Προς το περιεχόμενο

Somewhere in time


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθως ξεσκονιζα την βιβλιοθηκη μου χθες βρηκα το singλακι

των maiden τo '86(wasted years) ειχα αρκετα χρονια να το ακουσω

και ετσι το εβαλα να το ακουσω ξανα :) ....η ιδια απορια οπως και παλιοτερα τι στο καλο εφφε εχουν βαλει στις κιθαρες τους και ακουγονται ετσι?εχει κανενας στοιχεια?

απ'οτι μπορω να καταλαβω σε delay+reverb σιγουρα θα ναι βουτηγμενες

οι κιθαρες τους αλλα ειναι μονο αυτο?

 

thanks, μην αναλυσετε το φαινομενο Maiden ομως,οχι παλι offtopic ντατσει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το δίσκο "παίζει" πολύ guitar & bass synth από όσο ξέρω, γιαυτό και έχουν αυτόν τον "ψηφιακό αλλά ωραίο" ήχο!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχω διαβασει για guitar synth οτι παιζει ο smith αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι παιγμενο κατι τετοιο στον δισκο εγω τουλαχιστον δεν ακουω κατι τετοιο αν και δεν ειμαι και τοσο κατατοπισμενος με τον ορο guitar synth οποτε μπορω να κανω λαθος. :?

οτι εχει πληκτρα μεσα στα κοματια αυτο ειναι σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έρχονται δάκρυα στα μάτια, καθώς θυμάμαι τα νιάτα μου...κορυφαίος δίσκος, που ποτέ δεν κέρδισε την αναγνώριση που του αξίζει, κυρίως λόγω της χρήσης των synth που ήταν αρκετά "δύσπεπτα" για τους βαριο-μέταλλους της εποχής (ειδικά μετά το ΑΠΟΛΥΤΟ Powerslave)...το ίδιο επίσης το συγκρότημα δεν τον υποστήριξε ένθερμα, καθώς εμφανίστηκε διχασμένο (καθώς ο Dickinson ήταν υπέρ της "έρευνας" και του πειραματισμού σε πιο ακουστικά μονοπάτια)...όπως και να'χει ο δίσκος αποτελεί στολίδι, ξεκινώντας από το ΦΟΒΕΡΟ εξώφυλλο και περνώντας στα κομμάτια, όπου ξεχωρίζει η αιώνια ανικανοποίητη απαίτηση του ελληνικού κοινού, το Alexander The Great...λοιπόν, σύμφωνα με δηλώσεις των ίδιων των μελών, έχει γίνει χρήση guitar synth, με μέτρο ώστε το αποτέλεσμα να μην ξεφεύγει από τη ζώνη του μέταλ...πολύ απλά ακούστε τις αργές εισαγωγές σε κάποια από τα κομμάτια, π.χ. το Deja Vu και θα καταλάβετε...επίσης, υπάρχει παρουσία πλήκτρων, ενώ το όλο πείραμα αποτέλεσε τη βάση στην οποία στηρίχθηκε το 7th Son όπου τα πλήκτρα, για πρώτη και τελευταία φορά τόσο έντονα, αποτελούν βασικό μέρος της μουσικής των Maiden...αααχχχ! εκείνες ήταν μέρες....

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έρχονται δάκρυα στα μάτια' date=' καθώς [/b']....

 

κυλανε και πεφτουν στα αρ...α μου δροσιζοντας με,μες τον καυτο ιουνη.... :D :D :D :D

Κοίτα σε αυτό που λες υπάρχουν διάφορες (παρ)εξηγήσεις:

Ή τα έχεις τόσο μικρά, που ακόμα και δάκρυα φτάνουν να στα δροσίσουν ή τα έχεις στο στόμα σου, οπότε σου δροσίζονται αμέσως...μπορεί φυσικά να συμβαίνουν και τα δυο...μπορείς σε παρακαλώ να μας λύσεις την ΑΠΟΡΙΑ? :lol: :lol: :lol: :lol:

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D :D :D :D

 

Aπαντησες...οπως θα απανταγε ο καθενας που νομιζε οτι το ειπα για να τον τσαντισω...αλλα επειδη δεν με ξερεις σε συγχωρω...

Τα εχω οπου θελεις εσυ αγοραρε...Μακια... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ψηφιακό αλλά ωραίο" ήχο!

 

συμφωνω απολυτα!τεσπα και γω εχω διαβασει περι guitar + bass synth οποτε λογικα ισχυει,η αληθεια ειναι ομως πως μονο ο "μαγος" martin birch γνωριζει το πως και γιατι αυτου του ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έρχονται δάκρυα στα μάτια, καθώς ....

 

 

κυλανε και πεφτουν στα αρ...α μου δροσιζοντας με,μες τον καυτο ιουνη....

 

Αν αυτό δεν είναι ποίηση, τότε δεν ξέρω τι ακριβώς θα μπορούσε να είναι...

 

Τελεία κ παύλα, αντωνάκη είσαι κάβλα...................... :wink:

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου