Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μπάσ(σ)ου


Kastrato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Πάντως ως προς το ερώτημα του OP ψηφίζω... hadgi- το JB με την maple ταστιέρα, μια χαρά οργανάκι και ωραιότατο σαν look.   ;)

 

Ημουν σιγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ημουν σιγουρος!

 

Τι να κάνω, old habits die hard...  ;D

 

Από την άλλη, το εν λόγο «κουτσουράκι» είναι μια ωραιότατη πλατφόρμα για να του... αλλάξεις τα «φώτα» (με την καλή έννοια), δηλαδή μαγνήτες, κλειδιά, καβαλάρη και να το κάνεις πραγματικά modified  ;)

 

Και για αυτό τον λόγο δεν ψηφίζω Ibanez- γιατί κατά τα άλλα, όπως το έχω γράψει κατ' επανάληψη, τα θεωρώ «τίμια» και value for money όργανα 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθειά σας,και θα  σας ενημερώσω όταν το έχω στα χέρια μου...Α,και θα θελα να ξανακάνω την ερώτηση για τα modified squire..Ποιά η διαφορά τους απο ένα απλό?Τέλος ποιά η διαφορά των J-bass απο το P-bass?Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το J bass είναι το λεγόμενο jazz με τους 2 κλασσικούς τζαζ μαγνήτες (αυτοί οι 2 μακρόστενοι μπροστά και πίσω, ενώ το P είναι το λεγόμενο precision με έναν μαγνήτη συνήθως κάπου στην μέση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτη τον θες προφανως για εξασκηση στο σπιτι ε? τοτε εγω θα σου προτεινα να εδινες καλυτερα το μεγαλυτερος μερος του budget σου για το οργανο. γιατι σκεψου οτι οταν κανεις live θα παιζεις με τους ενισχυτες του χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θα θελα να ξανακάνω την ερώτηση για τα modified squire..Ποιά η διαφορά τους απο ένα απλό?

 

Είναι (και καλά τέλος πάντων) ότι έχουν τα specs του τότε οργάνου, αλλά με... modification: Αν πχ το jazz του 74 έβγαινε με σώμα alder, το VM έχει agathis ή basswood ή maple ή ότι τέλος πάντων πιάσει ο μπάρμπα Μήτσος στην Κίνα ή την Ινδονησία  ;D

 

Κατά τα άλλα εμφανισιακά είναι ένα όργανο που παραπέμπει στο τάδε jazz, έχει τα ίδια scale, nut width με το παλιό κλπ.  Φυσικά ομοίως μαγνήτες, κλειδιά, καβαλάρης είναι υποδεέστερα από το πχ Jazz του 74- για παράδειγμα οι μαγνήτες είναι... modified στοιχείο καθώς είναι Duncan designed  ;)

 

Η διαφορά που ζητάς- κατά την άποψη μου- είναι ότι τα απλά (δηλαδή τα Affinity) είναι λίγο πιο... κούτσουρα, με ουσιαστική διαφοροποίηση τα ξύλα τους, που είναι hardwood και βεβαίως δεν έχουν... Duncan designed μαγνήτες  ;D ;D ;D

 

Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλες διαφορές που δεν μου έρχονται τώρα, αλλά ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα...  :)  Είναι μια χαρά starter κουτσουράκι, που σηκώνει και ενδιαφέρουσες μόντες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου