Προς το περιεχόμενο

Μια μπαλάντα απο μένα! Ακούσατε Ακούσατε...


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Α, μια και θες αρνητικά, τα αρχικά ακόρντα μου φάνηκαν υπερβολικά. Παίξε κάτι λίγο πιο "απλό", θα ταιριάζει περισσότερο imo ;)

 

 

emo βρε!!!

 

Ευγε Λαμπρο παιδι μου!!! Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες στα σχολια!! Θα προτεινα να βαλεις κανενα εφε να το κανεις πιο τεχνη, ξερεις απ τα ψυχεδελικα!!! Αν ενδιαφερεσε προσφερομαι να γραψω στιχους να γινει τραγουδονι, χιχι!!! ;)

 

 

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κομματάκι, μυρίζει καψούρα απο μακριά. Για τον ήχο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί είμαι σε ηχειάκια γραφείου, αλλά σίγουρα πρέπει να ξαναγραψεις τις ρυθμικές γιατί δεν πέφτει η μια πάνω στην άλλη(ασυγχρόνιστες) και δεν μου έκατσε καθόλου καλά, γιατί την μια είχα ήχο από το ένα ηχείο, μια στο άλλο και ήταν σαν ένα συνεχες πέρα δώθε της ηλεκτρικής.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλά να κοιμάσαι και η τύχη σου να δουλεύει! Να μπαίνω και να βρίσκω σχόλια!

 

Επειδή λέτε πολύ ενδιαφέροντα και σωστά πράγματα, θα απαντήσω, ρωτήσω καθέναν χωριστά.

Βασικά οι μελωδίες πριν μπουν τα drums μου φαίνονται πολύ πολύ ενδιαφέρουσες, και ακόμη πιο ενδιαφέρων ο τρόπος που δένουν μεταξύ τους, και πιστεύω ότι απαιτούν να τους δώσεις κι άλλη σημασία!! Πραγματικά είναι πολύ καλές!! Θα έλεγα τόσο καλές που το υπόλοιπο κομμάτι μου πέρασε εντελώς αδιάφορο σε σύγκριση ;) Για την ηχογράφηση οκ δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η σύνθεση, και οι μελωδίες σου είναι πολύ καλές στο μέρος που ανέφερα :) Για το υπόλοιπο.... θα προτιμούσα περισσότερες αλλαγές στα ακόρντα σου, γιατί μου φάνηκε λίγο υπερβολικά στατικό. Πάντως το μέρος στην αρχή είναι πολύ καλό!!!!!

 

Α, μια και θες αρνητικά, τα αρχικά ακόρντα μου φάνηκαν υπερβολικά. Παίξε κάτι λίγο πιο "απλό", θα ταιριάζει περισσότερο imo ;)

 

Μα αυτές οι μελωδίες ήταν η αρχική έμπνευση. Τα υπολοιπα έγιναν για να φτάσει τα 2.5 λεπτά το κομμάτι!  ;D Αρα καλά το εντόπισες το πρόβλημα!  ;)

Δεν είμαι ΕΜΟ. Εγώ ΗΜΟΥΝ.  ;D

 

Πολύ ωραίο κομμάτι αλλά αφού θέλεις ντε και καλά αρνητικά.....  :D θα τ'ακούσεις. Σίγουρα οι συγχορδίες της εισαγωγής ίσως σε εσένα γιατί παίζεις και δημιουργείς (γιατί μου θυμίζει τα fisher price??? :D :D :D) να σου φαίνονται έπος, αλλά imho στο αυτί ενός απλού ακροατή κουράζουν... Απλοποίησέ τα λίγο και θα δεις πως θα αναδείξει τις μελωδίες σου περισσότερο. Για την συνέχεια δεν ξέρω τι φταίει αλλά ειδικά τα τύμπανα μου ακούγονται λίγο χαλαρά... Ίσως να είναι τα presets από το AD, ίσως κάποιο latency μεταξύ audio και midi στο DAW προγραμμά σου...πάντως κάτι είναι που κάνει όλα τα πράγματα να μην δένουν μεταξύ τους όπως θα έπρεπε. Όσο για τον φίλο που μίλησε για ξεκούρδιστη κιθάρα έγω προσωπίκά δεν ακούω κάτι τέτοιο ... Πρόσεξε λίγο το πως δένουν μεταξύ τους τα πράγματα στην εισαγωγή και τα τύμπανα and you are good to go.... 

 

Επειδή το τέμπο είναι πολύ χαμηλό (55 bpm) είναι πολύ δύσκολο να συγχρονίσεις το παίξιμό σου. Γι αυτό ακούγεται ένας αχταρμάς. Είπαμε όμως... Τεχνη.

 

καλημερα και απο μενα.

κατ αρχας συγχαρητηρια για την προσπαθεια!!

 

για το θεμα του ξεκουρδισματος , θα συμφωνησω με τον αγαπητο συμφορουμιτη. στο αρχικο αρπεζ η "ΣΙ" χρειαζοταν λιγο ψηλωμα.

 

το κομματι ειναι ωραιο για το στυλ του.

 

απο ποιοτητα ηχογραφησης δεν μπορω να κρινω καθολου διοτι ουτε ακουστικα εχω ουτε μονιτορς.

 

το μονο που μπορω να επισημανω ειναι οτι οντως σε καποια σημεια "κουναει" οντως το κομματι , αλλα μου φαινεται οτι δεν φταινε μονο τα τυμπανα.

 

η lead κιθαρα που εμφανιζεται ειναι αποδεκτη στα δικα μου αυτια.

η ρυθμικη χρειαζεται "δουλεμα"...

 

αυτα προς το παρον....

 

 

Κούρδιζα συχνα ρε γαμώτο , επειδή είναι καινούριες οι χορδές φεύγουνε. Κουνάει λόγω του χαμηλού τέμπο. Γερνει η βαρκούλα του ψαρά κ έτσι δηλαδή... Όταν λές ρυθμική αναφέρεσε στ παραμορφωμένη, η στα καθαρά στην αρχή? Πάντα το ήξερα ότι κρύβω lead κιθαρίστα μέσα μου για να πηδάω όλες τις γκόμενες.  :P :P :P

 

 

Ευγε Λαμπρο παιδι μου!!! Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες στα σχολια!! Θα προτεινα να βαλεις κανενα εφε να το κανεις πιο τεχνη, ξερεις απ τα ψυχεδελικα!!! Αν ενδιαφερεσε προσφερομαι να γραψω στιχους να γινει τραγουδονι, χιχι!!! ;)

 

Να σαι καλά επιστήμονα παιδί μου. Για εφεδιάρικο πήγενε αλλα δεν μου καθότανε να το κάνω ρε γμτ. Δεν θα πάρω στίχους. Δεν κάνουμε τραγούδια λέμε.

 

Ωραίο το κομματάκι, μυρίζει καψούρα απο μακριά. Για τον ήχο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί είμαι σε ηχειάκια γραφείου, αλλά σίγουρα πρέπει να ξαναγραψεις τις ρυθμικές γιατί δεν πέφτει η μια πάνω στην άλλη(ασυγχρόνιστες) και δεν μου έκατσε καθόλου καλά, γιατί την μια είχα ήχο από το ένα ηχείο, μια στο άλλο και ήταν σαν ένα συνεχες πέρα δώθε της ηλεκτρικής.

 

Καψούρα? Δεν έβαλα μπουζουκάκι αν θυμάμαι καλα...  ;D ;D ;D Έχεις δίκιο για τις κιθάρες. Έπαιξα 2 φορές, τις πάναρα δεξιά αριστερά, με διαφορετικό ρυθμό και σε διαφορετικές θέσεις οι συγχορδίες. Γι αυτό δεν έκατσε. + την γενική αρυθμία έχει κάτι το μαστουρωμένο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και το χρόνο που αφιερώσατε να ακούσετε το κομμάτι μου.

Τα βρήκατε τα αρνητικά μπαγασάκηδες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουυυυυ κι έχει κι άλλαααααααααααααααα :o :o :o :o ;D

 

Κάτσε να το ξαναγράψεις με σωστό timing πάντως, είναι και εξάσκηση για να συνηθίζεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουυυυυ κι έχει κι άλλαααααααααααααααα :o :o :o :o ;D

 

Κάτσε να το ξαναγράψεις με σωστό timing πάντως, είναι και εξάσκηση για να συνηθίζεις ;)

 

 

Ναι καλααα..... για πες μου εναα.....  :'( :'( :'( :'( :'(

 

Τώρα σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να βάλω το 2πλάσιο τεμπο για να μην το χάνω και μετα να το γυρίσω στ 55. Αλλα είναι πολύ μπακάλικο ρε γμτ και δεν μου πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο, πολύ καλες οι μελωδίες σου, καλό και το lead... παραγωγή δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί το άκουσα από κατι ακουστικά "philiBs" (ναι! μαι Β ειναι!!!) που έχω στο PC στη δουλειά...

 

πέρα από τα προβλήματα "αρυθμίας" που είχανε οι "ρυθμικες" κιθάρες και κουρδίζματος που είχε λίγο-πολύ ολο το τραγούδι (που μαλλον φταίει το Intonation της κιθάρας αλλά ίσως εσύ να "πιέζεις" ή να "σηκώνεις" λίγο τις χορδές με τα αριστερά σου δάχτυλα αφού λες πως κουρδιζες συχνά)

 

αυτό που λείπει από το τραγούδι σου (κατα την γνώμη μου) είναι ένα διαφορετιικό μέρος σε ήφος για να κάνει την διαφορά και να τονίσει τα υπόλοιπα σημεία,

 

ένα τέλος καθως το κομάτι τελειώνει πολυ΄απότομα χωρίς να κάνει τον κύκλο του!!

 

και ένα "hook", κατι δηλαδη που να μείνει στον "ακροατή" στο τέλος, μια μελωδία ή κατι άλλο που να του μείνει και να θέλει να ξαναακούσει και αρα να πατήσει Play ξανα!!

 

no offence,

κωστας

 

 

 

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο, πολύ καλες οι μελωδίες σου, καλό και το lead... παραγωγή δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί το άκουσα από κατι ακουστικά "philiBs" (ναι! μαι Β ειναι!!!) που έχω στο PC στη δουλειά...

 

πέρα από τα προβλήματα "αρυθμίας" που είχανε οι "ρυθμικες" κιθάρες και κουρδίζματος που είχε λίγο-πολύ ολο το τραγούδι (που μαλλον φταίει το Intonation της κιθάρας αλλά ίσως εσύ να "πιέζεις" ή να "σηκώνεις" λίγο τις χορδές με τα αριστερά σου δάχτυλα αφού λες πως κουρδιζες συχνά)

 

αυτό που λείπει από το τραγούδι σου (κατα την γνώμη μου) είναι ένα διαφορετιικό μέρος σε ήφος για να κάνει την διαφορά και να τονίσει τα υπόλοιπα σημεία,

 

ένα τέλος καθως το κομάτι τελειώνει πολυ΄απότομα χωρίς να κάνει τον κύκλο του!!

 

και ένα "hook", κατι δηλαδη που να μείνει στον "ακροατή" στο τέλος, μια μελωδία ή κατι άλλο που να του μείνει και να θέλει να ξαναακούσει και αρα να πατήσει Play ξανα!!

 

no offence,

κωστας

 

Έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που λές με το τελείωμα, αλλα όπως είπα η έμπνευση ήταν το αρχικό μέρος, το οποίο το ανέπτυξα με 2 παραλλαγές. Έτσι κ αλλιώς είναι ένα πειραματικό κομμάτι καθώς δεν έχω γράψει κάτι παρόμοιο ποτέ, οπότε τώρα κατάλαβα περίπου τί χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου