Προς το περιεχόμενο

JIMI JAM


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Επειδή διαβάζω τις τελευταίες μέρες αρκετά περί wah το θυμήθηκα.

Χρόνια πριν, είχε γίνει μιά εκδήλωση για να τιμηθεί η μνήμη του J.Hendrix.

Μας ζητήθηκε να πάρουμε μέρος, παίξαμε ένα σετ 45 λεπτών, ηχογραφήθηκε πρόχειρα, μας άρεσε όμως και βγήκε ένας δίσκος απο τη συναυλία.

Παίξαμε τρίο -προκειμένου να πιάσουμε κάτι απο το πνεύμα της εποχής και του μουσικού- και το κομμάτι που παραθέτω (σε edit μορφή γιατί είναι αρκετά μεγάλο) ήταν εκείνο που νομίζω πλησίασε αρκετά το ύφος που ζητούσαμε.

Είναι 100% αυτοσχέδιο, παίχτηκε 1 φορά μόνο επί πάλκου, κανείς δε γνώριζε τι ακριβώς θα γίνει, ίσως και γι'αυτό μας οδήγησε σε μονοπάτια που δεν συνηθίζουμε να διαβαίνουμε ως γκρουπ...

Ακόμα, να σημειώσω πως αυτή ήταν η πρώτη φορά -εξ όσων θυμάμαι- που έπαιξα με wah pedal στη ζωή μου (και μία εκ των ελαχίστων γενικά επί πάλκου).

Ηλίας Ζάικος-κιθάρα,φωνή

Σωτήρης Ζήσης-μπάσο

Αλέξης Αποστολάκης-τύμπανα

jimijam_new.mp3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πειστική προσέγγιση του μεγαλείου του Jimi (ίσως όχι τόσο απ' τη φωνή). Εξαιρετική ηχογράφηση και προσπαθώ να μετρήσω πόσους τίτλους (τραγουδιών του) πέρασες. I don't know, ίσως you don't know. ;D.

Καιρός ν' αφήσεις τα λοιπά ατοπήματα και να επιστρέψεις στη strat. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ πειστική προσέγγιση του μεγαλείου του Jimi (ίσως όχι τόσο απ' τη φωνή). Εξαιρετική ηχογράφηση και προσπαθώ να μετρήσω πόσους τίτλους (τραγουδιών του) πέρασες. I don't know, ίσως you don't know. ;D.

Καιρός ν' αφήσεις τα λοιπά ατοπήματα και να επιστρέψεις στη strat. ;)

 

Ευχαριστώ θερμά Νέστωρ! Όλα τα προσέχεις μπαγάσα!!! ;D Όπως και κάθε τι που ακούγεται είναι on the spot, ξέρεις, ποτέ δεν το σκέφτηκα έτσι όπως το θέτεις (με τους τίτλους)!

Πόσο δίκιο έχεις όμως...ασυναίσθητο ήταν πάντως, φαντάζομαι η προσπάθεια για ουσιαστικό πλησίασμα του ύφους με οδήγησε στο ν'ανακαλέσω στη μνήμη μου φράσεις, τρόπους και, απ'ότι φαίνεται και τίτλους απο το υλικό του...και φαντάσου πως σ'ένα σημείο (που δεν ακούγεται εδώ) τραγουδάω και το here's my train a comin'...oh well...

Προς το παρόν έχω επιστρέψει (για τα καλά  8)) στις τέλε...άμα γεράσω ακόμα λίγο...ποτέ δεν ξέρεις  ;D...

 

ΥΓ. off topic: η εκτίμηση μου για τις γνώσεις και το αιθητήριο σου ανέβηκαν έτι περαιτέρω μετά το εξαίρετο (όσο και ουσιαστικό) σχόλιο σου για τα σόλος του B.Robertson στο θέμα για το wah...υποκλίνομαι!

 

Ηλία μη λές τέτοια πράγματα.Ότι δηλαδή ήταν η πρώτη φορά που έπαιζες με wha.Δε θα σε πιστεύουν. ;D

 

Καλά, άμα είναι να δημιουργήσω προβλήματα, ήταν η δεύτερη... ;D ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φαντάσου πως σ'ένα σημείο (που δεν ακούγεται εδώ) τραγουδάω και το here's my train a comin'...oh well...

 

ΥΓ. off topic: η εκτίμηση μου για τις γνώσεις και το αιθητήριο σου ανέβηκαν έτι περαιτέρω μετά το εξαίρετο (όσο και ουσιαστικό) σχόλιο σου για τα σόλος του B.Robertson στο θέμα για το wah...υποκλίνομαι!

6.10. ;)

 

Thanks. :)

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εξαιρετικο!Ηταν τοτε που χε παιξει και ο Πατελης?

Και φαντάσου πως σ'ένα σημείο (που δεν ακούγεται εδώ) τραγουδάω και το here's my train a comin'...oh well...

Mια χαρα ακουγεται. ;D ;D ;D

 

Ο Robbo ηταν μαστορας στο wah και το παιξιμο του πολυ bluesy(ειχε γραψει και

καποια μπλουζατα ;D κομματια στους Lizzy-Silver dollar λχ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνανε πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου για αυτο το jam.....

το jam σαν "νοτες" δεν θυμιζει και πολυ Hendrix μονο καποια wah σολιδια που και αυτα ειναι πολυ "καθαρα". το κλιμα ομως πιαστηκε για τα καλα. παιζουμε στην σκηνη αυτο που γουσταρουμε εκεινη την στιγμη (αυτο που παντα εκανε ο Jimi και πολυ αλλοι της εποχης.) απο αυτην και μονο την αποψη το Jam ειναι jimi Jam  ;)

 

ασχετο/σχετικο:

δυστηχος οτι Hendrix κομματι παιχτηκε απο αλλο group υστερει παντα στα Τυμπανα.κανεις Drummer δεν εκατσε ποτε σοβαρα να ασχοληθει με το παιξιμο του Mitchell οποτε κιθαριστικα τα κομματια ειναι τελεια αλλα απο τυμπανα.....

 

ααααα Ηλια λες ψεματα!  :P μια περιοδο σε θυμαμαι συνεχεια με Wah!  ;D

 

επισης οποτε σε βλεπω σου λεω να μου γραψεις αυτο το CD.

(συμβαινει τα τελευταια 6 χρονια χαχαχαχαχα)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παιρνανε πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου για αυτο το jam.....

το jam σαν "νοτες" δεν θυμιζει και πολυ Hendrix μονο καποια wah σολιδια που και αυτα ειναι πολυ "καθαρα". το κλιμα ομως πιαστηκε για τα καλα. παιζουμε στην σκηνη αυτο που γουσταρουμε εκεινη την στιγμη (αυτο που παντα εκανε ο Jimi και πολυ αλλοι της εποχης.) απο αυτην και μονο την αποψη το Jam ειναι jimi Jam  ;)

 

ασχετο/σχετικο:

δυστηχος οτι Hendrix κομματι παιχτηκε απο αλλο group υστερει παντα στα Τυμπανα.κανεις Drummer δεν εκατσε ποτε σοβαρα να ασχοληθει με το παιξιμο του Mitchell οποτε κιθαριστικα τα κομματια ειναι τελεια αλλα απο τυμπανα.....

 

ααααα Ηλια λες ψεματα!  :P μια περιοδο σε θυμαμαι συνεχεια με Wah!  ;D

 

επισης οποτε σε βλεπω σου λεω να μου γραψεις αυτο το CD.

(συμβαινει τα τελευταια 6 χρονια χαχαχαχαχα)

 

1. Ακριβώς έτσι το είχαμε αντιμετωπίσει το ζήτημα...είναι ματαιοπονία να "βγάλεις" Hendrix...αυτό που ψάξαμε ήταν να θυμίσουμε στους θεατές ένα "feeling" της εποχής και του ήχου του.

 

2. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις...αν δεν έχεις ακούσει Scott Finch, ψάξτο...ή πες μου να σου γράψω  ;D...

 

3. Δεν ψεύδομαι!!  8) Η εποχή που λες ήταν ΜΕΤΑ απο αυτό το λάιβ...και δεν κράτησε και πολύ...

 

4. Ανέτρεξε στο 3... ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου