Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul custom (emg) vs Esp eclipse II


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κι αυτήν?

 

Εντάξει......από το να είσαι παιδεραστής-ψυχοπαθής φαντάζομαι αυτό είναι κάπως καλύτερο (πλάκα κάνω, ελπίζω να μην με αρχίσει στα βρισίδια ο κάτοχος!!)  ;D ;D

 

Άρη, χρόνια σου πολλά. Σου αφιερώνω κομματάκι.  ;)

 

 

Αυτή η διασκευή βέβαια με εκνευρίζει προσωπικά. Απλά το βάζω μπας και το γουστάρεις και το ψάξεις πιο πολύ με μπάντες όπως Bad Company π.χ. για να δεις πόσο ωραία είναι να παίζεις την custom σου με τους κανονικούς μαγνήτες της, the way God intended them to be.... ;D  ;D

 

Kαι για να παίζεις πιο ωραία κομμάτια, όχι το τιτιτιτιρ τιτιρ τιτιτιτιρ τιτρ του ακατανόμαστου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρόνια πολλά Άρη,

 

 

Αν κοιτάξεις για passive μαγνήτες μπορείς να δεις και τους suhr Aldrich.

 

 

Θα ήθελα βέβαια να επισημάνω πως παρότι συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι είναι κάπως το να βάζεις emg σε les paul custom ο καλός metal ήχος βγαίνει πόλυ πιο δυσκολα από όσο φαντάζονται οι περισσότεροι που δεν παίζουν metal δεν βγαίνει εύκολα καλό τρι τρι τρι λολ

 

Επίσης οι emg κατά τη γνώμη μου πάντα, αδικούνται πολύ στα forum, είναι πολύ καλοί μαγνήτες γενικώς και εξαιρετικοί για metal (προσωπικά ο 85 neck μου αρέσει και για jazz) και δεν ισχύει ότι ακούγονται σε όλες τις κιθάρες το ίδιο και ότι δεν έχουν δυναμικές. Αυτό που ισχύει είναι ότι αν δεν παίζεις καλά θα σε ''δώσουν'' είδικά αν δεν παίζεις με πολύ παραμόρφωση.

 

 

Εγώ παίζω με μία les paul 57 VOS με stock μαγνήτες από jazz μέχρί metal αλλά αν είσαι φανατικός μεταλάς καλύτερα να βάλεις EMG 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Αρη χρονια πολλα!

 

Ξεκινησες λαθος την αναζητηση σου..και οι 2 κιθαρες ειναι απο mahogany, εχεις απαντησει στο αρχαιγονο ερωτημα

 

"Mahogany καλο για μεταλ?"

 

αν μεσα σου εχεις κατασταλαξει οτι "Gods made mahogany to play metal and they saw that it was good", τοτε προχωραμε..  ;D ;D ;D ;D

 

Προσωπικα θα παιρνα Gibson γιατι εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια, αρκει να μην την σκαψεις... Εχεις τοσες κιθαρες, ε, με το συμπαθειο κιολας, ξερουμε οτι θα την πουλησεις αργα η γρηγορα... τουλαχιστον με την Gibson θα πιασεις καλη τιμη! (Ειδικα αν συνεχιστει η μανουρα με τον Ομπαμα...)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη χρονια πολλα κατ'αρχας.

 

Και κατα δευτερον, τι ουσιαστικο για μια επικειμενη αγορα σου προσφερει αυτη η συζητηση;

 

Εχω μπερδευτει λιγο.

 

Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα...

 

Πολλα προσφερει... παρα πολλα... !!! Εξαλλου μιλαμε για λες πο... Ολοι την σημερον ημερα αρεσκονται να μιλανε για λες πολ...  ;D ;D

 

Παντω παιδια , μην νομιζετε οτι καιγομαι να αλλαξω μαγνητες στην καστομ οταν και αν με το καλο την αποκτησω... Κραταω και τους στοκ... Εξαλλου εχω αλλες 2 κιθαρες με λες πολ... οποτε ολα καλα...

 

Οποτε παμε στο παρασυνθημα

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_custom_eb_ch.htm?sid=1c4f25c9ed8838a7eb84d25af601e9de

 

η παραπανω λεσ παολ καστομ υστερει καπου και ειναι πιο φθηνη σε σχεση με αυτην ας πουμε

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_lpcstbk.htm

 

η αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_custom_57_black_beauty_eb.htm

 

η τελευταια μηπως επειδη εχει 5` νεκ κανει την διαφορα στην τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω και καταλαβαίνω οι δύο πρώτες είναι ίδιες και είναι η βασική les paul custom  δεν δικαιολογείται η διαφορά της τιμής εκτός και αν υπαρχει κάτι που δεν ξέρω

 

Η τρίτη είναι η 57 VOS δεν έχει maple καπάκι (θα ακούγεται λίγο πιο σκοτεινή) έχει πολύ καλύτερους μαγνήτες και θεωρητικά πάντα κατασκευάζεται με μεγαλύτερη προσοχή και από καλύτερα ξύλα

 

 

Για να είμαι ειλικρινείς ενώ πάντα είχα στο μάτι τις 57 VOS θα αγόραζα την πιο φτηνή από όλες αφού πρώτα δοκίμαζα κάποια κομμάτια και μετά θα έβαζα τους μαγνήτες που μου ταιριάζουν που πιθανότατα θα ήταν κάτι σε low output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είσαι όχι τρελός,αλλά πολύ τρελός για να δώσεις... €2,666.00 (μέχρι και το συγκεκριμένο νούμερο είναι απωθητικό... ;D) για μιά Αμερικάνικη Gibson,ίσα ίσα για να λες οτί αγόρασες καινούρια κιθάρα,όταν την ίδια στιγμή μπορείς να βρεις από "Αμερική πλευρά" κυρίως, μία "μεταχειρισμένη" (ο όρος είναι άδικος στη συγκεκριμένη περίπτωση,εξού και τα εισαγωγικά) Black Βeauty από το Custom Shop,κάνοντας λίγη υπομονή..."Πάνε" από $2,000-2,700 και αν και το ευρώ είναι σχετικά τσακισμένο,πάλι συμφέρει...Ακόμα και με τους δασμούς,για να προλάβω αυτούς που θα μιλήσουν για δασμούς.Ακόμα θυμάμαι και στις αγγελίες εδώ πέρα,που ένα παλικάρι έδινε μία με €2,700 ΑΝ δεν με απαταει η μνήμη μου και που πιθανότατα θα έριχνε κι άλλο αν πήγαινες με μετρητό στο χέρι. ;)

 

Προσωπικά,επειδή το γνωρίζω το..."σπορ" πολύ καλά,μόνο σαν ανέκδοτο μου ακούγεται ο όρος "καινούρια κιθάρα" και βγάζω σπυράκια κάθε φορά... ;D Ποτέ μα πότε δεν αγόρασα καινούρια κιθάρα για να την...γρατζουνάω.Οι μόνες περιπτώσεις που αγόρασα καινούριες,ήταν κάποια limited κομμάτια όλα αυτά τα χρόνια,καθαρά και μόνο για επενδυτικούς λόγους και όχι για να τις...γρατζουνάω ;)

 

Και επειδή έχω και μία...τρέλα και με τα vintage αυτοκίνητα,θυμάμαι όταν πρωτοδιάβασα το βιβλίο του μεγαλύτερου επενδυτή του κόσμου,του Warren E. Buffett,πόσο εντύπωση μου προκάλεσε όταν διάβασα οτί έλεγε,οτί ποτέ στη ζωή του δεν αγόρασε και ούτε πρόκειται να αγοράσει...καινούριο αυτοκίνητο.Το ίδιο -θα συμπλήρωνα- ισχύει και για τις κιθάρες για...γρατζούνισμα! ;D  ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έμενα μακριά από mahogany necks,γιατί έχω δει να γίνονται λαλακίες ακόμα και σε custom καλοφτιαγμένα όργανα επειδή επέμενε ο πελάτης το neck να είναι mahogany.

 

Άν όπωσδήποτε θες μια από αυτές τις 2,για αυτό που θες κρίνοντας από προηγούμενα threads σου,η ESP είναι καλύτερη επιλογή,και σε λιγότερα χρήματα.

 

Μην σε ξεγελάει η τιμή της Gibson ,απ΄ότι διαβάζω έχει πέσει η ποιότητα τελευταία, και δεν ξέρεις τι θα σου τύχει.Το κοινό το οποίο αγοράζει κιθάρες των 2500+ ευρώ έχει μάθει να κρίνει μια κιθάρα από το τί βγαίνει από την τσέπη αποκλειστικά.

 

Επίσης λόγω διαφορετικού σχεδιασμού της ESP έχεις λιγότερες πιθανότητες να κλαίς για πιθανό σπάσιμο στην ένωση headstock-neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP, ESP και πάλι ESP. Αααα δεν ξέρω αν σας είπα, ESP. Ειδικά αυτή σε vintage black ΙΜΗΟ είναι μια από τις ομορφότερες κιθάρες ever. Value for money, specs, ποιότητα, όλα άψογα. Αν είναι να μπούν EMG δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο γιατί να πάρει κανείς Gibson. Άσε που η ESP τους έχει ήδη πάνω.

 

Ως εκ ούτου Άρη (χρόνια πολλά παρεμπιπτόντως) ΜΗΝ πάρεις την ESP γιατί θα ζηλεύω.  :) Ή μήπως να την πάρεις και να περιμένω να την πουλήσεις; Χμμμ 8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου