Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας γι'αυτό το τραγούδι, είναι απ'τα αγαπημένα μου ελληνικά ραπ τραγούδια. Γενικά θεωρώ τον 12ο απ'τους καλύτερους της ραπ σκηνής αλλά αυτό το τραγούδι μου έχει κάνει αρκετή εντύπωση

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραπ δεν ακούω... Λόγω όμως του ότι έχω δυο υιούς (23 και 18 χρονών σήμερα) αναγκαστικά στο σπίτι ακούγεται αυτή η μουσική, είτε από σμάρτφονς, youtube (smart tv) ή τα ηχειάκια του pc.

 Ο 12ος μπορώ να πω ότι ξεχωρίζει. Ωραίοι στίχοι, "επιμελημένη" μουσική, ταυτότητα και σοβαρότητα σε αυτό που κάνει... με λίγα λόγια δεν κοροϊδεύει όπως η πλειονότητα των Ελλήνων ράπερς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει και άλλα κομμάτια του παλιότερα και δε μου λέει κάτι. Θεωρώ ότι το ραπ/χιπ χοπ στα ελληνικά είναι κάτι πολύ δύσκολο καθώς η γλώσσα και ο τρόπος εκφοράς της δεν προσφέρεται.

 

Πιστεύω ότι τα παραδείγματα επιτυχημένου ελληνικού ραπ είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και (κατά τη δική μου άποψη πάντα) μερικά από αυτα είναι τα Ημισκούμπρια, Terror X Crew και από νεότερους ο Bloody Hawk. Από εκεί και πέρα, διάσπαρτα κομμάτια από άλλους που όμως δεν είχαν να μου πουν κάτι περισσότερο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Γνώμη για τον 12ο πίθηκο
1 ώρα πριν, Jim04 είπε

 

Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας γι'αυτό το τραγούδι, είναι απ'τα αγαπημένα μου ελληνικά ραπ τραγούδια. Γενικά θεωρώ τον 12ο απ'τους καλύτερους της ραπ σκηνής αλλά αυτό το τραγούδι μου έχει κάνει αρκετή εντύπωση

 

 

 

 

Έχω ακούσει τραγούδια του, είχα δει και μία συνέντευξή του και τα έλεγε καλά, δίχως δηλαδή με αναφορές σε γκάνια,ναρκωτικά,πτνες, που κάνουν οι γκάνστερ από τα lidl συνάδελφοί του.

 

'Ομως πάτησα play και δεν άντεξα πάνω από δύο λεπτά.

'Εχω ξεχωρίσει λίγα ελληνικά  τραγούδια όλα αυτά τα χρόνια από το συγκεκριμένο είδος,

αλλά η γνώμη μου είναι ότι αναλογικά είναι πολύ λίγα με όσα παράγονται,

σαν να ψάχνεις διαμάντια στα σκ...

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, απλά σκέψου τον εαυτό σου στα 40 σου μέσα σε ένα αυτοκίνητο,

πιθανόν με τα παιδιά σου,αν τους έβαζες να ακούσουν κάτι τέτοιο..

 

"ούτε οι γόβες την πτν..

μα αν φέρεσαι σαν πτν.."

κ.λ.π.

 

Φάση είναι, θα περάσει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακούγοντας αυτό το κομμάτι για πρώτη φορά, θα μπορούσα να πω δύο πράγματα.

Μουσικά δεν μου λέει κάτι καθώς είναι μια επαναλαμβανόμενη λούπα χωρίς συνθετικό αλλά και ιδιαίτερο ηχητικό ενδιαφέρον απο άποψη παραγωγής, όπως σε κάποια άλλα του είδους που κυκλοφορούν.

ΟΚ, η σύνθεση δεν είναι το δυνατό σημείο στο είδος.

 

Στιχουργικά όμως θα έλεγα πως είναι μάλλον η εξαίρεση στο σκουπιδότοπο της ελληνικής σκηνής ραπ.

Σαν η ανεπηρέαστη φωνή αξιών, χωρίς παρωπίδες και με καθαρή σκέψη.

Μου άρεσε σαν περιεχόμενο αν και σίγουρα απευθύνεται σε νεότερο κοινό που γουστάρει βερμπαλισμούς, "κάνε αυτό και μη κάνεις τούτο".

Καταλαβαίνω επίσης το πως μπορεί να ταυτιστεί κανείς (αυτό είναι το ζητούμενο απο έναν τραγουδοποιό) βρίσκοντας διέξοδο στους διαλόγους του, αποστηθίζοντας αυτούς τους στίχους. Και σίγουρα απο θέση, θα αισθανόμουν καλύτερα αν ήταν αυτοί οι στίχοι που θα αποστήθιζε ένας νέος άνθρωπος σήμερα.

 

Ωραίος ο 12ος πίθηκος.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jim04 είπε

Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας γι'αυτό το τραγούδι

 

Ρωτας ΣΟΒΑΡΑ  40αρηδες,50αρηδες και 60αρηδες για να σου πουν τη γνωμη σου για αυτό το τραγούδι?

 

Είναι σαν να ρωτάς τον ΠΟΥΤΙΝ για το ποια είναι η αγαπημένη του ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΧΩΡΑ στον δυτικο κοΖμο....ή τον Αγιατολαχ Χαμεϊνι  (ή οπως διαολο τον λενε αυτον τον χασαπη που κυβερνα το ΙΡΑΝ) ποια ειναι η αγαπημένη του μπύρα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

Έχω ακούσει τραγούδια του, είχα δει και μία συνέντευξή του και τα έλεγε καλά, δίχως δηλαδή με αναφορές σε γκάνια,ναρκωτικά,πτνες, που κάνουν οι γκάνστερ από τα lidl συνάδελφοί του.

 

'Ομως πάτησα play και δεν άντεξα πάνω από δύο λεπτά.

'Εχω ξεχωρίσει λίγα ελληνικά  τραγούδια όλα αυτά τα χρόνια από το συγκεκριμένο είδος,

αλλά η γνώμη μου είναι ότι αναλογικά είναι πολύ λίγα με όσα παράγονται,

σαν να ψάχνεις διαμάντια στα σκ...

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, απλά σκέψου τον εαυτό σου στα 40 σου μέσα σε ένα αυτοκίνητο,

πιθανόν με τα παιδιά σου,αν τους έβαζες να ακούσουν κάτι τέτοιο..

 

"ούτε οι γόβες την πτν..

μα αν φέρεσαι σαν πτν.."

κ.λ.π.

 

Φάση είναι, θα περάσει..

 

Η καλή μουσική για μένα δεν έχει ηλικία, όπως τον ακούω τώρα έτσι θα τον ακούω και στα 40, αγαπώ ιδιαίτερα την ραπ μουσική για πολλούς, και στην ελληνική ραπ ξεχωρίζει ο 12ος ο οποίος δεν ξεπουλήθηκε ποτέ κράτησε το στυλ του και αυτά που λέει στα κομμάτια του είναι διαχρονικά. Θα ήμουν περιφανος αν τα παιδιά μου ακούνε την μουσική που άκουγε ο πατέρας τους, από το να ακούνε σκυλαδικα καλύτερα να ακούνε ΛΕΞ και 12ο που έχουν να πουν κάποια πράγματα

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ρωτας ΣΟΒΑΡΑ  40αρηδες,50αρηδες και 60αρηδες για να σου πουν τη γνωμη σου για αυτό το τραγούδι?

 

Είναι σαν να ρωτάς τον ΠΟΥΤΙΝ για το ποια είναι η αγαπημένη του ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΧΩΡΑ στον δυτικο κοΖμο....ή τον Αγιατολαχ Χαμεϊνι  (ή οπως διαολο τον λενε αυτον τον χασαπη που κυβερνα το ΙΡΑΝ) ποια ειναι η αγαπημένη του μπύρα.

Γιατί δεν ακούνε οι 40αρηδες ραπ? ο τάκι Τσαν είναι 42 ας πούμε οπότε οι παλιοί φάνς του τώρα είναι γύρω στα 40, ο 12ος και ο ΛΕΞ κοντεύουν τα 40 επίσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jim04 είπε

Η καλή μουσική για μένα δεν έχει ηλικία

 

Αυτο σου λεω και παραπανω ότι δηλ. η πλειοψηφια των 40αρηδων,50αρηδων και 60αρηδων που απαρτιζουν αυτο το φορουμ δεν θεωρει καν "μουσικη" το χιπ χοπ. 

2 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Γιατί δεν ακούνε οι 40αρηδες ραπ? ο τάκι Τσαν είναι 42 ας πούμε οπότε οι παλιοί φάνς του τώρα είναι γύρω στα 40, ο 12ος και ο ΛΕΞ κοντεύουν τα 40 επίσης

 γεροντοραπερς....παντως κυριως σε 50+ απευθυνεσαι εδω μεσα 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

'Ομως πάτησα play και δεν άντεξα πάνω από δύο λεπτά.

 

Ομως πάτησα play και δεν άντεξα πάνω από δύο δευτερόλεπτα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου