Προς το περιεχόμενο

monitors για pod x3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην πολυψειρίζεις τα Watt. Τα περισσότερα μονιτορ στην τιμή που σου δίνουν είναι RMS.

Οποιοδήποτε studio μόνιτορ ηχείο και να πάρεις θα σε καλύψει μια χαρά απο ενταση.

Η Samson μια χαρά μάρκα είναι και τα μονιτορ της τα RESOLV 80 που ήταν το παλιό μοντέλο τα έχω ακούσει και ηταν μια χαρά. Σου τα αντιπρότεινα από τα ESI (που επίσης έχω ακούσει και ήταν μια χαρά) για το γεγονός ότα τα Resolv κοστίζουν κανονικά παραπάνω και τυχαίνει να τα έχει σε προσφορά το DV247 και έχουν πιο καινούριο σχεδιασμό και μεγαλύτερο woofer 6.5" Που σημαίνει ότι θα έχεις καλύτερη απόδοση σε μπάσσες συχνότητες κάτι που ενδιαφέρει πολύ στο κιθαριστικο κομμάτι που θες να ασχοληθείς.

Τα Yamaha, KRK κτλ είναι εκτος του μπατζετ σου και δεν νομίζω οτιθ θα χρειαστεί να δώσεις παραπάνω λεφτα για να εχεςι ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

loki,η απάντηση σου με βοήθησε αρκετά  ;D  αυτο που είπες για τα μπάσα: το 5'' δλδ θα έχει μεγάλη διαφορά απο το 6.5''?απο το καταστημα αυτο δεν έχω παραγγήλει ποτε,είναι αξιόπιστο και πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά?Τα behringer δλδ να τα αποκλίσω έτσι?στην ίδια τιμή με τα esi είναι και αυτά http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5a_deluxe.htm τα οποία είναι 70 watt rms,τα esi δε βρήκα πόσα rms είναι :/.Loki για αυτα τα m audio  τι έχεις να πείς σε σχέση με τα samson και τα esi?παιδια τα θέλω για death metal ήχο (και όταν παίζω και όταν ηχογραφώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ακούσει και τα μικρά τα maudio bx5a. Μια χαρά είναι αλλά λίγο μικρά σε μέγεθος και με αρκετά ασθενέστερo μπασο από τα δικά μου ΒΧ8a. Τα ESI ειναι 75W RMS.

Για τη χρήση που τα θες και τα λεφτά που δίνεις ή προσφορά του DV στα Resolv Α6 είναι για μενα μονόδρομος. Ενας φίλος μου ψάχνει για μονιτορ με την ιδια χρήση με σενα με το POD HD500 και μετα από ψάξιμο καταλήξαμε σαν καλύτερη επιλογή σε λίγα λεφτα στα Α6 τα οποία θα παραγγείλει προσεχώς. Ο ιδιος φιλος έχει ξαναπαραγγείλει απο DV247 χωρις κανένα πρόβλημα και τα μεταφορικά είναι 20 ευρώ νομίζω για παραγγελίες κάτω των 300 ευρώ, απο εκεί και πάνω είναι τσάμπα. Γενικά αν δεις και στο φορουμ το DV247 προτείνεται ως καλό και αξιοπιστο On line Music Store.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα είμαστε στα 200 euro τώρα :P ,μιας και φτάσαμε εκεί αν αποφασίσω να δώσω τόσα λεφτά τι έχεις να πείς για αυτά http://www.thomann.de/gr/esi_near_08_classic.htm  ?γιατι θα παραγγείλω και αλλα πραγματα απο thomann οπότε γλειτώνω τα μεταφορικά.τώρα πάλι σε περίπτωση που δε δώσω τόσα λεφτά απότι κατάλαβα τα esi 05 είναι η καλύτερη επιλογή?επίσης είδα στο φορουμ οτι έχουν συζητηθεί πολύ τα fostex,για αυτα τι έχεις να πεις?το συγκεκριμένο μοντελο όμως που έχει συζητηθεί δεν υπάρχει πλέον :/ και επειδή διάβασα και αλλού καλά λόγια για τα fostex έχεις να μου προτείνεις τπτ και απο αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή μάλλον έχεις μπερδευτεί αρκετά...Τα monitors σε αυτές τις τιμές δεν έχουν τρελές διαφορές!Κοίτα τα χαρακτηριστικά τους,ποια έχουν τα λιγότερα ελλατώματα,εδώ σου έγιναν κάποιες προτάσεις και πήγαινε με ένα cd που έχεις λιώσει και ξέρεις καλά, να τα ακούσεις από κοντά και να δεις ποιο ζευγάρι ταιριάζει στα αυτιά σου!

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι και ο χωρος σου παίζει μεγάλο ρόλο στο τι θα ακούσεις...

 

Το dv247 είναι αξιόπιστο όσο το thomann θα έλεγα!

 

edit:Στην θέση σου δεν θα κοίταζα για πάνω από 5"-6"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι οτι σπουδάζω ξάνθη και δεν έχω τη δυνατότητα να τα ακούσω καπου :/ .Αλλά ακόμα και αν πάω θεσσαλονίκη με ενα cd όπως μου πες,το τί θα ακούω απο το cd έχει σχέση το πώς θα ακούω την κιθάρα μου όταν παίζω?επίσης ήθελα να ρωτήσω,έχω ενα 5.1 ηχοσήστημα της Logitech 75 watt rms,υπάρχει περίπτωση να μπορώ να συνδέσω το  podx3 η κάπως μεσα απο το pc να ακούω την κιθάρα μου απο εκεί?Οσο αφορά τα watt που λέμε ας πούμε το ηχοσύστημα το ανοίγω το πολύ μέχρι τη μέση,το επόμενο βήμα είναι να κουφαθώ!!γιαυτό απορώ πως δε θα μου φτάσουν τα 75 watt rms των esi,εκτώς και αν είναι διαφορετικά πράγματα.Νeurotic δλδ μου προτίνεις τα esi Που πόσταρα?που είναι 8αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενημέρωσαν απο το thomann οτι ολες οι μετρήσεις τους και αυτα που γράφουν στις σελίδες τουσ είναι RMS watt καλό αυτό.ήθελα να ρωτήσω η υποδοχή S/PDIF Out τι ακριβώς είναι?μήπως να κοιτάξω για μονιτορ που να έχουν και τέτοια είσοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S/PDIF είναι πρωτόκολλο μεταφοράς!Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι το εξής:Συμβάλλει ώστε ο ήχος που παράγεται να είναι ψηφιακός και να μην μετατρέπεται σε αναλογικό από τους AD/DA converters της κάρτας και επομένως να μην υπάρχουν αλλοιώσεις στο σήμα...

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κανείς...

 

Αν έχεις υποδοχή στην κάρτα σου τσέκαρε και γι' αυτή την είσοδο αν σε ενδιαφέρει!Διαφορά δεν νομίζω να καταλάβεις πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου