Προς το περιεχόμενο

Vibrato or whammy bar ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vibrato με το αριστερο χερι λοιπον or whammy bar ??? ειναι "λαθος" νσ γινεται μονο με το bar ??? αφαιρει κατι ??

 

 

πραγματικα εχω δει κιθαριστες - που αραια και που κανουν βιμπρατο με το αριστερο χερι. Δε λεω καλο ειναι ν εχεις και τη τεχνικη να το κανεις..αλλα εν τελη τι ειναι σωστο και τι οχι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ισως το πιο "ελευθερο" μουσικο οργανο ever.Tο AΠΟΤΕΛΕΣΜΑ μετραει αρα αν ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ καλα...σωστο ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό στην προσωπική έκφραση του κάθε κιθαρίστα. Εγώ προσωπικά απεχθάνομαι το vibrato  του τρεμολου και με χαλάει πάντα στο αυτί αλλά φαντάζομαι υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι που τους αρέσει και στο παίξιμο και στο αυτί. Βέβαια το τρέμολο (κατεμέ πάντα) ποτέ δεν θα μπορέσει να βγάλει το συναίσθημα που βάζει το χέρι στο βιμπράτο και τον έλεγχο που έχεις στην χορδή αν και είναι μειονέκτημα το ότι μπορείς να κάνεις μέχρι 3 χορδές (εγω προσωπικά μέχρι 3 μπορώ δε νξέρω αν μπορεί να κάνεις κ με περισσότερες). Οπότε συμπέρασμα κάνε ότι καταλαβαίνεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέμολο αυξομειώνει το pitch της νότας αν τραβάς και σπρώχνεις.Μπορείς φυσικά και να αυξήσεις μόνο ή να μειώσεις μόνο τη συχνότητα αν κάνεις μόνο ένα από τα δύο.

 

Απλά κατ'εμέ δεν είναι εφικτό να χρησιμοποιείς τρέμολο σε κάθε φράση λόγω της απόστασης που έχει να διανύσει το χέρι.

 

Υπάρχουν βέβαια και κιθαρίστες/κιθαρίστριες που κρατάνε για μεγάλο χρονικό διάστημα το whammy bar στο χέρι τους και κάνουν εκπληκτικά εκφραστικές φράσεις,αλλά συνήθως είναι λίγο περιοριστικό ως προς την ταχύτητα εκτός και αν αρχίσεις τα λεγκάτα.

 

Και πάλι τίποτα δεν είναι απόλυτο μπορεί να τα καταφέρεις και να αναπτύξεις προσωπικό στυλ με αυτό.

 

 

edit: πάρε και μια τύπισσα που χρησιμοποιεί πολύ το τρέμολο:

 

 

 

Ως προς το "κανονικό" βιμπράτο με το αριστερό χέρι μόνο,ο "ασχετούλης" παρακάτω τα λέει πολύ καλά πιστεύω:

 

Steve Vai Guitar Techniques vibrato

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου