Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πεταλιέρας


The Hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω στο ερώτημα...

Ο κιθαρίστας μας παίζει από pop μέχρι metal με την Boss GT10b καρφί στην κονσόλα... Οπότε πρώτα ξεψάχνισε την πεταλιέρα σου και μετά κοιτάς για άλλη...

 

Δεν ειπα ποτε οτι 'δεν μπορεις'.Ειπα οτι αυτο π μ δινει το μηχανημα(μετα απο πολλλυυυυ ψαξιμο) δεν με ικανοποιει.

 

Τον κιθαριστα σ μπορει να τον ικανοποιει αν ζηταει κατι διαφορετικο,εγω επρεπε να βαλω το Metalzone στη εξωτερικη λουπα για να παρω καλη παραμορφωση.

 

Εκτος αυτου,το ολο thread δεν το ξεκινησα για να 'θαψω' την GT10,αλλα για να ζητησω γνωμες για την καλυτερη high gain πεταλιερα(μαλλον για την λιγοτερο κακη γιατι καμια δεν μπορει να φταση τον ηχο του αναλογικου).

 

 

 

 

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειπα ποτε οτι 'δεν μπορεις'.Ειπα οτι αυτο π μ δινει το μηχανημα(μετα απο πολλλυυυυ ψαξιμο) δεν με ικανοποιει.

 

Kατά τη γνώμη μου, πεταλιέρα που απλά πατάς ένα μαγικό patch και βγάζει θεϊκό ήχο σε οποιοσδήποτε ενισχυτή, PA, PC, ΔΕΝ υπάρχει.

 

Γι' αυτό το λόγο όσες πιο πολλές παραμετροποιήσεις έχει μια πεταλιέρα, τόσο πιο πολύ μπορείς να την εφαρμόσεις στο rig σου. Με μεμονωμένα distortion πεταλάκια π.χ. αυτό είναι πιο δύσκολο, καθώς μπορεί να ακούγεται καλό σε κάποιον ενισχυτή και σε έναν άλλον μάπα, με πολύ λίγες προοπτικές βελτίωσεις.

 

Αν κάποιοι νομίζετε ότι ο high gain ήχος που ακούγεται από γνωστά μέταλ συγκροτήματα βγαίνει από το πάτημα ενός μαγικού κουμπιού, αναζητήστε μια πεταλιέρα που να το κάνει αυτό και πείτε και σε εμάς. Αν από την άλλη, νομίζετε ότι ο high gain ήχος βγαίνει από έναν συνδυασμό κανάλι ενισχυτή, καμπίνας με πολλά speakers, τη θέση και το είδος του μικροφώνου, stomp boxes, EQ κ.τ.λ. κ.τ.λ. τότε κοιτάζοντας την πεταλιέρα σας θα κατανοήσετε ότι ''έχετε'' (έστω εως συμβιβασμό) όλα αυτά τα πράγματα στα πόδια σας και όσο πιο καλά γνωρίζετε τη συγκεκριμένη δομή τόσο πιο εύκολα θα βγάλετε ήχο.

 

Τέλος, αν εμπιστεύεστε έναν ήχο μιας πεταλιέρας σε ένταση....ακουστικών και θεωρείτε ότι είναι και μαμώ τους ηχους, δοκιμάστε να παίξετε με αυτόν σε κάποιο live...μήπως τελικά σε εντάσεις Live ο ήχος ''λασπώνει''? Μήπως ''χάνεται'' στην μίξη, και απορροφάται από όλα τα άλλα όργανα επί σκηνής? Μήπως .....κ.τ.λ. κ.τ.λ.?

 

Ένας π.χ. rectifier εξομοιωτής με το gain στο 100% μια χαρά θα ακούγεται με τα ακουστικά μας....σε live το αποτέλεσμα θα είναι μάλλον λάσπη, και θα πρέπει να ρίξουμε αρκετά το gain του, και να κάνουμε τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο EQ (της ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ, όχι του preamp) έτσι ώστε να μην μας χαντακώνουν οι συχνότητες. Όχι δεν θα ακούγεται σαν αυθεντικός, αλλά αξιοπρεπέστατος θα είναι, μην τρελαθούμε....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά τη γνώμη μου, πεταλιέρα που απλά πατάς ένα μαγικό patch και βγάζει θεϊκό ήχο σε οποιοσδήποτε ενισχυτή, PA, PC, ΔΕΝ υπάρχει.

 

Γι' αυτό το λόγο όσες πιο πολλές παραμετροποιήσεις έχει μια πεταλιέρα, τόσο πιο πολύ μπορείς να την εφαρμόσεις στο rig σου. Με μεμονωμένα distortion πεταλάκια π.χ. αυτό είναι πιο δύσκολο, καθώς μπορεί να ακούγεται καλό σε κάποιον ενισχυτή και σε έναν άλλον μάπα, με πολύ λίγες προοπτικές βελτίωσεις.

 

Αν κάποιοι νομίζετε ότι ο high gain ήχος που ακούγεται από γνωστά μέταλ συγκροτήματα βγαίνει από το πάτημα ενός μαγικού κουμπιού, αναζητήστε μια πεταλιέρα που να το κάνει αυτό και πείτε και σε εμάς. Αν από την άλλη, νομίζετε ότι ο high gain ήχος βγαίνει από έναν συνδυασμό κανάλι ενισχυτή, καμπίνας με πολλά speakers, τη θέση και το είδος του μικροφώνου, stomp boxes, EQ κ.τ.λ. κ.τ.λ. τότε κοιτάζοντας την πεταλιέρα σας θα κατανοήσετε ότι ''έχετε'' (έστω εως συμβιβασμό) όλα αυτά τα πράγματα στα πόδια σας και όσο πιο καλά γνωρίζετε τη συγκεκριμένη δομή τόσο πιο εύκολα θα βγάλετε ήχο.

 

Τέλος, αν εμπιστεύεστε έναν ήχο μιας πεταλιέρας σε ένταση....ακουστικών και θεωρείτε ότι είναι και μαμώ τους ηχους, δοκιμάστε να παίξετε με αυτόν σε κάποιο live...μήπως τελικά σε εντάσεις Live ο ήχος ''λασπώνει''? Μήπως ''χάνεται'' στην μίξη, και απορροφάται από όλα τα άλλα όργανα επί σκηνής? Μήπως .....κ.τ.λ. κ.τ.λ.?

 

Ένας π.χ. rectifier εξομοιωτής με το gain στο 100% μια χαρά θα ακούγεται με τα ακουστικά μας....σε live το αποτέλεσμα θα είναι μάλλον λάσπη, και θα πρέπει να ρίξουμε αρκετά το gain του, και να κάνουμε τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο EQ (της ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ, όχι του preamp) έτσι ώστε να μην μας χαντακώνουν οι συχνότητες. Όχι δεν θα ακούγεται σαν αυθεντικός, αλλά αξιοπρεπέστατος θα είναι, μην τρελαθούμε....

 

Δεν ειπα οτι ψαχνω καποιο μαγικο κουτι η το κουτι της Πανδωρας η οτιδηποτε τετοιο.Ολα τα μηχανηματα χρειαζονται τις σωστες ρυθμισεις.Αυτο που λες ειναι και αυτονοητο και αυταποδεικτο.

 

 

Δεν νομιζω να ειπε κανεις τετοιο πραγμα,ανεξαρτητα απο το πιο μηχανηα προτιμαει,ουτε μιλησαμε για αντιγραφη ηχου αλλων συγκροτηματων.

 

Οι συνθηκες για τις οποιο μιλησα εινα περιβαλλον ερασιτεχνικης ηχογραφησης στο σπιτι με οσο το δυνατον πιο αξιοπρεπη ηχο.

 

Συγκροτηματα μεγαλα/μικρα εναν υποτυπωδη|(τουλαχιστον) ηχοληπτη εχουνε.Κια racks και ενα καρο προενισχυτε και και ... και δε χειριζοντια μηχανηματα 500ε(τα μεγαλα συγκροτηματα).

 

Τωρα να δωσεις 2.000 για Axe Effects...αμμα τα χεις και το γουσταρεις καντο.

 

Ομως επισης πρεπει να γνωριζεις οτι οι περισσοτεροι κιθαριστες προτιμουν τα πραγματα οσοσ πιο απλα γινονται(ιδιαιτερα σε high gain καταστασεις).

 

Κιθαρα-πεταλακια/εφεδιερα-μικτης.

 

Αυτο λογω και οικονομικων μεγεθων αλλα και χωρου καθως και γενικοτερων συνθηκων ο μεσος παιχτης ΔΕΝ μπορει να το κανει.Γι αυτο και συμβιβαζομαστε με πεταλιερες.

 

 

Τελος,δεν ξερω αν εχεις κατι να προτεινεις σχετικα με την ερωτηση : Ποια κατα τη γνωμη σ ειναι η καταληλοτερη πεταλιερα για τη χρηση που εως τψρα εχω περιγραψει?

 

 

Δεν κανω υποδειξεις,ουτε 'μαστερ' το παιζω ουτε τιποτα.ΓΝΩΜΕΣ θελω να μαζεψω ρε παιδια,αλλα σε αυτο που ρωτησα!

 

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επρεπε να βαλω το Metalzone στη εξωτερικη λουπα για να παρω καλη παραμορφωση.

Oι συνθηκες για τις οποιο μιλησα ειναi περιβαλλον ερασιτεχνικης ηχογραφησης στο σπιτι με οσο το δυνατον πιο αξιοπρεπη ηχο.

Χωρίς να το παίζω ειδήμονας στο χώρο του high gain, μάλλον χρειάζεται να επαναπροσδιορίσεις την έννοια της "καλής" παραμόρφωσης, γιατί ακόμα και το υποκειμενικό και το "περί ορέξεως" έχουν και κάποια όρια..

 

Αν δηλαδή η GT10 δε σου κάνει, αλλά το metalzone είναι καλό... ::)

 

Σε σχέση με το ερώτημά σου, σου έδωσα απάντηση λίγες σελίδες πριν:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188941.msg603270#msg603270

 

Τόσο την HD500 ,όσο και τις HD300,GT10 και RP355 τις είχε φίλος και τις έχω ακούσει εκτενώς.

H  RP355 και η HD300 είναι ακόμα στην κατοχή του, ενώ τις άλλες 2 τις έδωσε για διαφορετικό, κάθε φορά, λόγο.

Προσωπικά, μ'άρεσε περισσότερο η HD500, γι'αυτό και σου πρότεινα τη συγκεκριμένη λύση, παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δηλαδή η GT10 δε σου κάνει, αλλά το metalzone είναι καλό... ::)

 

 

Βασικα το metalzone το εδωσα ποιο πολυ σαν παραδειγμα για το ποσο διαφορετικο ακουγεται το ΙΔΙΟ πεταλι απο την πεταλιερα και απο μονο του.Ακριβεστερα :

 

Εχω ενα patch στην πεταλιερα με εναν ενισχυτη μια καμπινα και το Metalzone που εχει μεσα η πεταλιερα.

 

Στο ιδιο ακριβως patch,με την ιδια καμπινα και τον ιδιο ενισχυτη βγαζω το Metalzone της πεταλιερασ(το inbuilt) και βαζω το Metalzone το πεταλακι μ στην εξωτερικη λουπα της πεταλιερας.

 

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το Metalzone  της πεταλιερας εχει εναν πολυ πιο 'πλαστικο' ηχο απο το κανονικο το Metalzone που το τρεχω στην λουπα (και παντα σε headphones out).

 

Η ηχος της με το Metalzone στη λουπα ειναι πολυ πιο 'ζεστος',με περισσοτερα μεσσαια και λιγοτερο 'τζιτζικι',αυτο δηλαδη που συμβαινει γενικοτερα με την GT10 στα high gain.

 

Γενικοτερα παντως το Metalzone (φτωχο πλην τιμιο) εχει σωσει κοσμο κσι κοσμακι  ;D

 

 

Απο κει και περα,ειδικα αφου εχεις προσωπικη αποψη για τα μηχανηματα και τα εχεις δοκιμασει ολα,σεβαστη απολυτη η γνωμη σ!

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ψαχνω καποιο μαγικο κουτι η το κουτι της Πανδωρας η οτιδηποτε τετοιο.

 

Και όμως, υπάρχει  ;D

 

korg-pandora-px4b.jpg

 

Πέρα από την πλάκα...

 

Τελος,δεν ξερω αν εχεις κατι να προτεινεις σχετικα με την ερωτηση : Ποια κατα τη γνωμη σ ειναι η καταληλοτερη πεταλιερα για τη χρηση που εως τψρα εχω περιγραψει?

 

Όχι, δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη, καθώς έχω παίξει σε πολύ λίγες...εμένα απλά το προηγούμενο και το πρώτο ποστ μου ήταν απλά μια παρότρυνση να το ψάξεις καλύτερα, καθώς προσωπικά ΔΕΝ νομίζω ότι η boss αν ρυθμιστεί σωστά έχει πλαστικό ήχο.... Όχι επειδή είναι η boss, οποιαδήποτε άλλη πεταλιέρα να μου έλεγες (σε αυτή την κατηγορία τιμής) θα σε παρότρυνα το ίδιο.

 

Για παράδειγμα, ένας φίλος μου που έπαιζε με μια Line6 POD είχε κακό-πλαστικούρα ήχο, βέβαια χρησιμοποιούσε έναν Marshall MG και τα patches που είχε ήταν μάλλον τα εργοστασιακά. Μου είπε ότι γενικά δεν είναι ευχαριστημένος, και ότι το καλοκαίρι δανείστηκε ένα POD 2 (αυτό το μικρό) και μου είπε ότι είναι φοβερό. Όμως

α) το καλοκαίρι δεν έπαιζε με τον MG αλλά με άλλον ενισχυτή

β) πιθανόν ο κάτοχος του pod 2 να το είχε ψάξει καλύτερα το μηχάνημα και να είχε πιο στρωμένους ήχους.

Εξάλλου σε σπίτι φίλου μου που πήγαινα για τζαμάρισμα, ο ένας έπαιζε με ενισχυτή και ο άλλος με την κανονική line6 pod σε υπολογιστή και ο ήχος ήταν φοβερός. Γι'αυτό πιστεύω οτι οι σωστές ρυθμίσεις κάνουν θαύματα σε τέτοια μηχανήματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα οποιος περιμενει καλο ηχο με τα εργοστασιακα presets τοτε ειναι το λιγοτερο αφελης ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, υπάρχει  ;D

 

korg-pandora-px4b.jpg

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ !  :o

 

 

Παντως αυτο για τα presets ειναι πεεεερα για πεεεερα αληθεια !

 

 

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου