Προς το περιεχόμενο

High-Gain Λαμπες


alexkon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν εννοείς τον Bugera V22, βλέπω με ένα ψαξιματάκι πως διαθέτει στην προενίσχυσή του τρεις 12AX7, οι οποίες διαθέτουν ήδη το μέγιστο gain που μπορεί να αποδώσει μια λυχνία τέτοιου είδους (διπλοτρίοδος). Αν θες περισσότερο gain από τον ενισχυτή σου, θα χρειαστεί να τον σετάρεις στο gain που επιθυμείς να γίνει λίγο παραπάνω, και να χρησιμοποιήσεις πριν από αυτόν ένα πεταλάκι για boost ή ένα overdrive, προσθέτοντας το δικό του gain στο ήδη υπάρχον. Για προτάσεις ψάξε λίγο στο φόρουμ, είναι χιλιοσυζητημένες (ξεκίνα πχ. από τις αγγελίες για ένα μεταχειρισμένο MXR Micro Amp, ένα MXR MC401 ή ένα Digitech Bad Monkey).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, κατι σετακια με συγκεκριμενες μαρκες 12αχ7 αλλα και τελικες που βλεπω σε σαιτ εξωτερικου και ληγουρευομαι γιατι υποτιθεται οτι αυξανουν το γκαιν σε συγκριση με τις στοκ λαμπες του εκαστωτε ενισχυτη, ειναι μουφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα λινκ να το δούμε, αλλά κατά πάσα πιθανότητα η διαφορά θα είναι εντελώς αμελητέα μιας και θα είναι κι εκείνες... 12AX7. Έχω πετύχει τέτοιες διαφορές σε gain αλλά είναι απειροελάχιστες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://analogtubes.com/tubeshop/index.php?main_page=product_info&products_id=272

 

Αυτο το σετακι πχ... ειχα ελπιδες οτι θα μου δωσει MOOARRR GAINNN!!!1!1! :P. Παντως λογικα μου φαινονται αυτα που λες bloody, ποσο πια να αυξηθει το γκειν οταν μiλαμε για ιδιου τυπου  λαμπες. Ετσι κι αλλιως, ευτυχως υπαρχουν τα tubescreamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις έχω δοκιμάσει. Πάντως είναι ποιοτικές λάμπες, επομένως αν κάποια στιγμή θέλεις να προχωρήσεις σε αναβάθμιση μπορείς να τις αγοράσεις μιας και οι μαμίσιες που φέρει ο ενισχυτής είναι ολίγον τι μάπα ηχητικά. Αλλά και πάλι μην περιμένεις δραματική βελτίωση... ίσως κάποια υπάρξει αν αλλαχθούν και οι τελικές, αλλά το έξοδο είναι πια μεγάλο και πιθανόν η ηχητική διαφορά να σου φανεί αμελητέα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει τις προενισχύτριες σε V22 με JJ που είχα από ένα κιτ που έφτιαξα παλιότερα.

Αν και είναι επίσης φτηνές λυχνίες, η διαφορά στο drive κανάλι ήταν εμφανής ειδικά με

το gain ψηλά, ξεθόλωσε αν και διαφορά στην... ''ποσότητα του γκαζιού'' δεν παρατήρησα.

Στο καθαρό κανάλι η διαφορά ήταν ελάχιστη, τουλάχιστον στα απαίδευτα αυτιά μου.

Μεγαλύτερα βελτίωση βέβαια είχε συνολικά με την αλλαγή του μεγαφώνου σε eminence

tonker που επίσης είχα, το είχα αλλάξει δύο μέρες πριν. Φαντάζομαι πως το μεγάφωνο

ίσως ''αποκάλυψε'' περισσότερο τις διαφορές των λυχνιών, μπορεί με το στόκ να ήταν

ανεπαίσθητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει τις προενισχύτριες σε V22 με JJ που είχα από ένα κιτ που έφτιαξα παλιότερα.

Αν και είναι επίσης φτηνές λυχνίες, η διαφορά στο drive κανάλι ήταν εμφανής ειδικά με

το gain ψηλά, ξεθόλωσε αν και διαφορά στην... ''ποσότητα του γκαζιού'' δεν παρατήρησα.

Στο καθαρό κανάλι η διαφορά ήταν ελάχιστη, τουλάχιστον στα απαίδευτα αυτιά μου.

 

Φυσικό γιατί αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι στο "βρώμικο" κανάλι σε υψηλές τιμές gain λαμβάνουν μέρος όλες οι προενισχύτριες (ή σχεδόν όλες αν κάποια "μισά" τους έχουν να τροφοδοτήσουν κι άλλα στάδια) ενώ στο καθαρό μόνο η πρώτη ή και ίσως μόνο η μισή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ...γιατί θες πιο πολύ gain;; Και τι εννοείς με αυτό; (Θα καταλάβεις γιατί ρωτάω...)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου