Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον 12ο πίθηκο


Jim04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και στα 60s- 70s γινόταν η τέχνη των ροκάδων, punk κλπ που δεν ήταν και τόσο... αστοί, Ήταν περιθωριακοί σε μεγάλο βαθμό, μέχρι που τα κονόμησαν και έγιναν αστοί.

 

Γενικά (και φιλικά θα σου πω) απέφυγε αυτές τις "λούμπες", γιατί έχει ο καιρός γυρίσματα και έχουμε δει πράγματα και θάματα στο χώρο της τέχνης. 

Στοιχουργικα η ροκ είναι πολύ πιο του χαβαλε απ'τή ραπ, η ραπ μιλάει θέματα πολύ πιο κοντά σε αυτά που ζούμε, που δυστυχώς περιλαμβάνουν και τα ναρκωτικά και τους διεφθαρμένους αστυνομικούς κλπ. Όπως είπα και πριν κάποιοι ξεπουλήθηκαν κάποιοι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Σε πολλά ραπ τραγούδια υπάρχει και πολύ ωραία μελωδία και μουσικά όργανα, ειδικά και στην αμερικανική ραπ και στην ελληνική θα ακούσεις και ήχο κιθάρας η πιάνου. Γενικά όμως και ο στοίχος πιστεύω αξίζει σχολιασμό στη μουσική, όταν πρόκειται για ένα σοβαρό θέμα, παρεκκλίνει λίγο απ'το περιεχόμενο του φόρουμ αλλά πίστευα ότι θα άξιζε το σχολιασμό

 

Μα είπα ότι υπάρχουν κομμάτια που ξεχωρίζουν στο είδος και έχουν μουσικό ενδιαφέρον.

Όμως αυτό δεν ανήκει σε αυτά.

 

Ρωτάς την γνώμη μας για τον 12ο πίθηκο σαν μουσικό, ή σαν στιχουργό?

Γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο στην προκειμένη περίπτωση.

Σαν μουσικός δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Τσιτάτα γνωστά και ως "μπακαλιάροι".

Άποψη μου είναι πως καλό είναι να αποφεύγονται και να μπει λίγο χιούμορ στη ζωή μας.😉

Καλά ναι ειδικά εγώ είμαι πολύ χαρούμενος άνθρωπος, απλά είναι πραγματικά τα οποία τα βλέπω καθημερινά γύρω μου και δε μπορώ να μη ταυτιστώ

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μα είπα ότι υπάρχουν κομμάτια που ξεχωρίζουν στο είδος και έχουν μουσικό ενδιαφέρον.

Όμως αυτό δεν ανήκει σε αυτά.

 

Ρωτάς την γνώμη μας για τον 12ο πίθηκο σαν μουσικό, ή σαν στιχουργό?

Γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο στην προκειμένη περίπτωση.

Σαν μουσικός δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Σα στοιχουργο ναι αφού μουσικά δεν έχει κάτι τρελό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει ο 12ος.οχι όμως τόσο όπως ο λεξ, ο βέβηλος και οι στιχοιμα, οι ψυχοδραμα07, ο άγνωστος χειμώνας. Το hip hop είναι λαϊκή μουσική και αγγίζει πραγματικα όσους την ακούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Και ο Καρυωτάκης είχε κάτι να πει.

Αλλά δεν ήταν τραγουδιστής.

μωρέ ναι , δεν αντιλέγω 

 

έτσι θέλησε να εκφραστεί ο Καρυωτάκης , έτσι θέλει να εκφράζεται ο 12ος πίθηκος

 

ο καθένας με τον τρόπο που του αρέσει 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jim04 είπε

η ραπ μιλάει θέματα πολύ πιο κοντά σε αυτά που ζούμε, που δυστυχώς περιλαμβάνουν και τα ναρκωτικά και τους διεφθαρμένους αστυνομικούς κλπ.

 

Αυτά τα θέματα δεν είναι τωρινά, είναι αρκετά παλιά, και η συγκεκριμένη θεματολογία σε στίχους τραγουδιών επίσης δεν είναι πρόσφατη.

Καταλαβαίνω την ταύτιση λόγω ηλικίας (στιχουργός της εποχής είναι), αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω τους στίχους κάτι ιδιαίτερο, χωρίς να είναι κακοί στίχοι βέβαια.

 

Αλλά και οι π%$τάνες, και οι διεφθαρμένοι αστυνομικοί (ή το διεφθαρμένο σύστημα), και η ντρόγκα, και η ανύπαρκτη ελπίδα, κλπ, δεν είναι φαινόμενα της εποχής, και είναι πάρα πολλά τα κομμάτια που έχουν ασχοληθεί με τέτοια θέματα στιχουργικά.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ'αρεσει η ραπ κ ετσι απεφευγα να το ακουσω. Με τοσο ντορο ομως ειπα να του δωσω μια ευκαιρια. Δε μου αρεσε ομως. Το εκλεισα. Εχετε να μου προτεινετε καποιον απο τους πρωτους 11 μηπως ειναι καλυτερα τα πραγματα?

  • Χαχα 7

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

έτσι θέλησε να εκφραστεί ο Καρυωτάκης , έτσι θέλει να εκφράζεται ο 12ος πίθηκος

 

ο καθένας με τον τρόπο που του αρέσει 

 

Καμία αντίρρηση φυσικά.

Εγώ για το μουσικό μέρος μίλησα περισσότερο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Jim04 είπε

πολύ πιο κοντά σε αυτά που ζούμε, που δυστυχώς περιλαμβάνουν και τα ναρκωτικά και τους διεφθαρμένους αστυνομικούς κλπ

 

Αυτά υπάρχουν εδώ και 8 δεκαετίες τουλάχιστον .

 

Και φυσικά έχουν αποτελέσει τη θεματολογία εκατοντάδων ροκ τραγουδιών. 

 

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. 

 

Όπως σου πρωτοειπα εγώ και σου μεταξαναειπε :) ο @Yannis Methenitis υπάρχει χαΖμα :) γενεών όταν ζητάς τη γνώμη ανθρώπων με την 3πλασια ή έστω 2πλασια ηλικία από εσένα. 

 

Μη περιμένεις να....ενθουσιάστουν με κάτι που ενθουσιάζει εσένα... και ο πατέρας μου που άκουγε μόνο κλασσική μουσική (μου άφησε 2000 δισκους) όταν του έβαλα το The dark side of the moon για να τον.....εντυπωσιασω....θεωρώντας οτι ειχα ανακαλύψει  τον τροχό....μου είπε ότι "δεν έχει κανένα ενδιαφέρον και είναι πολύ βαρετό ο Mozart και ο Stavinsky ειναι πολυ καλύτεροι και ποτε κανενας δεν θα γραψει καλυτερη μουσική απο αυτούς οπότε μη χάνεις τον χρόνο σου με μπούρδες και άκου σοβαρή μουσική μπας και γίνεις ανθρωπος" :)

 

Ε δεν προσπάθησα να τον μεταπείσω ούτε έκανα debate  ;)

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

"ο Mozart και ο Stavinsky ειναι πολυ καλύτεροι και ποτε κανενας δεν θα γραψει καλυτερη μουσική απο αυτούς"

 

Εεε δεν είπε και ψέματα ο άνθρωπος. 😁

 

Συμφωνώ με ό,τι είπες παρ'όλα αυτά, αλλά πολύ ωραία περνάω διαβάζοντας ένα παιδί 18 χρόνων να συνομιλεί με τη dream team μας για ραπ.

 

Κάποια στιγμή απλά πρέπει να χαμογελάμε και να πηγαίνουμε παρακάτω σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά αυτά έρχονται με το ΓΗΡΑΣ.

  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου