Προς το περιεχόμενο

Σε αναζητηση distortion stompbox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.Θελω να αγορασω ενα πεταλακι παραμορφωσης για να

παιζω με τον blues junior.Overdrives εχω αρκετα αλλα θελω και ενα πεταλι

με ισως οχι αποιρο gain του στυλ super death metal απλα να μπορει να βγαλει

τον κλασικο αμερικανικο ηχο.Διαθετω εως 150 ευρω.Εχω ακουσει στο youtube

διαφορα πεταλακια αλλα τα περισσοτερα ειτε πρεπει να τα πληροσω 400 ευρω

η να περιμενω 4-5 μηνες για να ερθουν απο την αμερικη.

Παρακαλω καντε ελευθερα προτασεις.Να πω επισης οτι εχω χρεωστικη καρτα

αρα δεν περιοριζομαι στην αγορα απο τοπικα καταστηματα αν υπαρχει κατι καλο

που δεν βρισκεται ευκολα στη χωρα μας.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....και εγώ αυτό τον καιρό ψάχνομαι για τέτοια αγορά, και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον το hardwire distortion της digitech σε αυτή τη κατηγορία τιμής (το είδα και σε ένα από τα pedalboard διασημων καλλιτεχνών, το σχετικό σημερινό thread και χάρηκα... ;D).

 

Το καλό είναι ότι το έχει και ένα κατάστημα εδώ στην πόλη μου, οπότε θα πάω κάποια στιγμη τον ενισχυτη παραμάσχαλα και θα πάω να το δοκιμάσω από κοντά...(να δούμε πότε). Κιθάρες αγοράζω στην τύχη, πεταλάκια ποτέ....  ;D (το λέω αυτό γιατί, τουλάχιστον με τον δικό μου συνδυασμό ενισχυτή - κιθάρας, δοκίμασα 2 πολυδιαφημισμένα πεταλάκια vox και δεν ήταν ωραίο το αποτέλεσμα...). Οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο....το πεταλάκι είναι αυτό:

 

 

HardWire SC-2 Valve Distortion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

να μπορει να βγαλει

τον κλασικο αμερικανικο ηχο.

 

Κλασικό αμερικάνικο ήχο... Αν σε ερμηνεύω σωστά, μήπως θες ένα Rat ή ένα rockman; Κλασικό ροκ αμερικάνικο aor ήχο; Boston, Journey, toto κλπ ή κάτι άλλο; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα σου προτείνω να ενισχύσεις την ντόπια δημιουργικότητα, αγοράζοντας από εδώ:

 

http://www.crazytubecircuits.com/#pedals

 

ένα Black Magic.

 

Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα low/mid έως (very) high gain Distortion που μπορείς να βρεις. Και με το χαρακτήρα που αναζητάς. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή του αλλά νομίζω ότι είναι μέσα στο budget σου. Άκουσέ το οπωσδήποτε πριν αποφασίσεις (μπορείς εύκολα σε γνωστό κιθαρομάγαζο της Αθήνας, αν μένεις εδώ βέβαια).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω ενα +1 για το Hardwire και το Black Magic που προαναφερθηκαν. Μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις και τα δυο οταν τα δοκιμασα, σιγουρα αξιζουν μια δοκιμη για να δεις αν δου κανουν - θα τα βρεις σχετικα ευκολα σε ελληνικα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Χαιρομαι για τις προτασεις που μου κανατε γιατι ακριβως αυτα τα πεταλια σκεφτομουν κι εγω εκτως απο το ΕΜΜΑ που πρωτη φορα το βλεπω και μπορω να πω οτι τα σπαει,αλλα δεν χρειαζομαι κατι τετοιο.Οπως προαναφερθηκε

αυτο που ψαχνω ειναι κατι σε journey,toto κτλ.Ξερω οτι με 200 ευρω δεν γινεται να πετυχω αυτους τους ηχους,απλα θελω να τους θυμιζει για το "μοτζο" και λογω προσωπικης προτιμησης.Το black magic το σκεφτομουν απο την αρχη αλλα μετα ειδα και εκεινο το wampler slo-stortion που μου τραβηξε το ενδιαφερον.Και το hardwire το εχω ακουσει αλλα νομιζω αξιζει τα λιγα παραπανω λεφτα το ctc.Αν εχετε και κατι αλλο πειτε μου γιατι εχω κανει αρκετες επιπολαιες αγορες που δεν μου εχουν βγει σε καλο και λεω να προσεξω αυτη τη φορα.

 

p.s. το fulltone δεν ειναι fuzz?ψαχνω κατι πιο "μαζεμενο" σε αρμονικες και "σφιχτο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου