Προς το περιεχόμενο

Mesa mini rectifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά,

το έχει το εν λόγω κεφάλι κανείς ή έχει εμπειρία μαζί του;

Το θέμα είναι οτι τα 20 κιλά λιγότερο και ο μικρός του όγκος μετράνε πολύ για μένα αυτή τη στιγμή.Όπως επίσης και το οτι μπορεί να χρησιμοποιείται και σε ανθρώπινες εντάσεις.

Έχω διαβάσει ο,τι σχετικό έχω βρει (αν και στο νοιζ δεν έχουμε ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο) και έχω και ένα απο τα μεγάλα αδερφάκια του οπότε μια ιδέα (ίσως και λίγο παραπάνω :P) την έχω.

Πιο πολύ με προβληματίζει να μη ''σπάει'' το καθαρό του σε εντάσεις πρόβας ακόμα και όταν ο drummer βαράει δυνατά.Και αν σπάει και διορθώνεται αλλάζοντας αλλάζοντας v1 ή v2 μετά τι παίζει με το gain (παίζει να πεθάνει τελείως ο ενισχυτής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εκφράσω άποψη για τον ενισχυτή αφού δεν τον έχω και δεν έχω παίξει μαζί του. Θα σου απαντήσω στο τελευταίο.

Επειδή δεν έχει διαφορετική V1 για το καθαρό και διαφορετική για το βρώμικο κανάλι, αν αλλάξεις την V1 με μια χαμηλότερου gain π.χ. 12ΑU7, θα πέσει δραστικά το gain συνολικά του ενισχυτή. Και ποιο το νόημα mesa rect χωρίς κάφρικο βρώμικο κανάλι.

Τα καθαρά των mesa είναι, όπως σίγουρα ξέρεις και ο ίδιος, πολύ ωραία και προσεγμένα, δεν νομίζω να βρωμίζουν σε μεγάλες εντάσεις. Βέβαια αυτό θα μας το πεί κάποιος που τον έχει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω τον έχω τον ενισχυτή,τον παιζω σε συνθήκες μπαντας κ για να σου πω την αληθεια μου φαινεται υπερβολικα δυνατος.κ χρησιμοποιω κ τα δυο καναλια.στο modern καναλι εχει σημαντικο volume jump.το καθαρο καναλι καπου στο 4 με το γκαιν στη μεση κ είναι μια χαρα.στα τεχνικα είμαι λιγο μυρωδιας.αλλα τον εχω ερωτευθει τον ενισχυτη αυτο,παρ οτι ειχα ενγκλ τέρας 100 βατ.(θες noise gate παντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο το νόημα mesa rect χωρίς κάφρικο βρώμικο κανάλι.

;D  ;D  ;D  ;D Σωστό και αυτό!

Αν και είμαι στην κατηγορία των ''fun των recto'' που δεν τον έχουν για μεταλάδικο (μόνο).

στο modern καναλι εχει σημαντικο volume jump

I know...Και ο δικός μου το ίδιο  ;)

το καθαρο καναλι καπου στο 4 με το γκαιν στη μεση κ είναι μια χαρα

Με το gain στη μέση σε ''rythm clean'' δε σου βραχνιάζει καθόλου;Γιατί στον δικό μου έχω gain στο 3,5-4 και volume στο 6 και είναι οκ.Βέβαια το συνολικό volume ρυθμίζεται απο άλλο κουμπί και λόγω watt έχει περιθώριο μπόλικο(με σπλιταρισμένους μαγνήτες μιλάω πάντα).

θες noise gate παντως

Τόσο πολύ φασαρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα με τις ρυθμισεις που εχω δεν ζοριζεται καθόλου,μιλαω για καθαρο καναλι.οχι pushed.Κ γενικα εχει κι αλλο να δώσει.φανταζομαι αν βαλεις το gain καπου στο 4 κ το volume sto 6-7 παλι δεν εχει κανενα προβλημα,αν κ δεν εχει τυχει να κανω ακομα τετοιο equalisation.οσο για τον θόρυβο,ναι εχει feedback,οχι υπερβολικο αλλα ειχα ματηει απ τον ενγλ που ηταν τελειως ησυχος κ μου κακοφαινεται λιγουλακι.το σημαντικο ειναι ο ηχος,κ απλα σπερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mesa mini rectifier είναι τέρας που μπορεί να κλαψουρίσει και μπορεί και να ΑΓΡΙΕΨΕΙ.είναι τρομερή κεφαλή!Δέχεται ΑΡΙΣΤΑ τα πετάλια και με λίγα λόγια κάνει παπάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός ο ενισχυτής τι λέει για πιο "vintage"καταστάσεις;

Σε πιο blues/rock ήχους λέει τίποτα ή είναι μόνο για τσαμπουκάδες και μανούρα; :D

 

 

Τα καταφέρνει μια χαρά.αν κ νομιζω ο μικρος transatlantic 15 τα καταφερνει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ειχα...πολυ καλος...πολυ δυνατος με εξαιρετικα καθαρα...αν επαιζα live ανετα θα τον ξαναπαιρνα....αλλα με αλλο χαρακτηρα λογω λαμπων απ τον μεγαλο του αδερφο...αραγε γινεται biasing για 6l6 στον μικρο?θα ηταν ενδιαφερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου