Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση στη μίξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έκανα κάποιες αλλαγές στο κομμάτι.. Το μπάσσο το συμάζεψα στα σημεία μειώνοντας το gain στην περιοχή γύρω από τα 150Hz με automation..

 

Επίσης, κατέβασα όλα τα κανάλια γύρω στο 0.5db, εκτός από το ταμπούρο(που μου φαίνεται λίγο χαμηλά, ειδικά στο ρεφρέν) και τη φωνή, κ νομίζω ότι δεν γίνεται αυτή η μείωση στο 2.22.

 

Ακόμη είδα ότι κανένας σας δεν παρατήρισε ότι ο μπασσίστας δεν πατάει καλά στο χρόνο τη δεύτερη νότα(μικρό το κακό βέβαια). Εμένα μου χτύπαγε άσχημα κ το διόρθωσα με το flex.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν έκανα κάποιες αλλαγές στο κομμάτι.. Το μπάσσο το συμάζεψα στα σημεία μειώνοντας το gain στην περιοχή γύρω από τα 150Hz με automation..

 

Ακόμη είδα ότι κανένας σας δεν παρατήρισε ότι ο μπασσίστας δεν πατάει καλά στο χρόνο τη δεύτερη νότα(μικρό το κακό βέβαια). Εμένα μου χτύπαγε άσχημα κ το διόρθωσα με το flex.

 

 

Και γω εχω παρατηρησει διαφορα μικρολαθακια, αλλα δεν πειραξα κανενα για να μην χαλασω την αυθεντικοτητα της ηχογραφησης.. το ολο θέμα ακουγεται σαν live παιξιμο και θα το αφησω ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μίξη ameriΘανο! Αλλα κάτι πρεπει να κάνεις με τον θόρυβο :-\

Και ειδικα στη φωνη... Καθώς σηκωσες τις εντάσεις ωστε να φερεις το κομματι σε ραδιοφωνικα επιπεδα, ειναι φυσικο να σηκώνεις και το noise μαζι του..

Δοκιμασε το plugin της waves το x-noise :) Θα σε σωσει! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα κάτι πρεπει να κάνεις με τον θόρυβο

Για να πω την αληθεια στα ηχεια μου ο θορυβος ακουγεται σε πολυ χαμηλα επιπεδα,παρ ολ'αυτα επειδη logitech ηχεια δεν ειναι για να τα εμπιστευεσαι θα παλεψω λιγο με το plugin που προτεινεις και με κατι headphones που εχω και θα επανελθω :)

Thanks για την παρατηρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αληθεια στα ηχεια μου ο θορυβος ακουγεται σε πολυ χαμηλα επιπεδα,παρ ολ'αυτα επειδη logitech ηχεια δεν ειναι για να τα εμπιστευεσαι θα παλεψω λιγο με το plugin που προτεινεις και με κατι headphones που εχω και θα επανελθω :)

Thanks για την παρατηρηση!

 

Στα μονιτορς ακουγεται εντονα.. και επισης φαινονται τα editing που εχεις κανει στην φωνη.. φαινεται οτι εχεις κανει cut στις κυματομορφες στα σημεια που δεν τραγουδαει και το καταλαβαίνεις απο το θορυβο οπου ξαφνικα σταματά! συγκεκριμένα εχεις κανει 1 cut στο 1:29 και ενα 2ο τελευταιο στο 2:48!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεο song για εξασκηση στη μιξη παιδες... πιο σκληρα πραγματακια τωρα αλλα ηχογραφημένο με αληθινα ντραμς παλι + φωνητικα.. Οι κιθαρες ειναι DI μονο, οποτε φτιαχνετε εσεις τον ηχο ειτε με reamping σε ενισχυτες που εχετε ειτε με plugins.

 

Eδω θα βρειτε τα tracks

http://flatnet.net/downloads/BDSONG.zip

 

Kαι εδω καποιες πληροφοριες για αυτα http://www.ultimatemetal.com/forum/andy-sneap/647989-editing-mixing-practice-song-thems-want.html

 

Eγω μιας και δεν εχω ενισχυτη και μικροφωνα της προκοπης χρησιμοποιησα VST plugin

 

Και εδω η αποπειρα μου http://www.box.net/shared/vdvnhri471clp8t6vre8

 

Κάπου στο 2:40 είναι το fun part με κοψιματακια στις κιθαρες, αλλα χρειαστηκε τρελο editing σε καποια σημεια..

 

ENJOY  8)

 

EDIT:Ακομη δεν το χω στο μεταλ καλα.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαι εδω η καλύτερη μου μίξη so far σε μεταλ τραγουδι! enjoy [ftp=ftp://

]
[/ftp]

 

Eδω είναι η μίξη όπως το ανέβασε ο καλλιτεχνης προς συγκριση http://www.myspace.com/fearedband/music/songs?filter=featured

 

Σε αυτη τη μίξη είχα μονο τα DI σηματα κιθαρας/μπασου και φωνητικων. Και ενα midi map για τα ντραμς ωστε να χρησιμοποιηθει κάποιο Plugin.

 

Κιθαρες: poulin legion, poulin lextac και προσομοιωτης καμπινας το Lecab 2 με guitarhacks impulses

 

Μπασο: Softube bass amp

 

Drums: ezdrummer το απλο (τωρα μαθαινω το Superior Drummer αλλα θελει χρονο ακομα!  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου