Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε

 

1. Μέτρησα και σχεδίασα τη μέση γραμμή

 

DSC00250.jpg

 

2.Επαλήθευσα με templates

 

DSC00251.jpg

 

DSC00252.jpg

 

3. Σημάδεψα συμμετρικά τη θέση των ράβδων ανθρακονημάτων

 

DSC00253.jpg

 

DSC00254.jpg

 

4.Έβαλα ως οδηγό ένα ευθύ template και το κόλλησα με προσοχή χρησιμοποιώντας ταινία διπλής όψεως

 

DSC00257.jpg

 

5.Έσκαψα με το ράουτερ στρώμα - στρώμα 2-3 χιλ κάθε φορά για να μην κλωτσάει...προσοχή θέλει σταθερό χέρι

 

DSC00258.jpg

 

και από την άλλη πλευρά

 

DSC00260.jpg

 

DSC00261.jpg

 

6.Πάμε για το τρας ροντ. Με τον ίδιο τρόπο και οδηγό υπολογίζουμε να περάσει συμμετρικά πάνω από τα σημάδια που χαράξαμε. Εδώ βοηθάει να ''γρατσουνίσουμε'' λίγο με το ρούτερ απαλά πριν κόψουμε για να επιβεβαιώσουμε ότι το μαχαίρι θα κόψει εκεί που θέλουμε ,οπότε κάνουμε και τις ανάλογες μικροδιορθώσεις!

 

DSC00262.jpg

 

μετά από αρκετά στρώματα...

 

DSC00263.jpg

 

DSC00264.jpg

 

Μού φυγε λίγο το ρούτερ στο veneer για να χωρέσει η βίδα της βέργας αλλά θα το διορθώσω...

 

Αύριο κολλάμε ταστιέρα? Έτσι φαίνεται

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το truss rod θα το κολλησεις ?

 

δεν το περιμενα να σου ερθουν τα πραματα και να το ξεκινησεις τοσο αμεσα :D :D Μπραβο ρε Αrgy

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το truss rod θα το κολλησεις ?

 

δεν το περιμενα να σου ερθουν τα πραματα και να το ξεκινησεις τοσο αμεσα :D :D Μπραβο ρε Αrgy

 

 

 

Είμαι σε άδεια ! Γι' αυτό!

;D ;D ;D

 

Δεν ήρθαν γρήγορα 22/11 τα παρήγγειλα!!!

 

τες πα

 

το τρας ροντ δε θυμάμαι ,'ο,τι λένε οι οδηγίες από το stew mac  νομίζω βάζεις σιλικόνη σε κανα δυο σημεία. καλά εφαρμόζει πάντως δεν τζογάρει

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε άδεια ! Γι' αυτό!

;D ;D ;D

αααα πες ετσι !! :D

Δεν ήρθαν γρήγορα 22/11 τα παρήγγειλα!!!

εννωουσα οτι ξεκινησες γρηγορα απο την στιγμη που ηρθαν στα χερια σου!

το τρας ροντ δε θυμάμαι ,'ο,τι λένε οι οδηγίες από το stew mac  νομίζω βάζεις σιλικόνη σε κανα δυο σημεία. καλά εφαρμόζει πάντως δεν τζογάρει

δεν εχει σημασια αν τζογαρει ή οχι πρεπει να το κολλησεις - η σιλικονη ειναι οντως το καλυτερο γιατι αντεχει στο κρυο και στην ζεστη  ;)

εχω δει trus κολλημενα με UHU!!!

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσκυνώ για τις ανθρακονημάτινες βέργες και εύχομαι καλή συνέχεια ;)

 

off-topic: Ορμώμενος από αυτό το thread άλλαξα μόνος μου τάστα στην Bach  doublecut

special. Είχα θηριώδη dunlop 6000 τα οποία προόριζα για άλλη κιθάρα-πειραματόζωο αλλά

τελικά τόλμησα να τα βάλω στην Bach. To αποτέλεσμα ήταν μέτριο με αντικειμενικά κριτήρια

αλλά αξιοπρεπές λαμβάνοντας υπόψιν την απουσία εξειδικευμένων εργαλείων. Ευτυχώς ο

τοπικός οργανοποιός την συμμάζεψε με μόλις 30 ευρώ και νιώθω σαν να αγόρασα καινούρια

κιθάρα. Τρομερό το playability με τα jumbo τάστα, νιώθεις το μπράτσο παχύτερο και σε συνδυασμό με το look και τον ήχο μιας vintagιάρας είναι my cup of tea 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα πες ετσι !! :Dεννωουσα οτι ξεκινησες γρηγορα απο την στιγμη που ηρθαν στα χερια σου!δεν εχει σημασια αν τζογαρει ή οχι πρεπει να το κολλησεις - η σιλικονη ειναι οντως το καλυτερο γιατι αντεχει στο κρυο και στην ζεστη  ;)

εχω δει trus κολλημενα με UHU!!!

 

Οπότε είμαστε μέσα στη φάση!!

 

(UHU??? Ου ,χα! {που έλεγε κι ο Βέγγος})

 

λες μέχρι το live 7.1 να την έχω στα χέρια μου προς κελαηδισμόν?? Αει να ιδούμεν!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσκυνώ για τις ανθρακονημάτινες βέργες και εύχομαι καλή συνέχεια ;)

 

off-topic: Ορμώμενος από αυτό το thread άλλαξα μόνος μου τάστα στην Bach  doublecut

special. Είχα θηριώδη dunlop 6000 τα οποία προόριζα για άλλη κιθάρα-πειραματόζωο αλλά

τελικά τόλμησα να τα βάλω στην Bach. To αποτέλεσμα ήταν μέτριο με αντικειμενικά κριτήρια

αλλά αξιοπρεπές λαμβάνοντας υπόψιν την απουσία εξειδικευμένων εργαλείων. Ευτυχώς ο

τοπικός οργανοποιός την συμμάζεψε με μόλις 30 ευρώ και νιώθω σαν να αγόρασα καινούρια

κιθάρα. Τρομερό το playability με τα jumbo τάστα, νιώθεις το μπράτσο παχύτερο και σε συνδυασμό με το look και τον ήχο μιας vintagιάρας είναι my cup of tea 8)

 

Kαλά έκανες και τόλμησες!! Κι εγώ θα τολμήσω!! Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα τα αγαπημένα μου είναι τα jumbo φρετς γιατί μπορείς να σκάψεις και να μαστιγώσεις ευκολώτερα...από κει και πέρα βέβαια και τα vintage/thin φρετς έχουν τη θέση τους ειδικά στις φεντεροκιθάρες. Βέβαια όταν ήμουν μικρός 18 και ήρθε στα χέρια μου μια mustang του 73 της πέρασε ο Dr Fret μετά από επιλογή μου jumbo frets και το όργανο έγινε θηρίο! περί ορέξεως... Πάντως αν ανοίξουμε DIY ενότητα οι πιο έμπειροι ας μας κάνουν και ένα άρθρο για την ταστοδουλειά...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει σημασια αν τζογαρει ή οχι πρεπει να το κολλησεις - η σιλικονη ειναι οντως το καλυτερο γιατι αντεχει στο κρυο και στην ζεστη  ;)

εχω δει trus κολλημενα με UHU!!!

 

Το Truss ros δεν το κολλάς ποτέ.

Κολλώντας το, ακυρώνεις την αρχή λειτουργίας του.

Δεν έχεις δει truss rod κολλημένα με UHU(από μάστορα τουλάχιστον).

Μη λέμε ότι θέλουμε, θα τον κάψουμε τον άνθρωπο...

Φιλικά πάντα,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Truss ros δεν το κολλάς ποτέ.

Κολλώντας το, ακυρώνεις την αρχή λειτουργίας του.

Δεν έχεις δει truss rod κολλημένα με UHU(από μάστορα τουλάχιστον).

Μη λέμε ότι θέλουμε, θα τον κάψουμε τον άνθρωπο...

Φιλικά πάντα,

Γιώργος

 

Ώπα ώπα ειρήνη υμίν! Όταν λέμε να κολλήσουμε μιλάμε για το hot rod  της Stew Mac που θέλει κόλληση σε δύο μπρούντζινα μπλοκς στην αρχή και το τέλος για rattle free λειτουργία και δεν έχουν να κάνουν καθόλου με τη λειτουργία του truss rod!! δεν ακουμπάνε το truss rod αλλά είναι μπλοκς που το πλαισιώνουν!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Truss ros δεν το κολλάς ποτέ.

Κολλώντας το, ακυρώνεις την αρχή λειτουργίας του.

Δεν έχεις δει truss rod κολλημένα με UHU(από μάστορα τουλάχιστον).

Μη λέμε ότι θέλουμε, θα τον κάψουμε τον άνθρωπο...

Φιλικά πάντα,

Γιώργος

Ώπα ώπα ειρήνη υμίν! Όταν λέμε να κολλήσουμε μιλάμε για το hot rod  της Stew Mac που θέλει κόλληση σε δύο μπρούντζινα μπλοκς στην αρχή και το τέλος για rattle free λειτουργία και δεν έχουν να κάνουν καθόλου με τη λειτουργία του truss rod!! δεν ακουμπάνε το truss rod αλλά είναι μπλοκς που το πλαισιώνουν!

 

φιλικα

Χρηστος  ;)

 

φυσικα και ο αργυρης καταλαβε τι εννωουσα οταν ελεγα να το "κολλησει"

βεβαια για να μην το καταλαβες και εσυ παει να πει πως δεν το εθεσα σωστα οποτε καλα εκανες και μου την ειπες....

 

και ΝΑΙ εχω δει rod κολλημενο με UHU στα brass blocks και μαλιστα ΑΠΟ μαστορα

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου