Προς το περιεχόμενο

Προβλημα γειωσης σε ενυσχητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , καταρχην οποιοι θελετε μπορειτε να με συγχαρειτε γιατι ναι... ναι... ναι λοιπον εγινα κατοχος λαμπατου ενυσχητη... Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα συγκηνηθειτε , πολλοι θα κανετε παρτυ σημερα , αλλα ναι... ειναι αληθεια...

 

Και ειναι ο μονος που τοσο καιρο μου ειχε κατσει ο 6505+... Εχω ενα θεμα ομως ... Εχω ενα καλλωδιο πολυ καλης ποιοτητας που δεν ξερω τι μαρκα ειναι βεβαια... Μου το εφτιαξε ο μαγαζατωρας , μου ειπε οτι ειναι απο τα καλυτερα της αγορας... ειναι 1,5 μετρα και κοστοισε 20ευρω...

 

Οταν ανοιγω λοιπον το ενυσχητακι μου το ΛΑΜΠΑΤΟ , ακουγεται ενα ελαφρυς βομβος οπου δεν εππηρεαζεται απο τα νομπς , ουτε απο τις αλλαγες καναλιων , ουτε απο τιποτα... ειτε εχεις κιθαρα ειτε οχι ο βομβος υπαρχει και εξαφανιζεται πληρως οταν ακουμπησω το χερι μου απο πισω , στο μεταλικο μερος του jack του καλλωδιου το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το 8Ω jack του ενισχυτη...

 

Βασει και της πρωτερας καταστασης οπου ενα καθολα λειτουργικοτατο metal zone οταν εσυνδεθηστην συγκεκριμενη πριζα ειχε παρομοιο βομβο , θεωρησα οτι μαλλον εχει καποιο θεμα η πριζα , και η γειωση της...

 

Οποτε αν συμφωνειτε οτι η αιτια ειναι αυτη , θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κατι... που να βαλω στην πριζα και να σταματησει η ενοχληση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , καταρχην οποιοι θελετε μπορειτε να με συγχαρειτε γιατι ναι... ναι... ναι λοιπον εγινα κατοχος λαμπατου ενυσχητη...

 

συγχαρητήρια!

 

μέχρι να πάρεις μια απάντηση στην ερώτησή σου, δες για άλλη μια φορά το θέμα της ορθογραφίας της λέξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paizei na einai thema prizas 'h kalwdishs sto toixo. Koita an exeis geiwsh swsth prwta.

 

An thes na to lyseis eykola kai mporeis na dwseis fragka pare ena rack mountable psu ths furman.

 

http://www.thomann.de/gr/furman_plpro_dmc_e.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχαρητήρια!

 

μέχρι να πάρεις μια απάντηση στην ερώτησή σου, δες για άλλη μια φορά το θέμα της ορθογραφίας της λέξης

 

ρε γαμωτο και ολο το εχω στο νου μου , αλλα τιποτα... Ενα τ9 για το pc χρειαζομαι...

 

Paizei na einai thema prizas 'h kalwdishs sto toixo. Koita an exeis geiwsh swsth prwta.

 

An thes na to lyseis eykola kai mporeis na dwseis fragka pare ena rack mountable psu ths furman.

 

http://www.thomann.de/gr/furman_plpro_dmc_e.htm

 

 

οχι ρε συ και 530... καμια λυση πιο φθηνη υπαρχει ? ελα ντεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οχι ρε συ και 530... καμια λυση πιο φθηνη υπαρχει ? ελα ντεεεεεεεεεε

 

Σιγα μωρε,τυχερος εισαι που δεν ειδε το θεμα ο Μπαμπης,θα σου ειχε προτεινει να αγορασεις εναν κοντινο υποσταθμο της ΔΕΗ γιατι μονο ετσι γινεται σωστη δουλεια... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η πρίζα έχει ξανακάνει τέτοια κόλπα, δοκίμασε σε άλλη πρίζα τον ενισχυτή. Δοκίμασέ τον και σε άλλο δωμάτιο αν θέλεις. Αν κάνει το ίδιο ακριβώς σε όλες τις πρίζες, τότε πρέπει να κοιτάξει ένα ηλεκτρολόγος τη γείωση της εγκατάστασής σου(στον πίνακα, στις πρίζες κλπ).

Γενικά, δοκίμασε τον ενισχυτή με και χωρίς πολύπριζο, σε άλλη πρίζα και τέλος σ άλλο δωμάτιο και πες μας τ αποτελέσματα. Μόνο έτσι θα γνωρίζεις αν έχει θέμα το πολύπριζο, η πρίζα, η γραμμή του δωματίου ή το σπίτι γενικά(ελπίζω πως όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες να ξοδεψεις φρακγο και έχεις μεράκι πάρε ένα πολυμετρο η χωσε κάποιον φίλο που σκαμπαζει και ξηλώστε το καλώδιο από τον τοίχο και φέρτε ένα με σωστή γέμιση από τον πίνακα. Είναι πακέτο...

 

Μπορείς και να δοκιμασίες να βρεις UPS με grounding protection αλλά και αυτό θα τσιμπαει λίγο από λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου "βρωμιζει" την γραμμη γειωσεως καποια αλλη συσκευη.

Δοκιμασε με πολυ προσοχη και μονο για να δεις οτι ειναι ετσι τα πραγματα, να βαλεις

ταινια στα μεταλικα ακρα γειωσεως στο φις του ενισχυτη ετσι ωστε να μην εχει επαφη με τη

γη οταν βαζεις τον ρευματοληπτη στην πριζα. Στην περιπτωση που εξαλειψεις το προβλημα

με αυτο τον τροπο αρχισε να βγαζεις μια μια τις συσκευες απο το δυκτιο μεχρι να βρεις τον

υπευθυνο. Πονταρισε πρωτα σε συσκευες που εχουν παλμοτροφοδοτικα, λαπτοπ, πι.σι

ντιμερ κλπ.

Οταν βρεις τον ενοχο απομονωνεις την γειωση του και εισαι οκ, η καρβουνιασμενος με μια

ελαφρα επαλειψη ανθρακα ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχει αρχίσει σιγά σιγά να γίνεται όλο και λιγότερο το πρόβλημα. Αυτό είχε συμβεί με το πιβι μπαντήτ όπου και αυτός στην αρχή έβραζε αλλά μετά από λίγο καιρό ησύχασε αλλά και με το μέταλ ζον. Βέβαια δεν είχα δώσει σημασία τότε. Φτάνει που είχε σταματήσει. Αλλά τώρα 3 στα 3. Όλα θορυβούσαν δηλαδή αλλά μετά από 2 με 3 μέρες ήσυχαζαν . Τι να πω ; έχετε εξήγηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχει αρχίσει σιγά σιγά να γίνεται όλο και λιγότερο το πρόβλημα. Αυτό είχε συμβεί με το πιβι μπαντήτ όπου και αυτός στην αρχή έβραζε αλλά μετά από λίγο καιρό ησύχασε αλλά και με το μέταλ ζον. Βέβαια δεν είχα δώσει σημασία τότε. Φτάνει που είχε σταματήσει. Αλλά τώρα 3 στα 3. Όλα θορυβούσαν δηλαδή αλλά μετά από 2 με 3 μέρες ήσυχαζαν . Τι να πω ; έχετε εξήγηση ;

 

Δε φταίνε οι συσκευές όπως φαίνεται αλλά η πρίζα. Έχει στατικά φορτία μάλλον που δεν είναι κάτι το φοβερό αλλά στη θέση σου θα έβαζα ένα γνωστό ηλεκτρολόγο(όχι κανέναν να μου βγάλει δουλειές απ το πουθενά) για να κοιτάξει την εγκατάσταση. Ένα τσεκ δεν κάνει κακό και μπορεί να σου βρει λύση εύκολα.

Γενικά, η καλή γείωση έχει την καλύτερη συμπεριφορά και ηχητικά. Έχω ακούσει την strat και τον ενισχυτή μου να γίνονται φουλ του hum σε παλιό σπίτι και σχεδόν hum-free (σχεδόν σαν να είχε noiseless μαγνήτες!) σε νέο σπίτι + εγκατάσταση.

Άλλο πρόβλημα των σημερινών εγκαταστάσεων είναι ο ηλεκτρονικός θόρυβος που προκαλούν όλες οι switching τροφοδοσίες(τηλεφώνων, pc, tv, hifi, rooters κλπ). Είναι υψίσυχνοι παλμοί πολύ πάνω απ τα 50ΗΖ του δικτύου που περνούν και στις υπόλοιπες συσκευές. Μια λύση είναι ένα φίλτρο EMI(electromagnetic inteference) που μειώνει/φιλτράρει υψίσυχνες παρεμβολές. Είναι συνήθως ενσωματωμένο στη συσκευή(όχι σε όλες φυσικά...) πάνω στην υποδοχή του φις.

http://www.createch.com.tw/images/chassis-acc/ac-connector-1.jpg

http://lasanguine.com/MarantzCD/EMI_filter.JPG

 

Αν ο ενισχυτής δεν έχει τέτοιο φίλτρο, ένας ηλεκτρονικός μπορεί να εγκαταστήσει ένα σχετικά εύκολα(απλά αλλάζεις το σκέτο φις με ένα που έχει emi filter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου