Προς το περιεχόμενο

Μια μπαλάντα απο μένα! Ακούσατε Ακούσατε...


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα την πρώτη μου μπαλάντα. Δεν έχω ξαναγράψει κάτι αργό σε αυτό το στύλ, οπότε να είστε επιοικείς!

 

http://www.box.net/shared/f6dt2228sw

 

Να σας πώ και τί χρησιμοποίησα:

 

Κιθάρα σόλο: Ibanez JS-100 (νεοφερμένη!  :D :D :D :D)

Κιθάρα ρυμθική: Χειροποίητη με EMG-81

Μπάσο: Ibanez BTB-300

Πλήκτρα: Yamaha Clavinova CVP-201 με ήχους απο το VSTi Morphine

Ντράμς: XLN Addictive Drums

 

Τα έπαιξα όλα εγώ, ηχογραφηθηκε στο Cubase 4. Για τα εφέ της κιθάρας και του μπάσου χρησιμοποίησα το Guitar Rig 3.

 

Αυτά! Ελπίζω να σας άρεσε. Σχόλια παρακαλώ. Αρνητικά παρακαλώ, γιατί είμαι ψωνάρα και τα θετικά μου τα έχω επισημάνει ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not bad για ψωναρα!!  ;)  το κομματι μου αρεσε αλλα υπαρχουν σημεια που "κουναει"....Με ποιον τροπο παιχτηκαν-προγραμματιστηκαν τα τυμπανα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σχόλια παρακαλώ. Αρνητικά παρακαλώ

ξεκουρδιστη κιθαρα! ειδικά λίγο πριν μπουν τα κρουστα οι συγχορδιες ειναι ανυποφορες!  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not bad για ψωναρα!!  ;)  το κομματι μου αρεσε αλλα υπαρχουν σημεια που "κουναει"....Με ποιον τροπο παιχτηκαν-προγραμματιστηκαν τα τυμπανα?...

 

Οταν λές κουνάει τι εννοείς? Εννοείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not bad για ψωναρα!!  ;)  το κομματι μου αρεσε αλλα υπαρχουν σημεια που "κουναει"....Με ποιον τροπο παιχτηκαν-προγραμματιστηκαν τα τυμπανα?...

 

Οταν λές κουνάει τι εννοείς? Είναι ασταθές ρυθμικά ε? Το παρατήρησα κ εγώ, αλλα το βάφτισα τέχνη και συγχωρέθηκα.

 

ξεκουρδιστη κιθαρα! ειδικά λίγο πριν μπουν τα κρουστα οι συγχορδιες ειναι ανυποφορες!  :P ;D

 

Χμ... Κουρδιζα συχνά πάντως. Μπορεί να είναι intonation. Εμένα δεν μου φάνηκε ξεκούρδιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρατήρησα κ εγώ, αλλα το βάφτισα τέχνη και συγχωρέθηκα.

;D ;D.....δεν μου ειπες ομως με πιο τροπο γραφεις τα τυμπανα....(εγω παντως δεν ακουω ξεκουρδισμα)..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι μελωδίες πριν μπουν τα drums μου φαίνονται πολύ πολύ ενδιαφέρουσες, και ακόμη πιο ενδιαφέρων ο τρόπος που δένουν μεταξύ τους, και πιστεύω ότι απαιτούν να τους δώσεις κι άλλη σημασία!! Πραγματικά είναι πολύ καλές!! Θα έλεγα τόσο καλές που το υπόλοιπο κομμάτι μου πέρασε εντελώς αδιάφορο σε σύγκριση ;) Για την ηχογράφηση οκ δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η σύνθεση, και οι μελωδίες σου είναι πολύ καλές στο μέρος που ανέφερα :) Για το υπόλοιπο.... θα προτιμούσα περισσότερες αλλαγές στα ακόρντα σου, γιατί μου φάνηκε λίγο υπερβολικά στατικό. Πάντως το μέρος στην αρχή είναι πολύ καλό!!!!!

 

Α, μια και θες αρνητικά, τα αρχικά ακόρντα μου φάνηκαν υπερβολικά. Παίξε κάτι λίγο πιο "απλό", θα ταιριάζει περισσότερο imo ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι αλλά αφού θέλεις ντε και καλά αρνητικά.....  :D θα τ'ακούσεις. Σίγουρα οι συγχορδίες της εισαγωγής ίσως σε εσένα γιατί παίζεις και δημιουργείς (γιατί μου θυμίζει τα fisher price??? :D :D :D) να σου φαίνονται έπος, αλλά imho στο αυτί ενός απλού ακροατή κουράζουν... Απλοποίησέ τα λίγο και θα δεις πως θα αναδείξει τις μελωδίες σου περισσότερο. Για την συνέχεια δεν ξέρω τι φταίει αλλά ειδικά τα τύμπανα μου ακούγονται λίγο χαλαρά... Ίσως να είναι τα presets από το AD, ίσως κάποιο latency μεταξύ audio και midi στο DAW προγραμμά σου...πάντως κάτι είναι που κάνει όλα τα πράγματα να μην δένουν μεταξύ τους όπως θα έπρεπε. Όσο για τον φίλο που μίλησε για ξεκούρδιστη κιθάρα έγω προσωπίκά δεν ακούω κάτι τέτοιο ... Πρόσεξε λίγο το πως δένουν μεταξύ τους τα πράγματα στην εισαγωγή και τα τύμπανα and you are good to go.... 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα.

κατ αρχας συγχαρητηρια για την προσπαθεια!!

 

για το θεμα του ξεκουρδισματος , θα συμφωνησω με τον αγαπητο συμφορουμιτη. στο αρχικο αρπεζ η "ΣΙ" χρειαζοταν λιγο ψηλωμα.

 

το κομματι ειναι ωραιο για το στυλ του.

 

απο ποιοτητα ηχογραφησης δεν μπορω να κρινω καθολου διοτι ουτε ακουστικα εχω ουτε μονιτορς.

 

το μονο που μπορω να επισημανω ειναι οτι οντως σε καποια σημεια "κουναει" οντως το κομματι , αλλα μου φαινεται οτι δεν φταινε μονο τα τυμπανα.

 

η lead κιθαρα που εμφανιζεται ειναι αποδεκτη στα δικα μου αυτια.

η ρυθμικη χρειαζεται "δουλεμα"...

 

αυτα προς το παρον....

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου