e8f3ccd20a42e444bf383a2911bdec.jpg

ClaCho_boxTop2.jpg.d15c25288c8189e7accef60f1e441268.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου